moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwszy wyrok w sprawie Smoleńska

1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 10 tys. zł grzywny i 5-letni zakaz zajmowania stanowisk w Biurze Ochrony Rządu – taki wyrok usłyszał dziś gen. Paweł Bielawny. Byłego wiceszefa BOR oskarżono o nieprawidłowości przy ochronie wizyty VIP-ów w Smoleńsku, gdzie w 2010 r. rozbił się samolot z Lechem Kaczyńskim i prezydencką delegacją na pokładzie.

Proces oficera rozpoczął się w listopadzie 2014 roku. Pawła Bielawnego oskarżono o to, że od 18 marca do 10 kwietnia 2010 roku, jako wiceszef BOR, nie dopełnił obowiązków związanych z m.in. planowaniem, organizacją i wykonaniem zadań ochronnych Biura. Biegli, których opinie stały się podstawą oskarżenia, wskazali na nienależytą analizę zagrożeń i przygotowany niezgodnie z zasadami plan ochrony. Zabrakło też rekonesansu lotniska i sprawdzenia tras przejazdu prezydenta Polski. Ponadto do ochrony w Smoleńsku wyznaczeni zostali oficerowie niedoświadczeni w wizytach zagranicznych. Zarzuty dotyczyły również poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Chodziło o wskazanie, że współpracujący z Biurem Ochrony Rządu fotograf jest funkcjonariuszem BOR w składzie delegacji do Smoleńska.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga uznała zarzuty i stwierdziła, że oskarżony spowodował zagrożenie dla prezydenta i premiera. Wnosiła o karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 10 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz wykonywania zawodu funkcjonariusza BOR przez 10 lat. Obrona domagała się uniewinnienia oficera. Oskarżony nie przyznał się do zarzutów.

Dziś sąd stołeczny uznał Paweł Bielawnego za winnego ws. katastrofy w Smoleńsku. Według niego oficer m.in. odstąpił od rekonesansu lotniska Siewiernyj, zatwierdził zaniżony stopień ochrony wizyt i nie zapewnił ochrony samolotów w Smoleńsku. Został on skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu, 10 tys. zł grzywny i 5-letni zakaz zajmowania stanowisk w BOR. – Powszechną wiedzą podmiotów współorganizujących obie wizyty – w tym Kancelarii Premiera, jak i Kancelarii Prezydenta – było, że Smoleńsk-Siewiernyj było lotniskiem zamkniętym. Tymczasem, według instrukcji HEAD, lądowanie samolotów z VIP-ami mogło następować tylko na lotniskach czynnych – uzasadniał wyrok sędzia Paweł Dobosz. Dlatego – jak podkreślił – smoleńskie lotnisko w ogóle nie powinno być brane pod uwagę jako miejsce lądowania samolotu transportującego najważniejsze osoby w państwie.

– Nie znam uzasadnienia sądu, mogę tylko powiedzieć, że wyrok w zawieszeniu jest spuścizną po czasach lekceważenia bezpieczeństwa i odpowiedzialności za zagrożenia, jakie spotkały osoby, które poległy w Smoleńsku – komentował dziś orzeczenie sądu Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, który w lutym powołał w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych specjalną podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. – Musimy sobie zdawać sprawę z dysproporcji między skalą tragedii a odpowiedzialnością, jaka ciąży na podsądnych i wyrokiem. Ale sędziowie i sądy są niezawisłe i oczywiście szanujemy ich wyrok – dodał.

Wyrok Sądu Okręgowego jest nieprawomocny.

10 kwietnia 2010 roku na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M z prezydencką delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zginęło 96 osób – wśród nich zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Instytutu Pamięci Narodowej, prezes Narodowego Banku Polskiego oraz najważniejsi dowódcy naszej armii – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i wszyscy dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

Paweł Marian Bielawny, generał brygady, w latach 2007–2012 był zastępcą szefa Biura Ochrony Rządu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu.

Paulina Glińska , MM

autor zdjęć: Krystian Maj/ FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Być krok przed Bielikiem
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
„Baltic Protector”
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Kierunek: Afganistan
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Tu się zadań nie wybiera
F-16 wracają do Polski
Kampania wyborcza poza armią
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Nowy batalion podhalańczyków
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Jelcze dla Wisły
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Uchylone wrota piekieł
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Szef NATO w Warszawie
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Zmiana warty na Mazurach
Zmiany w przepisach mundurowych
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Fabryka dżihadystów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
I poszli! Jak zawsze się bić!
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Modernizacja floty powietrznej
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Jihadist Mill
Wywiad AK w służbie aliantów
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Ich zadanie – zdobyć informację
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Dołącz do zawodowców
Modernizacja bombowców
Region Without a Key
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Medale dla uczestników walk w Karbali
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Targi Air Fair 2019

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO