moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO będzie dłużej w Afganistanie

Około 13 tysięcy żołnierzy NATO będzie brało udział w misji „Resolute Support” także w przyszłym roku. Na szczycie w Warszawie Sojusz zdecydował o dalszym zaangażowaniu wojskowym w Afganistanie. Do 2020 roku obowiązywał będzie także pakiet wsparcia polityczno-ekonomicznego warty 5 miliardów dolarów rocznie.

Podsumowanie dotychczasowego przebiegu misji „Resolute Support” było jednym z głównych tematów drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie. Przywódcy państw członkowskich zgodzili się, że choć widzą postępy władz Afganistanu w rozbudowie sił zbrojnych i tworzeniu struktur demokratycznych, są one nadal niewystarczające do samodzielnego kontynuowania walki z talibami. – Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu misji do roku 2017. W przyszłym roku odbędzie się specjalne spotkanie NATO dotyczące Afganistanu, na którym przeanalizujemy dotychczasowe rezultaty i podejmiemy wiążące decyzje co do dalszej przyszłości – zapowiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

Na szczycie w Warszawie NATO udało się uzyskać deklarację, że członkowie Sojuszu, wyłączając Stany Zjednoczone Ameryki, przeznaczą w przyszłym roku na misję „Resolute Support” 1 miliard dolarów. Pozwoli to utrzymać zaangażowanie NATO w tę misję na niezmienionym poziomie. Obecnie w Afganistanie działa około 13 tysięcy żołnierzy Sojuszu, w tym niemal 200 z Polski.

REKLAMA

Poza tym ustalono, że pakiet polityczno-ekonomiczny będzie realizowany do 2020 roku. – Wspieramy Afganistan w budowie państwa prawa, przestrzeganiu praw człowieka, walce z korupcją oraz organizacji demokratycznych wyborów – mówił Jens Stoltenberg. Wartość tego programu pomocowego to około 5 miliardów dolarów rocznie. Choć sekretarz generalny nie powiedział tego wprost, to dał do zrozumienia, że graniczna data obowiązywania tego pakietu będzie brana przez NATO pod uwagę, gdy Sojusz będzie w przyszłym roku debatował o przyszłości wojskowego zaangażowania w Afganistanie.

NATO zadeklarowało także, że w dalszym ciągu będzie pomagać władzom Afganistanu w rozbudowie własnej armii i sił bezpieczeństwa. Jak zaznaczył Jens Stoltenberg, wsparcie to obejmuje także tworzenie afgańskich sił powietrznych. Posiadanie lotnictwa wojskowego jest, zdaniem analityków NATO, jedną z kluczowych zdolności bojowych, które mogą przeważyć szalę zwycięstwa w wojnie z talibami na korzyść sił rządowych.

Stoltenberg przyznał, że duży wpływ na przebieg debaty nad przyszłością misji „Resolute Support” miała decyzja największego członka koalicji. Kilka dni temu prezydent Barack Obama poinformował, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom Stany Zjednoczone nie zmniejszą na razie swojego kontyngentu. Obecnie w misji „Resolute Support” bierze udział 8400 amerykańskich żołnierzy. Zdaniem administracji USA, lokalne wojska nie są jeszcze wystarczająco silne, by samodzielnie kontynuować ofensywę przeciwko oddziałom Talibanu. – To wyraźny przekaz do wszystkich przeciwników stabilizacji i pokoju w Afganistanie, że nie wygrają i jedyną ich szansą jest podjęcie rozmów – uważa gen. John W. Nicholson, dowódca misji „Resolute Support”.

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się 1 stycznia 2015 roku. W przeciwieństwie do prowadzonej wcześniej misji ISAF nie ma charakteru bojowego. Zadaniem wojsk koalicji jest pomoc w rozwijaniu zdolności afgańskiej armii i sił bezpieczeństwa. Polska bierze w niej udział od samego początku. W maju do Afganistanu wyjechała IV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Liczy ok. 200 żołnierzy, głównie z 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina, 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz 10 Brygady Logistycznej.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: arch. US MoD, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
NATO broni cyberprzestrzeni
Święto sportowców w mundurach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
A17 – następcy Kobbenów?
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Proobronni wspierają potrzebujących
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Start w nieznane
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
13 medali żołnierzy na ringu
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wymagający sprawdzian podoficerów
Świąteczne prezenty od AMW
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Gepardy już na Mazurach
EkstraKLASA dla uczniów
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Amerykanie odmładzają F-16
Polowe fortyfikacje
Laserowa artyleria US Army
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Orca” na Atlantyku
Dominatorzy biegów na orientację
Obrady ministrów obrony NATO
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Sąd nad systemem
Ukraiński kurs na Zachód
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Żołnierze spieszą z pomocą
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Kolejny dzień walki z pandemią
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO