Koncert wojskowej orkiestry, pokaz musztry paradnej, a później widowisko „Warszawskie syreny” – w piątek wieczorem w Multimedialnym Parku Fontann odbędą się imprezy zorganizowane z okazji szczytu NATO. Warszawiacy i goście będą też mogli obejrzeć na ulicach stolicy wystawy poświęcone historii Polski i tradycji polskiego oręża.
Opowieść o bohaterkach Warszawy
Pokaz musztry paradnej połączony z koncertem orkiestry wojskowej to jedna z atrakcji przygotowanych w Warszawie z okazji szczytu NATO (8-9 lipca). Impreza rozpocznie się w piątek o 22.00 w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagra nie tylko marsze wojskowe m.in. „Żołnierski krok” Pawła Kuczera, ale także Polonez A-Dur Fryderyka Chopina czy utwór „Consider yourself” Lionela Barta. Z kolei Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego przygotowała pokaz musztry paradnej. – Wystąpi 36 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów wojsk – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzeczniczka Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Koncert poprzedzi pokaz fontann „Warszawskie syreny”, łączący muzykę francuskiego kompozytora Jeana-Michela Jarre'a, wodę i kolorowe światła. Animowana opowieść jest inspirowana legendą o warszawskiej syrence, ale wspomina też o bohaterskich mieszkankach stolicy. Na przykład o Krystynie Krahelskiej, ps. „Danuta”, autorce piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń!” i uczestniczce powstania warszawskiego, która zginęła w pierwszych dniach zrywu. To właśnie ona przed wojną pozowała do stojącego dziś nad Wisłą pomnika warszawskiej Syreny.
Chwalmy się polską historią
Na ulicach i budynkach Warszawy pojawią się też wystawy poświęcone polskiej historii. Jedną z nich, zatytułowaną „Wielcy Polacy”, można oglądać na fasadzie siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego. Wystawa składa się z portretów 29 Polaków, którzy zapisali się w naszych dziejach. Wśród nich znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, aktorka Helena Modrzejewska, kompozytor Ignacy Paderewski, gen. Tadeusz Kościuszko czy franciszkanin św. Albert Chmielowski. – Te postacie skłaniają do refleksji i dumy z naszych dokonań – mówił Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, otwierając wystawę, której organizatorem jest MON.
Z kolei na budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 144 zaprezentowano galerię portretów słynnych polskich żołnierzy i dowódców: od Zawiszy Czarnego, przez gen. Władysława Andersa, po płk Ryszarda Kuklińskiego. Obie ekspozycje można oglądać do końca lipca.
Oprócz wystaw resort obrony przygotował także w wersji angielskojęzycznej album „Poland place of freedom”, promujący polską historię i opowiadający o najważniejszych wydarzeniach z naszych dziejów m.in. powstaniu kościuszkowskim, walkach pod Monte Cassino czy wstąpieniu do NATO. Przygotowano również broszurę na temat roli polskich sił zbrojnych w strukturach NATO i Unii Europejskiej. Jak mówił wiceminister Fałkowski, wszystkie te działania mają na celu promowanie Polski, polskiego wojska oraz polskiej historii i tradycji wśród gości, którzy w najbliższych dniach przyjadą do stolicy.
Atrakcje czekają też w Parku Ujazdowskim. Tu przez cały lipiec można oglądać wystawę plenerową „Ryngraf – tarcza żołnierza polskiego”. Opowiada ona o historii medalionów noszonych przez żołnierzy podkreślających swój patriotyzm i przywiązanie do religii – m.in. konfederatów barskich, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Również tę ekspozycję przygotował resort obrony.
Z okazji szczytu powstała też wystawa „Polska w NATO” prezentowana w lipcu na Krakowskim Przedmieściu, w Park Ujazdowskim i Parku Saskim oraz ekspozycja „17 lat Polski w NATO”, którą można obejrzeć od 6 do 10 lipca w holu Pałacu Kultury i Nauki. Prezentowane na niej plansze przypominają historię naszego członkostwa w Sojuszu.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze