moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON o szczycie NATO i spotkaniu ministrów obrony

Polska jest dobrze przygotowana do szczytu NATO. To będzie przełomowe wydarzenie – powiedział minister Antoni Macierewicz, podkreślając, że spotkanie w Warszawie może przejść do historii jako rozstrzygające o bezpieczeństwie Europy Środkowo-Wschodniej. Polska liczy, że decyzje o rozlokowaniu 4 bojowych grup batalionowych zapadną jeszcze przed lipcowym szczytem.


Minister obrony Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej na placu Piłsudskiego w Warszawie przypomniał, że na lipcowym szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego będzie 28 delegacji państw NATO, 26 delegacji państw partnerskich oraz reprezentacje ONZ, Unii Europejskiej i Banku Światowego. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyjedzie do Polski dzień przed rozpoczęciem obrad.

Wzmacnianie Wschodu

Zdaniem szefa MON, szczyt w Warszawie może przejść do historii jako rozstrzygający o bezpieczeństwie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Głównym celem spotkania ma być wypracowanie skutecznej polityki Sojuszu w sprawie dwóch najpoważniejszych wyzwań: agresywnej polityki Rosji oraz konfliktów zbrojnych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Przywódcy państw NATO będą również rozmawiać o zwiększeniu wojskowej obecności Sojuszu na wschodniej flance.

Podczas niedawnej wizyty w Warszawie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, zadeklarował, że w Polsce i krajach bałtyckich będą rotacyjnie stacjonowały cztery batalionowe grupy bojowe liczące ponad 1000 żołnierzy. W naszym kraju mają też znajdować się stałe składy uzbrojenia.

– Bazy sprzętu będą rozlokowane w Europie Środkowo-Wschodniej, jednak kiedy to nastąpi i gdzie dokładnie będą się mieścić, jest jeszcze tematem rozmów – mówił dziś Macierewicz. Szef MON liczy, że ustalenia dotyczące zwiększenia wojskowej obecności Sojuszu na wschodniej flance zapadną podczas spotkania ministrów obrony państw NATO 14–15 czerwca w Brukseli. – Wszystko wskazuje, że kwestia obecności w Polsce i krajach bałtyckich czterech grup bojowych zostanie tam przesądzona – stwierdził minister.

Ustalenia w Brukseli mają dotyczyć m.in. liczby sił zbrojnych NATO stale obecnych na flance wschodniej, liczby wojsk USA w tym rejonie, miejsc ich stacjonowania oraz innych szczegółów operacyjnych, w tym roli Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego ze Szczecina.

Bezpiecznie, ale dostępnie

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8 i 9 lipca. Do Polski przyjadą politycy, wojskowi, eksperci i dziennikarze – w sumie pięć tysięcy osób. Organizatorem wydarzenia jest Kwatera Główna NATO, a Polska pełni rolę państwa gospodarza.

Przy organizacji szczytu wojsko współpracuje m.in. z policją, Biurem Ochrony Rządu, Strażą Graniczną oraz innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Ich działania na ten czas zostaną zintegrowane pod wspólnym kierownictwem. – Szczyt będzie skutecznie chroniony, ale jednocześnie będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych dziennikarzy – zapewniał dziś minister Macierewicz.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Dyplomatyczna gra o powstanie
Miliardy na logistykę i łączność
Sabotaż na dnie Bałtyku
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Co nowego w przepisach?
Wojsko kontra śnieżyce
Najdłuższa noc
Pancerniacy jadą na misję
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Plan na WAM
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Na tronie mistrza bez zmian
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Piątka z czwartego wozu
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
W drodze po indeks
Odpalili K9 Thunder
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Nadbużańscy terytorialsi na patrolu konnym
Nowa ręka dla weterana
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Góral z ORP „Gryf”
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
„Pułaski” do remontu
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Wymyśl nazwę dla polskich satelitów wojskowych
Koniec bezkarności floty cieni?
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Wojsko ma swojego satelitę!
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Powrót do przeszłości Westerplatte
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Snowboardzistka i pływacy na medal
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
Misja na rzecz zdrowia
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Niebo pod osłoną
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Przyszłość polskich czołgów K2

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO