moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi policjanci ćwiczą pod Warszawą

Ochrona wojskowych obiektów, obezwładnianie pijanych żołnierzy czy udzielanie pierwszej pomocy – na poligonach pod Warszawą ćwiczy 340 wojskowych policjantów z pięciu państw NATO. W manewrach „Sharp Lynx” po raz pierwszy biorą udział także Amerykanie. Za kilka dni żandarmi będą ochraniać żołnierzy podczas „Anakondy”.Do punktu kontrolnego, który ochrania rozmieszczone w lesie stanowisko dowodzenia, podjeżdża cywilny samochód. Dwóch grzybiarzy chce przejechać przez teren wojskowy. Zostają poproszeni przez chorwackich żandarmów o opuszczenie samochodu. W tym momencie jeden z cywilów zaczyna uciekać. Żołnierze dają kilka strzałów ostrzegawczych i zatrzymują go. Trwa przeszukanie. Żandarmi sprawdzają, czy cywil nie ma przy sobie lub w samochodzie ukrytej broni. W tym samym czasie w innej części lasu rozlegają się strzały. Po krótkiej wymianie ognia polscy i amerykańscy wojskowi policjanci obezwładniają napastnika z bronią. Tak wyglądał scenariusz jednego z zadań podczas „Sharp Lynx-16”, ćwiczeń zorganizowanych w warszawskim Rembertowie.

Ochrona „Anakondy”

W międzynarodowych manewrach, które odbywają się w ramach „Anakondy-16”, uczestniczy Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO. – W jego skład wchodzą pododdziały polskiej Żandarmerii Wojskowej oraz plutony Military Police z Czech, Chorwacji i Słowacji – wylicza kpt. Zbigniew Dobrzyński, oficer prasowy ćwiczeń.

Po raz pierwszy w tego typu szkoleniu uczestniczy także 40 żołnierzy sił zbrojnych USA. – To dla nas cenne doświadczenie. Możemy nawzajem obserwować swoje działania i uczyć się – mówi sierż. John Browder z amerykańskiej Military Police. W sumie w manewrach bierze udział ponad 340 żołnierzy, w tym 160 z Polski.


Pułkownik Tomasz Szoplik, rozpoczynając ćwiczenia kilka dni temu, powiedział, że jednym z ich celów jest przygotowanie pododdziałów wojskowej policji do ochrony uczestników „Anakondy-16”. Żandarmi będą, wspólnie z Policją i Strażą Graniczną, pilnować bezpieczeństwa i porządku na poligonach w Drawsku Pomorskim, Orzyszu, Wędrzynie i Żaganiu. – Ponieważ podczas „Anakondy” zadania prewencyjne i ochronne będą realizować żołnierze z pięciu państw, muszą najpierw utworzyć zgrany zespół – podkreśla płk Szoplik.

Awantura w kantynie

Wojskowi z różnych armii dziś ćwiczyli współdziałanie. To wstępna faza „Sharp Lynx-16”, która potrwa do 9 czerwca. – Jednym z jej epizodów była ochrona wojskowego obiektu w Rembertowie – mówi ppor. Tomasz Grodzicki, dowódca jednego z plutonów Batalionu.

Natomiast podczas zajęć na strzelnicy wojskowej w Zielonce żołnierze przeprowadzili strzelanie sytuacyjne połączone ze zmianą pozycji strzelca. – Takie umiejętności mają duży wpływ na bezpieczeństwo podczas patrolowania oraz działań w mieście – wyjaśnia kpt. Ryszard Skoczylas, dowódca kompanii manewrowej Batalionu.


Z kolei w Mińsku Mazowieckim na terenie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej i 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego uczestnicy manewrów ćwiczą działania w razie wypadku drogowego. Ich zadaniem jest zabezpieczenie i oględziny miejsca zdarzenia oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Ćwiczący musieli też poradzić sobie z awanturą wywołaną w kantynie przez pijanych żołnierzy.

Batalion NATO

Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO to międzynarodowa jednostka, którą tworzy polska kompania manewrowa ŻW oraz trzy plutony policji wojskowej – słowacki, czeski i chorwacki. Główną rolę odgrywają jednak Polacy, a batalionem dowodzi ppłk Mateusz Dadał z Oddziału Specjalnego Żandarmerii z Mińska Mazowieckiego.

– Batalion został sformowany w 2007 roku, a pełną zdolność do wykonywania zadań w strukturze NATO osiągnął pięć lat później – mówi ppor. Renata Medved z Chorwacji, szef sekcji personalnej w dowództwie batalionu.

Zadaniem żołnierzy batalionu jest zapewnienie wsparcia policyjnego wojskom NATO, utrzymanie porządku i dyscypliny wśród żołnierzy podczas sojuszniczych operacji, przeciwdziałanie aktom terroru, kontrola ruchu drogowego oraz prowadzenie śledztw i dochodzeń.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Star Army
 
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szef MON odwiedził USA
Eto, pies na misje
Dron z LAW-u
Polityka nie znosi próżni
O bezpieczeństwie państw NATO
Ogień na alpejskich szczytach
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Legia Akademicka po raz piąty
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wilk na poligonie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ciemne strony Facebooka
Czy będą podwyżki?
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Kobiety a pokój
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Advantages of Efficient Organization
Wybierz się na wojskowe studia
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Course on Diplomacy
Dron dla hydrografów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Drzwi do JWK otwiera selekcja
AZOR – podwodny specjalista
Wzmocnione siły na granicy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Emerytura wypłacana w … karmie
W jedynym słusznym kierunku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żołnierze bez testów z WF-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Duch Invictus jest, czas na formę
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Raki dla podhalańczyków
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Test mobilności 12 Dywizji
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Kraby dla podhalańczyków
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Time for Miecznik
Saper robi przejście
Inwestycje Stoczni Wojennej
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO