moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwszy wyrok w sprawie Smoleńska

1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 10 tys. zł grzywny i 5-letni zakaz zajmowania stanowisk w Biurze Ochrony Rządu – taki wyrok usłyszał dziś gen. Paweł Bielawny. Byłego wiceszefa BOR oskarżono o nieprawidłowości przy ochronie wizyty VIP-ów w Smoleńsku, gdzie w 2010 r. rozbił się samolot z Lechem Kaczyńskim i prezydencką delegacją na pokładzie.

Proces oficera rozpoczął się w listopadzie 2014 roku. Pawła Bielawnego oskarżono o to, że od 18 marca do 10 kwietnia 2010 roku, jako wiceszef BOR, nie dopełnił obowiązków związanych z m.in. planowaniem, organizacją i wykonaniem zadań ochronnych Biura. Biegli, których opinie stały się podstawą oskarżenia, wskazali na nienależytą analizę zagrożeń i przygotowany niezgodnie z zasadami plan ochrony. Zabrakło też rekonesansu lotniska i sprawdzenia tras przejazdu prezydenta Polski. Ponadto do ochrony w Smoleńsku wyznaczeni zostali oficerowie niedoświadczeni w wizytach zagranicznych. Zarzuty dotyczyły również poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Chodziło o wskazanie, że współpracujący z Biurem Ochrony Rządu fotograf jest funkcjonariuszem BOR w składzie delegacji do Smoleńska.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga uznała zarzuty i stwierdziła, że oskarżony spowodował zagrożenie dla prezydenta i premiera. Wnosiła o karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 10 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz wykonywania zawodu funkcjonariusza BOR przez 10 lat. Obrona domagała się uniewinnienia oficera. Oskarżony nie przyznał się do zarzutów.

REKLAMA

Dziś sąd stołeczny uznał Paweł Bielawnego za winnego ws. katastrofy w Smoleńsku. Według niego oficer m.in. odstąpił od rekonesansu lotniska Siewiernyj, zatwierdził zaniżony stopień ochrony wizyt i nie zapewnił ochrony samolotów w Smoleńsku. Został on skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu, 10 tys. zł grzywny i 5-letni zakaz zajmowania stanowisk w BOR. – Powszechną wiedzą podmiotów współorganizujących obie wizyty – w tym Kancelarii Premiera, jak i Kancelarii Prezydenta – było, że Smoleńsk-Siewiernyj było lotniskiem zamkniętym. Tymczasem, według instrukcji HEAD, lądowanie samolotów z VIP-ami mogło następować tylko na lotniskach czynnych – uzasadniał wyrok sędzia Paweł Dobosz. Dlatego – jak podkreślił – smoleńskie lotnisko w ogóle nie powinno być brane pod uwagę jako miejsce lądowania samolotu transportującego najważniejsze osoby w państwie.

– Nie znam uzasadnienia sądu, mogę tylko powiedzieć, że wyrok w zawieszeniu jest spuścizną po czasach lekceważenia bezpieczeństwa i odpowiedzialności za zagrożenia, jakie spotkały osoby, które poległy w Smoleńsku – komentował dziś orzeczenie sądu Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, który w lutym powołał w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych specjalną podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. – Musimy sobie zdawać sprawę z dysproporcji między skalą tragedii a odpowiedzialnością, jaka ciąży na podsądnych i wyrokiem. Ale sędziowie i sądy są niezawisłe i oczywiście szanujemy ich wyrok – dodał.

Wyrok Sądu Okręgowego jest nieprawomocny.

10 kwietnia 2010 roku na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M z prezydencką delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zginęło 96 osób – wśród nich zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Instytutu Pamięci Narodowej, prezes Narodowego Banku Polskiego oraz najważniejsi dowódcy naszej armii – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i wszyscy dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

Paweł Marian Bielawny, generał brygady, w latach 2007–2012 był zastępcą szefa Biura Ochrony Rządu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu.

Paulina Glińska , MM

autor zdjęć: Krystian Maj/ FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON nie wycofuje się z MSPO
Prawdziwi wojownicy
„Anakonda” rusza na poligony
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Święto żołnierzy służących na misjach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Głos (z) płonącej Warszawy
„Harpun” do walki
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Spartan” znów na Mazurach
Agent w generalskich szlifach
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Defender” na poligonie!
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Koniec kijowskiego snu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Ratownik” od nowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Generał Haller przybył w sam czas
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Ćwiczenia z torpedą
Transportery płyną na drugi brzeg
Trzeba rozbić to więzienie!
Białe noce podhalańczyków
Amerykanie odmładzają F-16
Co z tegorocznym MSPO?
Widzieć i nie być widzianym
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Morskie początki „Anakondy”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Mercedes nie tylko do holowania
NATO walczy z koronawirusem
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na wakacje z WOT
Obradowała Rada Gabinetowa
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO