moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uroczyste objęcie obowiązków I zastępcy szefa SG WP

W poniedziałek (10.07) w obecności Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej i generała Mieczysława Gocuła, szefa Sztabu Generalnego WP, gen. dyw. Michał Sikora przyjął obowiązki I zastępcy szefa SG WP. Zastąpił na tym stanowisku gen. broni Anatola Wojtana, który przed kilkoma dniami pożegnał się z mundurem.


Zabierając głos generał Mieczysław Gocuł przypomniał, że (…) spotykamy się bezpośrednio po zakończeniu warszawskiego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który był ważnym wydarzeniem na rzecz budowania międzynarodowego środowiska bezpieczeństwa.

Generał Gocuł podkreślił, że (…) takim ważnym wydarzeniem dla Sztabu Generalnego WP jest dzisiejsza uroczystość, w trakcie której grono kadry i pracowników zasila generał dywizji Michał Sikora.

– Jestem przekonany, że będzie Pan Generał silnym wsparciem dla naszych działań i dla mnie osobiście, jako Pierwszy Zastępca – zaznaczył szef Sztabu Generalnego WP.

Szef Sztabu dodał, że (…) przed Sztabem czas wytężonego wysiłku na rzecz implementacji zapisów wskazanych i twórczo rozwiniętych na szczycie NATO w Warszawie. Sztab Generalny WP z definicji zajmuje się planowaniem operacyjnym, programowaniem rozwoju oraz utrzymaniem posiadanych, rozwijaniem i budowaniem nowych zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podsumował generał.

Kończąc wystąpienie szef Sztabu Generalnego WP, w imieniu swoim oraz żołnierzy i pracowników powitał gen. dyw. Michała Sikorę murach SG WP.

Zabierając głos minister Antonii Macierewicz podkreślił kluczową rolę jaką jego zdaniem pełni od blisko 100 lat Sztab Generalny Wojska Polskiego. Dodał, że docenia również osobisty wkład i zaangażowanie generała Mieczysława Gocuła.

Uroczystość na placu zakończyła defilada kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pamiątkowe zdjęcie.


Generał dywizji Michał Sikora (1961) to absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej (1984), Wyższego Kursu Doskonalenia Oficerów Wojsk Radiotechnicznych (1990), Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie (1993), studiów podyplomowych w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Szczecińskim (1998) oraz Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej (2005).

Służbę wojskową rozpoczął w 27 batalionie radiotechnicznym na stanowisku inżyniera stacji radiolokacyjnej w 271 kompanii radiotechnicznej w Kołbaskowie. Od 1989 r. dowodził 271 kompanią radiotechniczną. W 1993 r., po ukończeniu studiów w AON, został dowódcą 25 batalionu radiotechnicznego w Debrznie, a w 1995 r. dowódcą 28 batalionu radiotechnicznego w Gryficach.

W 2001 r. objął stanowisko szefa Oddziału Szkolenia w Szefostwie Wojsk Radiotechnicznych Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Następnie został dowódcą 6 Brygady Dowodzenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Śremie.

W 2003 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy 2 Brygady Radiotechnicznej w Bydgoszczy, a po ukończeniu PSPO (AON), w 2005 r. został dowódcą tej brygady.

W 2008 r. przejął dowodzenie 3 Brygadą Radiotechniczną we Wrocławiu oraz został nominowany na stopień generała brygady. Od 2009 r. pełnił służbę wojskową w Dowództwie Sił Powietrznych, na stanowisku szefa Wojsk Radiotechnicznych, a od 2011 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Wojsk OPL i Radiotechnicznych.

Od sierpnia 2013 r. był szefem Zespołu ds. Inspektoratu Rodzajów Wojsk Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego RSZ. Od 1 stycznia 2014 r. do 4 marca 2016 roku pełnił obowiązki na stanowisku Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.

1 sierpnia 2015 r. odebrał z rąk prezydenta RP nominację na stopień generała dywizji.

Z dniem 5 marca 2016 r. został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

11 lipca 2016 r. w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza objął stanowisko I zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Tekst: SGWP

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi znad Garigliano
 
Saperzy zimą otworzą ogień
Wojsko walczy z COVID-19
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Na straży niebieskiej linii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Hartowanie spadochroniarzy
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
155 mm dla US Army
Wojsko – plan na życie
WBH upublicznia swoje archiwa
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Najlepsi wśród „górali”
Laserowa artyleria US Army
Pustynna burza wokół Husajna
Powstali przeciw carskiej potędze
„Tarzan” wróci do domu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Symulator Orlika w Dęblinie
Ukraiński kurs na Zachód
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Taktyka w Górach Izerskich
Kutno w sieci LogHubs
Armia Fight Night znów w akcji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Na rozgrzewkę – zapasy
Nurkowie w głębinach
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Obrady ministrów obrony NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
Kwalifikacja odbędzie się …
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Meta podsumowała komandoskie biegi
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Trudny rok na misjach
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Kolejny dzień walki z koronawirusem
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Żydzi od Andersa
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Kuźnie oficerskich kadr
Krok po kroku do cyberwojska
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
IBCS dla Polski
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Trudny egzamin przed misją
Jest Warszawa
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dama odeszła do historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO