moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Anakonda-16”: marynarze i lotnictwo morskie odstraszają wroga

Mają chronić kluczowe szlaki żeglugowe, powstrzymać desant przeciwnika na wybrzeżu i dać odpór atakom terrorystów. To główne zadania, jakie czekają załogi okrętów i lotnictwo morskie podczas manewrów „Anakonda-16”. W przyszłym tygodniu żołnierze włączą się w ćwiczenia „Baltops”.Okręty wyszły w morze we wtorek rano. Port w Świnoujściu opuściły: transportowo-minowy ORP „Gniezno”, trzy trałowce, kuter transportowy oraz holownik. Wkrótce dołączyły do nich okręty 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, które na co dzień stacjonują w Gdyni: dwa trałowce i niszczyciel min „Czajka”. W tym samym czasie z gdyńskiego portu zaczęły wychodzić jednostki 3 Flotylli: podwodny ORP „Bielik”, korweta ORP „Kaszub”, okręt rozpoznania elektronicznego „Nawigator”, hydrograficzny ORP „Arctowski” oraz pomocnicze jednostki pływające. Niebawem wesprze je mały okręt rakietowy „Grom” oraz ratowniczy „Lech”. Ruch zaczął się także w bazach lotnictwa morskiego.

– Wydzielone do udziału w ćwiczeniach samoloty i śmigłowce operują ze wszystkich lotnisk Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jako pierwsza przebazowała się do Gdyni para śmigłowców Mi-14PŁ przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik brygady. Dodatkowo wzdłuż linii brzegowej zostały rozstawione baterie Morskiej Jednostki Rakietowej, które ściśle współpracują z okrętami.

Siły, które operują na Bałtyku, mają mocno zaakcentować swoją obecność. Ich zadania wiążą się z osłoną kluczowych szlaków morskich oraz z odpieraniem ataków z morza, powietrza i spod wody. Lotnictwo i okręty pilnują, by przeciwnik nie wysadził na polskim wybrzeżu desantu, walczą też z terrorystami. A pracy im nie brakuje.

Zagrożenie z każdej strony

Już w pierwszych godzinach ćwiczeń załoga korwety ORP „Kaszub” wykryła w pobliżu Helu okręt podwodny. Na pomoc wezwała z lądu aż trzy śmigłowce: parę Mi-14PŁ oraz SH-2G. – Namierzaliśmy okręt za pomocą opuszczanej stacji hydroakustycznej. Udało nam się złapać kontakt, gdy przeciwnik znajdował się 6 km od nas. Potem przeprowadziliśmy symulowany atak torpedowy. Kolejny wykonał SH-2G. Ostatecznie operacja trwała około 40 min – mówi por. Krystian Gutkowski, oficer taktyczny z załogi Mi-14PŁ. Przyznaje, że działania prowadzono podczas zmiennej pogody. – Rano mieliśmy flautę. Stosunkowo szybko jednak stan morza osiągnął dwa, trzy [stopnie w skali Douglasa – przyp. red.] – zaznacza.


Film: Marynarka Wojenna RP

W ciągu pierwszych kilkunastu godzin w pobliżu polskiego wybrzeża uaktywnili się także terroryści. Ich celem był zespół okrętów, w skład którego wchodziła korweta oraz dwa trałowce. Tak rozpoczęły się ćwiczenia „Kaper-16”, które są częścią „Anakondy”.

W pewnym momencie systemy jednostek wykryły niezidentyfikowany obiekt. Leciał na małej wysokości wprost na okręty. Próba nawiązania z nim kontaktu się nie powiodła. Dowódca zespołu nakazał rozformowanie szyku, jednocześnie swoje miejsca zajęli operatorzy armat przeznaczonych do zwalczania celów powietrznych. – W myśl scenariusza był to atak terrorystyczny – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch z 3 Flotylli Okrętów. W rolę przeciwnika wcielił się samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza. Marynarzom udało się odeprzeć wirtualny atak i zestrzelić maszynę.


Na tym jednak nie koniec. Na wysokości Kołobrzegu terroryści uprowadzili pasażerski prom. Rolę zaatakowanej jednostki odgrywał kuter transportowy, pasażerami zaś byli podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Do akcji wkroczyli komandosi z jednostki specjalnej GROM. Podpłynęli do kutra szybkimi łodziami motorowymi, po czym weszli na pokład i obezwładnili przeciwników. – W operacji wziął udział nasz niszczyciel min ORP „Czajka”, który pełnił rolę okrętu dyżurnego – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Tego typu jednostka może zabezpieczać rejon działań lub być bazą dla wojsk specjalnych.

Okręty stawiały również zagrody minowe oraz brały udział razem z lotnictwem w działaniach ratowniczych. Dwie jednostki weszły także do portu w Ustce, by uzupełnić zapasy. – Nie jest to miejsce stacjonowania sił 8 Flotylli, więc nasze okręty zawijają tam stosunkowo rzadko. Marynarze powinni być jednak przygotowani i na taką ewentualność. Trałowce, które weszły do Ustki, mogą działać w morzu przez pięć dni, potem muszą pobrać paliwo, wodę i prowiant – zaznacza kmdr ppor. Kwiatkowski.

„Baltops” coraz bliżej

W przyszłym tygodniu wojska ćwiczące na Bałtyku włączą się w manewry „Baltops-16”. W tym roku jeden z głównych epizodów tych ćwiczeń powiązano z „Anakondą”.


Film: Marynarka Wojenna RP

16 czerwca okręty NATO przeprowadzą w pobliżu Ustki operację desantu morskiego. Żołnierzy piechoty morskiej będą starały się powstrzymać oddziały z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Na razie jednak uczestnicy „Baltopsu”, wśród nich polski okręt podwodny ORP „Kondor”, wykonują zadania u wybrzeży Szwecji i Finlandii. – Grupy oraz poszczególne okręty ćwiczą zwalczanie różnego rodzaju zagrożeń: z powietrza, ze strony okrętów podwodnych, aż po zagrożenia na powierzchni oraz te związane z minami – mówił podczas konferencji na pokładzie USS „Mount Whitney” kadm. Francesco Covella, zastępca szefa Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO ds. operacji. Jego przełożony, adm. James Foggo, dodawał: – Rosja wykazuje podczas tegorocznej edycji „Baltopsu” mniejszą aktywność niż rok temu. Rosyjski okręt rozpoznawczy przez kilka dni podążał za siłami zaangażowanymi w ćwiczenia, ale robił to profesjonalnie i nie zakłócał naszych działań.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marynarka Wojenna RP

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bez testów z WF-u
 
Kraby dla podhalańczyków
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szef MON odwiedził USA
Advantages of Efficient Organization
Ogień na alpejskich szczytach
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Wzmocnione siły na granicy
Star Army
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Czy będą podwyżki?
Inwestycje Stoczni Wojennej
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Dron z LAW-u
AZOR – podwodny specjalista
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W jedynym słusznym kierunku
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Emerytura wypłacana w … karmie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
O bezpieczeństwie państw NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Dron dla hydrografów
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Eto, pies na misje
Duch Invictus jest, czas na formę
Saper robi przejście
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Raki dla podhalańczyków
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Legia Akademicka po raz piąty
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polityka nie znosi próżni
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Kobiety a pokój
Test mobilności 12 Dywizji
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Wilk na poligonie
Ciemne strony Facebooka
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Time for Miecznik
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Wybierz się na wojskowe studia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO