moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: Szczyt NATO w Warszawie odmieni Sojusz

Powołałem specjalny zespół roboczy składający się z szefów służb podległych MON, który przeanalizuje konsekwencje rozesłania w nieszyfrowanej korespondencji planów zabezpieczenia szczytu NATO. Dokona również ich zmiany – poinformował minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON dodał, że Polska chce włączyć się w tworzenie jednej z grup batalionowych NATO.


Minister obrony przedstawił stan końcowej fazy przygotowań do szczytu NATO w Warszawie. – Jeszcze dwa lata temu olbrzymia część polityków i opinii publicznej uważała, że wojny już nigdy nie będzie i należy ograniczać armię. Tymczasem najpierw doszło do uderzenia na wschodzie, zajęcia Krymu i rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie. Potem, zanim jeszcze wprowadziliśmy decyzje ze szczytu w Newport, które były odpowiedzią na te wydarzenia, doszło do destabilizacji krajów na Bliskim Wschodzie. To podważyło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Europy – mówił szef MON. Podkreślał, że te wydarzenia pokazują rozmiar wyzwań, z jakimi musiało zmierzyć się NATO oraz wagę decyzji, które zapadną 8 i 9 lipca w Warszawie.

– Większość postulatów, które Polska stawiała przed sobą, została wstępnie przyjęta. Jednak decydentami w NATO są głowy państw członkowskich i wszystkie ostateczne decyzje zapadną dopiero w Warszawie – dodawał minister Macierewicz. Najważniejsza, z punktu widzenia Polski, będzie dotyczyć ustanowienia stałej, wysuniętej obecności wojsk NATO w naszym kraju i innych państwach wschodniej flanki Sojuszu.

O szczegółach tego planu debatowano na ostatnim spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO. Ustalono, że na początku 2017 roku w czterech krajach – Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii – rozmieszczone zostaną cztery bojowe grupy batalionowe NATO (ok. 1000-1200 żołnierzy każda). Mają to być międzynarodowe jednostki, a za ich utworzenie i dowodzenie będą odpowiedzialne cztery państwa, tzw. ramowe. Do tej roli zgłosiły się dotychczas Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania. – Czwarte państwo ramowe poznamy na szczycie w Warszawie. Polska zadeklarowała, że jest gotowa wesprzeć tworzenie jednej z tych grup. Z oczywistych powodów nie będzie to grupa stacjonująca w Polsce – poinformował minister Macierewicz.

Pozostałe ustalenia NATO, które dotyczą wschodniej flanki zakładają utworzenie w Polsce sojuszniczego dowództwa na poziomie dywizji, któremu podporządkowane będą siły NATO rozlokowane na wschodniej flance oraz umiejscowienie w naszym kraju dowództwa wywiadu i rozpoznania, które pracowałoby na potrzeby tychże wojsk. Nadal trwają rozmowy o ewentualnym zwiększeniu obecności wojsk Sojuszu na Bałtyku. Jak poinformował minister Macierewicz, Polska wspólnie z Niemcami chciałaby stworzyć tzw. dowództwo bałtyckie, które koordynowałoby tę kwestię na poziomie NATO.

Minister był także pytany o sprawę przesłania przez Komendę Główną Policji do instytucji odpowiedzialnych za organizację szczytu NATO w Warszawie nieszyfrowanym e-mailem części planów zabezpieczenia tego wydarzenia. W związku z możliwym wyciekiem informacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo spotkania, do dymisji podał się mł. insp. Waldemar Szulc, szef Głównego Sztabu Policji. – Uważam decyzję ministra spaw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka za trafną i bardzo dobrze, że tak szybko została podjęta – powiedział minister obrony. Poinformował także, że powołał specjalny zespół złożony z szefów podległych mu służb, który zajął się analizą sytuacji i jej możliwymi konsekwencjami. – Te plany, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zostaną w trybie pilnym zmienione – dodał.

Minister Macierewicz po raz kolejny zapewnił, że wszelkie przygotowania do szczytu idą zgodnie z harmonogramem i Warszawa jest gotowa pełnić rolę miasta-gospodarza. Na szczyt przyjedzie 57 oficjalnych delegacji, w tym przedstawiciele Unii Europejskiej, Banku Światowego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. O skali wydarzenia najlepiej świadczy zainteresowanie mediów. Minister Macierewicz podał, że akredytowało się już ponad 2 tys. dziennikarzy z całego świata. – To największy szczyt NATO w historii. Szczyt, który pozytywnie zmieni kształt Sojuszu – mówił szef MON.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
„Aviation Detachment” w Łasku
„Kaper” przeciw terrorystom
Polak z Medalem NATO
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Wybuchowa edukacja
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowe sanitarki dla wojska
16 Dywizja najlepsza!
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Wojsko przeciw wirusowi
Kabina do zadań specjalnych
Ku czci roku 1918 i 1920
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Ochotnik do Auschwitz
Kraby kontra okręt
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Bohaterska obrona wzgórza 385
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań studentem ASzWoj
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Trenują, aby szkolić innych
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Szybciej do wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Promocja oficerska w AWL
Dekady za wcześnie
Laserowa artyleria US Army
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szybsza droga do armii zawodowej
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kaprale po Legii Akademickiej
Kraken dla Kormoranów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Październik pod znakiem Tallboya
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO