moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi chemicy w akcji. Ratowali szkołę

Pracownik szkoły podstawowej w Mielenku Drawskim znalazł na jej terenie materiały wybuchowe, chemikalia i zapalniki. Natychmiast ewakuowano ponad setkę dzieci i powiadomiono służby kryzysowe. Do akcji wkroczyli strażacy  oraz żołnierze z Polski, USA i Litwy. Usuwanie niebezpiecznego znaleziska było częścią ćwiczenia „Anakonda-16”.


Mielenko Drawskie to mała wieś położona niedaleko poligonu w Drawsku Pomorskim. – Ćwiczenia z ewakuacji przeprowadzamy trzy razy w roku, więc nasza kadra oraz dzieci wiedzą co robić w razie zagrożenia – zapewnia Wiesława Hnatewicz, dyrektorka miejscowej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego. – Jednak ćwiczenia ze strażą i wojskiem były dla nas nowością – dodaje zaraz potem.

Syreny w szkole zawyły wczoraj po tym, jak woźny odkrył w kotłowni tajemnicze rzeczy. Nie wiedział skąd się wzięły. A po baczniejszym zbadaniu okazało się, że są groźne: materiały wybuchowe, niewybuchy, chemikalia. Od razu została uruchomiona procedura kryzysowa. Dyrektorka powiadomiła służby, ewakuowano dzieci oraz personel szkoły. Na miejsce przyjechali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim. Wstępnie obejrzeli kotłownię. – Strażacy zdecydowali, że w tym wypadku sami sobie nie poradzą. Nie mieli bowiem sprzętu do przeciwdziałania zagrożeniu. Wezwali więc na miejsce nas – mówi ppłk Norbert Hołysz, szef grupy koordynacji pododdziału wojsk chemicznych podczas ćwiczeń „Anakonda-16”.


Do akcji wkroczyło 80 żołnierzy z 1 Pułku Saperów w Brzegu, 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach, 44 Batalionu Chemicznego Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz grupa saperów z Litwy. Wspierał ich zespół medyczny z 25 Grupy Zabezpieczenia Medycznego. Jako pierwsze do szkoły wprowadzono roboty inżynieryjne, przy pomocy których chemicy sprawdzili zagrożony teren. – Roboty są wyposażone w kamery i wysięgniki. Dzięki temu dowódca grupy widzi w czasie rzeczywistym, co się dzieje na miejscu zdarzenia, z jakiego rodzaju ładunkiem ma do czynienia – opisuje ich działania ppłk Hołysz.

Następnie do szkoły weszli polscy żołnierze ubrani w gazoszczelne kombinezony. – Zespół ratownictwa chemicznego zidentyfikował, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia. Byli więc ubrani w odzież gazoszczelną. Są też przeszkoleni medycznie na wypadek konieczności udzielenia pomocy rannym. Są również specjalistami od przeprowadzania ewakuacji – wyjaśnia szef grupy koordynacji pododdziału wojsk chemicznych.

Kombinezon gazoszczelny jest odporny na działanie wszelkich substancji żrących. Jeśli więc zdarzy się na przykład wyciek substancji, żołnierz noszący taką odzież będzie bezpieczny. Wojskowi byli też wyposażeni w butle z tlenem. – Jeśli nie wiemy, co dokładnie znajduje się w miejscu zdarzenia, nie możemy dobrać odpowiedniego filtra do maski gazowej, trzeba zastosować zasadę całkowitego zabezpieczenia – tłumaczy ppłk Norbert Hołysz.


Niestety podczas sprawdzania pomieszczenie nastąpił wybuch. Rannych zostało dwóch pracowników szkoły, którzy nie ewakuowali się z budynku. Zajął się nimi zespół medyczny, natomiast żołnierze dalej wykonywali swoje czynności. – Zespół laboratoryjny pobrał próby, które zostały natychmiast przebadane. Pododdziały skażeń i pobierania prób są wyposażone w ręczne detektory skażeń, pozwalające stwierdzić obecność pierwiastków, które wchodzą w skład substancji niebezpiecznych – relacjonuje szef grupy.

Gdy było już wiadomo, z jakim skażeniem służby miały do czynienia, do szkoły weszli również Amerykanie w maskach gazowych z odpowiednim filtrem. – Usunęli materiały wybuchowe i zbadali substancje chemiczne, które znajdowały się w zamkniętych pojemnikach i nie stanowiły już zagrożenia – wyjaśnia ppłk Hołysz.

Niebezpieczne materiały zostały zneutralizowane na poligonie przez litewskich saperów.

Ewa Korsak

autor zdjęć: biuro prasowe ćw. "Anakonda", Gwardia Narodowa Illinois

dodaj komentarz

komentarze


Emerytura wypłacana w … karmie
 
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Test mobilności 12 Dywizji
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Star Army
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
W jedynym słusznym kierunku
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Dron z LAW-u
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Inwestycje Stoczni Wojennej
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Raki dla podhalańczyków
Eto, pies na misje
Ogień na alpejskich szczytach
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Kobiety a pokój
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
O bezpieczeństwie państw NATO
Wilk na poligonie
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Szef MON odwiedził USA
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Czy będą podwyżki?
Duch Invictus jest, czas na formę
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Dron dla hydrografów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Advantages of Efficient Organization
Ciemne strony Facebooka
Rezerwista ochotnik też musi się starać
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Afganistan. Czas wracać do domu
Legia Akademicka po raz piąty
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polityka nie znosi próżni
AZOR – podwodny specjalista
Wybierz się na wojskowe studia
Time for Miecznik
KFOR: wyższy stopień gotowości
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze bez testów z WF-u
Kraby dla podhalańczyków
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Saper robi przejście
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wzmocnione siły na granicy
Course on Diplomacy
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO