moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwszy wyrok w sprawie Smoleńska

1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 10 tys. zł grzywny i 5-letni zakaz zajmowania stanowisk w Biurze Ochrony Rządu – taki wyrok usłyszał dziś gen. Paweł Bielawny. Byłego wiceszefa BOR oskarżono o nieprawidłowości przy ochronie wizyty VIP-ów w Smoleńsku, gdzie w 2010 r. rozbił się samolot z Lechem Kaczyńskim i prezydencką delegacją na pokładzie.

Proces oficera rozpoczął się w listopadzie 2014 roku. Pawła Bielawnego oskarżono o to, że od 18 marca do 10 kwietnia 2010 roku, jako wiceszef BOR, nie dopełnił obowiązków związanych z m.in. planowaniem, organizacją i wykonaniem zadań ochronnych Biura. Biegli, których opinie stały się podstawą oskarżenia, wskazali na nienależytą analizę zagrożeń i przygotowany niezgodnie z zasadami plan ochrony. Zabrakło też rekonesansu lotniska i sprawdzenia tras przejazdu prezydenta Polski. Ponadto do ochrony w Smoleńsku wyznaczeni zostali oficerowie niedoświadczeni w wizytach zagranicznych. Zarzuty dotyczyły również poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Chodziło o wskazanie, że współpracujący z Biurem Ochrony Rządu fotograf jest funkcjonariuszem BOR w składzie delegacji do Smoleńska.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga uznała zarzuty i stwierdziła, że oskarżony spowodował zagrożenie dla prezydenta i premiera. Wnosiła o karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 10 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz wykonywania zawodu funkcjonariusza BOR przez 10 lat. Obrona domagała się uniewinnienia oficera. Oskarżony nie przyznał się do zarzutów.

Dziś sąd stołeczny uznał Paweł Bielawnego za winnego ws. katastrofy w Smoleńsku. Według niego oficer m.in. odstąpił od rekonesansu lotniska Siewiernyj, zatwierdził zaniżony stopień ochrony wizyt i nie zapewnił ochrony samolotów w Smoleńsku. Został on skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu, 10 tys. zł grzywny i 5-letni zakaz zajmowania stanowisk w BOR. – Powszechną wiedzą podmiotów współorganizujących obie wizyty – w tym Kancelarii Premiera, jak i Kancelarii Prezydenta – było, że Smoleńsk-Siewiernyj było lotniskiem zamkniętym. Tymczasem, według instrukcji HEAD, lądowanie samolotów z VIP-ami mogło następować tylko na lotniskach czynnych – uzasadniał wyrok sędzia Paweł Dobosz. Dlatego – jak podkreślił – smoleńskie lotnisko w ogóle nie powinno być brane pod uwagę jako miejsce lądowania samolotu transportującego najważniejsze osoby w państwie.

– Nie znam uzasadnienia sądu, mogę tylko powiedzieć, że wyrok w zawieszeniu jest spuścizną po czasach lekceważenia bezpieczeństwa i odpowiedzialności za zagrożenia, jakie spotkały osoby, które poległy w Smoleńsku – komentował dziś orzeczenie sądu Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, który w lutym powołał w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych specjalną podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. – Musimy sobie zdawać sprawę z dysproporcji między skalą tragedii a odpowiedzialnością, jaka ciąży na podsądnych i wyrokiem. Ale sędziowie i sądy są niezawisłe i oczywiście szanujemy ich wyrok – dodał.

Wyrok Sądu Okręgowego jest nieprawomocny.

10 kwietnia 2010 roku na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M z prezydencką delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zginęło 96 osób – wśród nich zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Instytutu Pamięci Narodowej, prezes Narodowego Banku Polskiego oraz najważniejsi dowódcy naszej armii – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i wszyscy dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

Paweł Marian Bielawny, generał brygady, w latach 2007–2012 był zastępcą szefa Biura Ochrony Rządu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu.

Paulina Glińska , MM

autor zdjęć: Krystian Maj/ FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Rozdarty subkontynent
 
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowi szturmani w JW Agat
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Kierunek: Afganistan
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Działalność firm na rzecz obronności
Sport nie dzieli, sport łączy
„Dragon’19” od kuchni
Raki dla zawiszaków
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Wielkie święto kawalerii!!!
Rozpoczynamy nową erę
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Gen. Joks na czele JFTC
Stawiamy na rozwój
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Fleet of the Future
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Moja „bazówka”
Nowe nakolanniki
Początek dowódczej drogi
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Pułaski” wrócił do kraju
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Polscy żołnierze wracają do Libanu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Obława pełna białych plam
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Kolejna szabla AFN zdobyta
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
The Chariots of Jihad
„Mieszko” po wodowaniu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Karabiny od dęblińskich saperów
Brytyjska „pamiątka”
Desant na czeskich spadochronach
Nowy pułk artylerii
Zmiany w przepisach mundurowych
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Tak umierał Wołyń
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Sojusze na fali
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Gotowi na F-35?
Miroslawiec Up

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO