Podczas drugiego dnia szczytu w Warszawie przywódcy Sojuszu przyjęli pakiet pomocy dla Ukrainy. – Wesprzemy reformę ukraińskiej armii tak, aby doprowadzić ją do standardów NATO – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Podobne zapewnienia usłyszała także Gruzja, która ubiega się o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim.
Jens Stoltenberg poinformował, że pakiet pomocy dla Kijowa ma na celu „uczynienie ukraińskich instytucji obronnych skutecznymi, wydajnymi i wiarygodnymi”. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że pakiet oferuje wsparcie w 40 obszarach. – Pomoc dotyczy głównie możliwości obronnych naszego kraju, sektora bezpieczeństwa oraz sektora obronnego – wyliczał.
Armia Ukrainy osiągnie standardy NATO do 2020 roku
W ramach funduszy powierniczych Kijów otrzyma wsparcie dla wzmocnienia systemów cyberbezpieczeństwa, logistyki i rehabilitacji rannych żołnierzy. Pakiet obejmuje również doradztwo oraz pomoc w logistyce i łączności. – W przyszłości będziemy współpracować też w innych obszarach, takich jak zwalczanie zagrożeń pochodzących z improwizowanych ładunków wybuchowych czy projekty dotyczące przeciwdziałania wojnie hybrydowej – zapewnił Stoltenberg.
Zdaniem Poroszenki decyzje, które zapadły w Warszawie, pozwolą uzyskać Ukrainie „rozszerzony status partnera” NATO oznaczający pogłębioną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa. Zapewnił, że ukraińska armia może spełnić wszystkie standardy NATO do 2020 roku. Będzie to pierwszy krok do ewentualnego przyszłego członkostwa w Sojuszu. Poroszenko dodał też, że członkowie Sojuszu dobrze ocenili realizowany już przez Kijów program reform.
NATO potwierdziło też wsparcie dla suwerenności Ukrainy. – Nie uznajemy aneksji Krymu przez Rosję. Potępiamy również konflikt na wschodzie Ukrainy – mówił Stoltenberg. – Niepodległa, suwerenna i stabilna Ukraina, w pełni demokratyczna i praworządna, jest kluczem bezpieczeństwa euroatlantyckiego – podkreślał. Sekretarz generalny wezwał też Moskwę do zaprzestania wspierania separatystów na wschodniej Ukrainie. – Wszystkie strony powinny w pełni wdrożyć postanowienia wynikające z porozumień mińskich – zaapelował.
Gruzja w drodze do NATO
Podczas szczytu mówiono też o relacjach NATO–Gruzja. W opinii Stoltenberga kraj ten poczynił postępy na drodze ku członkostwu w Sojuszu. Sekretarz generalny zapewnił, że NATO wspiera i dalej będzie wspierać Gruzję m.in. w modernizacji sił zbrojnych, zwiększaniu zdolności obronnych i reformie sektora bezpieczeństwa, tak aby były one kompatybilne z wymogami NATO.
Przystąpienie Gruzji do Paktu było głównym tematem sesji komisji NATO–Gruzja, na której spotkali się szefowie dyplomacji państw Sojuszu. Ministrowie poparli aspiracje Gruzji i dobrze ocenili realizację reform dostosowujących gruzińskie wojsko do wymogów Sojuszu. W ich ramach m.in. powstał współpracujący z NATO wojskowy Ośrodek Szkoleń i Ewaluacji (JTEC), prowadzone są też wspólne ćwiczenia (najbliższe odbędą się w listopadzie). Także jesienią do Tbilisi mają przyjechać przedstawiciele Rady Północnoatlantyckiej, co ma być demonstracją poparcia NATO dla tego kraju.
Szefowie państw Sojuszu wezwali Rosję do wycofania swoich sił z Południowej Osetii i Abchazji. To dwie separatystyczne republiki gruzińskie, które ogłosiły niepodległość po agresji Rosji na Gruzję w 2008 roku. Ich samozwańcze władze są wspierane przez Moskwę. – Nasze oczekiwania wobec szczytu zostały spełnione, teraz będziemy pracować nad tym, aby spełnić wszystkie wymagania konieczne, by w przyszłości zostać członkiem NATO – mówił na konferencji prasowej Giorgi Margwelaszwili, prezydent Gruzji. Z kolei Micheil Dżanelidze, szef dyplomacji tego kraju, podkreślił, że członkostwo w Sojuszu jest priorytetem gruzińskiej polityki zagranicznej.
– Jeśli Gruzja będzie spełniała wszystkie warunki członkostwa, to Polska na pewno będzie takie członkostwo popierać – zadeklarował Witold Waszczykowski, szef MSZ.
autor zdjęć: Staff Sgt. Adriana Diaz-Brown / US Army, NATO
komentarze