Po wakacjach rozpocznie działalność nowy ośrodek, który powstał w Akademii Obrony Narodowej. Centrum Badań nad Bezpieczeństwem będzie przygotowywać dla wojska i instytucji państwowych analizy sytuacji politycznej, ekonomicznej, kulturowej i militarnej na świecie. Pierwsze prace mają być gotowe jesienią.
W otwarciu Centrum Badań nad Bezpieczeństwem w Rembertowie uczestniczył wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski. – Zadaniem nowego centrum jest prowadzenie działalności analitycznej i eksperckiej w sferze zjawisk geopolitycznych, wyzwań strategicznych oraz cywilizacyjnych – mówił prof. Fałkowski w Akademii Obrony Narodowej. Wiceszef MON dodał, że centrum będzie przygotowywać analizy na potrzeby wojska i głównych instytucji państwa.
Pionierski ośrodek w Siłach Zbrojnych RP
– Obecnie mamy do czynienia z nowymi typami kryzysów, pomieszaniem porządku ekonomicznego, politycznego, militarnego oraz kulturowego i nie jesteśmy gotowi do dokonania odpowiedniej analizy tych zjawisk – podkreślał prof. Fałkowski. Dlatego, jak zaznaczył, powstał ośrodek, który da wojsku własne spojrzenie na to, co się dzieje na świecie. Wiceminister wyjaśniał, że powstanie think tanku w strukturach Akademii Obrony Narodowej wpisuje się w restrukturyzację tej uczelni, która 1 października zostanie przekształcona w Akademię Sztuki Wojennej. – Naszą intencją jest utrzymanie i rozwój Akademii, ale zależy nam na jakościowej zmianie jej funkcjonowania i podniesieniu poziomu dydaktycznego oraz naukowego – dodał Fałkowski.
Pułkownik dr inż. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant AON, podkreślał, że Centrum to pionierski ośrodek w siłach zbrojnych. – Powstał w Akademii, zaznaczając jej rolę w badaniach nad bezpieczeństwem i obronnością – mówił podczas uroczystości. Rektor-komendant dodał też, że pracownicy Centrum będą wspierać uczelnię, prowadząc wykłady dla jej studentów i kursantów.
Zagrożenia ze wschodu
Eksperci podkreślają, że Centrum Badań nad Bezpieczeństwem skupi się na problematyce regionów wschodnich, ponieważ takich ekspertyz brakuje w Polsce. W nowej instytucji powołano już trzy ośrodki analityczne: poświęcony badaniom nad „wyzwaniami cywilizacyjnymi”, badaniom nad Azją oraz „studiami nad przestrzenią postsowiecką”. – W sferze naszych zainteresowań będzie między innymi wojna informacyjna jako część wojny kulturowej, rewolucja technologiczna oraz kwestie związane ze sztuczną inteligencją – mówił prof. Andrzej Zybertowicz, który stanął na czele Ośrodka Badań nad Wyzwaniami Cywilizacyjnymi. Profesor jest socjologiem, wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także doradcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i prezydenta Andrzeja Dudy.
Centrum Studiów nad Przestrzenią Postsowiecką będzie przede wszystkim zwracać uwagę na wojnę informacyjną i hybrydową prowadzoną przez Rosję. Mówił o tym jego nowy szef dr Jerzy Targalski, historyk i politolog zajmujący się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej.
Szefem Centrum Badań nad Azją został natomiast dr Krzysztof Iwanek, absolwent historii, indologii i kulturoznawstwa, wykładowca w Collegium Civitas i ekspert ds. Indii, Pakistanu i Nepalu z Centrum Studiów Polska-Azja. – Sytuacja w Azji wpływa na Polskę, dlatego należy monitorować i analizować wydarzenia w tamtym regionie – mówił dr Iwanek. Wiceminister Fałkowski podkreślał, że struktura Centrum nie jest zamknięta i w przyszłości mogą powstać kolejne ośrodki.
Centrum Badań nad Bezpieczeństwem jest finansowane przez MON i ma zatrudniać kilkadziesiąt osób. – Będziemy zapraszać do współpracy najlepszych analityków, naukowców, politologów i badaczy z całego kraju – mówił wiceminister Fałkowski.
Nowa instytucja swoją działalność rozpocznie po wakacjach, a pierwsze analizy powstaną późną jesienią. – Jedną z nich będzie „Raport Szans”. Przedstawi on możliwości Polski pod względem gospodarczym, ekonomicznym, politycznym i wojskowym – zapowiedział prof. Fałkowski.
autor zdjęć: AON
komentarze