moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oficerska promocja we Wrocławiu

86 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych zostało dziś uroczyście promowanych na pierwszy stopień oficerski. – Przekazuję wam wyrazy najwyższego uznania za ciężką pracę, którą wykonaliście nad sobą. Pamiętajcie słowa ślubowania: „dobro Rzeczypospolitej jest naszym prawem najwyższym” – mówił do nich płk Dariusz Skorupka, rektor-komendant uczelni.

Promocja odbyła się na Rynku we Wrocławiu z udziałem gen. broni Marka Tomaszyckiego. To właśnie dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych mianował absolwentów wrocławskiej uczelni na stopień podporucznika. – To dla nas zaszczyt, że tak zacny dowódca dokona promocji na pierwszy stopień oficerski – podkreślił płk Dariusz Skorupka, rektor-komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych , który chwilę wcześniej mówił o wyzwaniu bycia dowódcą swoim absolwentom. – Jeszcze wczoraj byliście słuchaczami, a za chwilę będziecie dowódcami. Miejcie zatem na uwadze, że najważniejszą ocenę, którą otrzymacie, wystawią wam podwładni. Jeśli chcecie, żeby była ona wysoka, to musicie nie tylko dowodzić, ale także przewodzić, a to jest sztuka, która udaje się tylko najlepszym – radził nowym oficerom. Podkreślił przy tym, że włożyli oni mnóstwo pracy fizycznej i intelektualnej w swoją edukację, by sobie z tym wyzwaniem poradzić. – Wykazali się także dużą odpornością psychiczną i nabyli cechy, które posiadają charyzmatyczni dowódcy. Efektem ich ciężkiej pracy jest dzisiejsza promocja na pierwszy stopień oficerski. Jesteście elitą społeczną i rodacy wam ufają i na was liczą – podkreślił.


Pierwszy stopień oficerski otrzymało 86 żołnierzy, w tym 8 kobiet. – Wszyscy są absolwentami pięcioletnich studiów wojskowych dwóch kierunków: zarządzania oraz inżynierii bezpieczeństwa. Szkolili się w dziewięciu specjalnościach – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej uczelni. Najwięcej, bo aż 30 osób skończyło specjalność zmechanizowaną. 10 osób kształciło się w grupie saperskiej, 9 – w artylerii lufowej, 8 – w drogowo-mostowej, po siedem osób – w rozpoznaniu ogólnym oraz artylerii przeciwlotniczej, 6 – w przeprawowej, 5 – w pancernej i 4 – w aeromobilnej.

– Patrzę z dumą na stojących przed nami przyszłych oficerów Wojska Polskiego. Przekazuję wam wyrazy najwyższego uznania za pracę, którą wykonaliście nad sobą – zwrócił się do nich rektor-komendant wrocławskiej WSOWL. – Jednocześnie proszę, żebyście zapamiętali słowa ślubowania oficerskiego: „dobro Rzeczypospolitej Polskiej jest naszym prawem najwyższym”. Pamiętajcie, że naszą misją jest służba, której celem jest dbanie o bezpieczeństwo państwa – dodał.

Najlepsi z najlepszych

Prymusem uczelni został podporucznik Andrzej Sapich, który studiował na inżynierii wojskowej. Sapich dwukrotnie zdobył tytuł Wzorowego Podchorążego. Jeden semestr spędził – w ramach wymiany studentów – na Uniwersytecie Służb Publicznych w Budapeszcie. – Za mną pięć trudnych, pełnych wyrzeczeń lat. Ale na pewno było warto i gdybym jeszcze raz miał dokonywać wyboru mojej zawodowej drogi, zdecydowałbym się na wrocławską uczelnię. Nieustannie zachęcam innych do studiowania właśnie tutaj. Ale zawsze też podkreślam, że to wielka próba i bez motywacji, determinacji i patriotycznej postawy może być bardzo trudno – mówi prymus tegorocznej promocji.

Ppor. Sapich dodaje, że dzisiejsza uroczystość ma dla niego ogromne znaczenie. – Jest to, zaraz po przysiędze, najważniejszy dzień w zawodowym życiu oficera. Trudno mi znaleźć odpowiednie słowo, które wyraziłoby to, co czuję. Może duma byłoby tym najwłaściwszym? – mówi podporucznik. Andrzej Sapich 10 sierpnia zostanie dowódcą plutonu. We wrocławskiej uczelni będzie szkolił kolejne pokolenia podchorążych. – Moi przełożeni uznali, że zostając na uczelni najlepiej wykorzystam swoją wiedzę i umiejętności – mówi ppor. Sapich.W trójce najlepszych absolwentów znaleźli się także ppor. Dariusz Sycz, który obejmie stanowisko w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz por. Wojciech Tyniec, który zostanie dowódcą plutonu w 1 Pułku Saperów w Brzegu.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych imienia gen. Tadeusza Kościuszki jest uczelnią wojskowo-cywilną, prowadzącą dwustopniowe studia na trzech kierunkach. Studenci cywilni mogą kształcić się na studiach I i II stopnia na kierunkach bezpieczeństwo narodowe, inżynieria bezpieczeństwa i zarządzanie. Na uczelni cyklicznie odbywają się też kursy kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy – w których rocznie bierze udział prawie 1700 wojskowych.

W roku akademickim 2016/2017 studia w szkole oficerskiej na kierunkach wojskowych rozpocznie 230 osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze

~RomeT65
1473655380
Fajnie. Szkoda, że nikt nie pomyślał o gościach promowanych oficerów. W efekcie nic nie było widać a po to przyjechaliśmy z całej Polski. Nie tak buduje się uczucia patriotyczne.
B0-D2-AF-F0
~adrian
1468297260
...i najlepiej zaraz po szkole zostać na etacie w WSO i Centrum :D tam na pewno przejdą "wojskowa szkole zycia" :))))))))))))
F8-88-95-5B
~abc
1468249920
Bo oficerowie to coś czego polskiej armii brakuje... wincyj! wincyj!
7A-89-2A-E8

Nauka zimowego pływania
 
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Double Eagle po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Defense Without Politics
Własne interesy Europy
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Ważka bliżej
O Patriotach na WAT
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chciałem walczyć z Niemcami
Czerwoni w odwrocie
Szturmani na Lipie
F-35 – polska Harpia
Umowa na Harpie podpisana!
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Darłowo czeka na śmigłowce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowy wiceminister w MON
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
They Train Together, They Fight Together
Żyj zdrowiej
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Podziemna potęga
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
We Are All Darfur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Iran uderza w USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO