moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO będzie dłużej w Afganistanie

Około 13 tysięcy żołnierzy NATO będzie brało udział w misji „Resolute Support” także w przyszłym roku. Na szczycie w Warszawie Sojusz zdecydował o dalszym zaangażowaniu wojskowym w Afganistanie. Do 2020 roku obowiązywał będzie także pakiet wsparcia polityczno-ekonomicznego warty 5 miliardów dolarów rocznie.

Podsumowanie dotychczasowego przebiegu misji „Resolute Support” było jednym z głównych tematów drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie. Przywódcy państw członkowskich zgodzili się, że choć widzą postępy władz Afganistanu w rozbudowie sił zbrojnych i tworzeniu struktur demokratycznych, są one nadal niewystarczające do samodzielnego kontynuowania walki z talibami. – Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu misji do roku 2017. W przyszłym roku odbędzie się specjalne spotkanie NATO dotyczące Afganistanu, na którym przeanalizujemy dotychczasowe rezultaty i podejmiemy wiążące decyzje co do dalszej przyszłości – zapowiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

Na szczycie w Warszawie NATO udało się uzyskać deklarację, że członkowie Sojuszu, wyłączając Stany Zjednoczone Ameryki, przeznaczą w przyszłym roku na misję „Resolute Support” 1 miliard dolarów. Pozwoli to utrzymać zaangażowanie NATO w tę misję na niezmienionym poziomie. Obecnie w Afganistanie działa około 13 tysięcy żołnierzy Sojuszu, w tym niemal 200 z Polski.

Poza tym ustalono, że pakiet polityczno-ekonomiczny będzie realizowany do 2020 roku. – Wspieramy Afganistan w budowie państwa prawa, przestrzeganiu praw człowieka, walce z korupcją oraz organizacji demokratycznych wyborów – mówił Jens Stoltenberg. Wartość tego programu pomocowego to około 5 miliardów dolarów rocznie. Choć sekretarz generalny nie powiedział tego wprost, to dał do zrozumienia, że graniczna data obowiązywania tego pakietu będzie brana przez NATO pod uwagę, gdy Sojusz będzie w przyszłym roku debatował o przyszłości wojskowego zaangażowania w Afganistanie.

NATO zadeklarowało także, że w dalszym ciągu będzie pomagać władzom Afganistanu w rozbudowie własnej armii i sił bezpieczeństwa. Jak zaznaczył Jens Stoltenberg, wsparcie to obejmuje także tworzenie afgańskich sił powietrznych. Posiadanie lotnictwa wojskowego jest, zdaniem analityków NATO, jedną z kluczowych zdolności bojowych, które mogą przeważyć szalę zwycięstwa w wojnie z talibami na korzyść sił rządowych.

Stoltenberg przyznał, że duży wpływ na przebieg debaty nad przyszłością misji „Resolute Support” miała decyzja największego członka koalicji. Kilka dni temu prezydent Barack Obama poinformował, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom Stany Zjednoczone nie zmniejszą na razie swojego kontyngentu. Obecnie w misji „Resolute Support” bierze udział 8400 amerykańskich żołnierzy. Zdaniem administracji USA, lokalne wojska nie są jeszcze wystarczająco silne, by samodzielnie kontynuować ofensywę przeciwko oddziałom Talibanu. – To wyraźny przekaz do wszystkich przeciwników stabilizacji i pokoju w Afganistanie, że nie wygrają i jedyną ich szansą jest podjęcie rozmów – uważa gen. John W. Nicholson, dowódca misji „Resolute Support”.

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się 1 stycznia 2015 roku. W przeciwieństwie do prowadzonej wcześniej misji ISAF nie ma charakteru bojowego. Zadaniem wojsk koalicji jest pomoc w rozwijaniu zdolności afgańskiej armii i sił bezpieczeństwa. Polska bierze w niej udział od samego początku. W maju do Afganistanu wyjechała IV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Liczy ok. 200 żołnierzy, głównie z 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina, 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz 10 Brygady Logistycznej.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: arch. US MoD, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Kurs na dyplomację
 
Nowe wozy dla strażaków
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Tygrysi zlot myśliwców
Kuźnie oficerskich kadr
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Enigma – skarb na oceanie
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Siła braterstwa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rumuński „Scorpion Spring”
Striking Power of Miecznik
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Specjalsi lądują w wodzie
Pomoc w walce z dezinformacją
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Misje kształtują charakter
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Cyborg in MultiCam
Jak wojsko walczy z pandemią
Co ze sprawdzianem z WF?
Raki w Toruniu
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Szczepimy się
MON robi zakupy amunicji
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Ostatni most
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
AFN: Oktagon znów zapłonął
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
PKW Turcja już działa
Piekło Berlina
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Walka z niewidzialnym wrogiem
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
AFN znów w oktagonie
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Course on Diplomacy
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kolejne OPW już od września
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
To było wyzwanie dla wszystkich
Nowe książeczki wojskowe
Wspólny wysiłek
Afganistan. Czas wracać do domu
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Szczyt Grupy B9 w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO