moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dragoni ponownie wjechali do Polski

Tarnów gościnnie przywitał amerykańskich kawalerzystów. Mieszkańcy miasta przyszli porozmawiać z żołnierzami 2 Pułku Kawalerii i obejrzeć m.in. wozy Stryker, HMMWV i haubice. Amerykanie przemierzają Polskę podczas „Dragoon Ride 2”. Konwój 1,4 tys. żołnierzy jedzie na manewry w krajach bałtyckich, weźmie też udział w ćwiczeniach „Anakonda”. Kolejny przystanek – w Suwałkach.– Cieszę się, że wizyta amerykańskich żołnierzy w Tarnowie spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem. To najlepszy dowód współpracy pomiędzy polskimi i amerykańskimi żołnierzami – mówił Walter Braunohler, konsul generalny Stanów Zjednoczonych na tarnowskim rynku. Amerykanie z 2 Pułku Kawalerii spotkali się tu z mieszkańcami miasta. Wizyta to częścią operacji „Dragoon Ride 2”, czyli przerzutu wojsk amerykańskich do krajów Bałtyckich.

Polsko-amerykańskie przyjaźnie

Tarnowianie mogli obejrzeć sprzęt będący w wyposażeniu amerykańskiej armii, a nawet wejść do wnętrza kołowego wozu opancerzonego Stryker.

Mieszkańcy uczestniczyli też w ceremonii odnowienia przysięgi i awansu na stopień sierżanta Eweliny Pikor. Polka urodziła się w Mielcu, jednak jej marzeniem była służba w amerykańskiej armii. To marzenie realizuje od kilku lat. – Jestem dumna, że mogłam pokazać chłopakom z oddziału jak świetni są Polacy – mówiła sierżant Pikor. Podkreślała, że polscy i amerykańscy żołnierze cieszą się ze wspólnych ćwiczeń. – Dogadujemy się bez żadnych problemów. Razem szkolimy się i gdyby kiedykolwiek zaszła taka potrzeba, będziemy wiedzieć co mamy robić – mówiła.


W wydarzeniu w Tarnowie uczestniczył dowódca skrzydła artyleryjskiego 2 Pułku, podpułkownik Derek Holbrook, dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, podpułkownik Rafał Iwanek oraz prezydent miasta Roman Ciepiela. Na koniec oficjalnej części spotkania Amerykanie złożyli kwiaty przy tarnowskim Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejny przystanek „Dragoon Ride 2” – w Suwałkach.

„Dragoni” drugi raz jadą przez Polskę

Żołnierze 2 Pułku Kawalerii rozpoczęli swoją trasę kilka dni temu w niemieckiej bazie Rose Barracks i w ciągu 17 dni pokonają 2400 kilometrów. Jadą na ćwiczenia „Saber Strike-16”, które odbędą się w Estonii i potrwają do 22 czerwca. „Dragoon Ride 2” zorganizowano, aby przećwiczyć przerzut amerykańskich żołnierzy i sprzętu. Od wczoraj pierwsza część amerykańskiego konwoju, czyli 225 pojazdów przemierza terytorium Polski.

– Naszym główny celem jest wspólny trening z sojusznikami, zarówno podczas „Saber Strike”, jak i „Anakondy”. Współpraca z polskimi żołnierzami przebiega na najwyższym poziomie. Polska armia potrafi odnaleźć się w każdych warunkach. Trenujemy razem zarówno w sztabach, jak i w polu i nie odczuwamy żadnych różnic w wyszkoleniu. Polska armia to jedna z najlepszych, z jaką przyszło nam ćwiczyć – zachwala kapitan John E. Twitty, oficer prasowy 2 Pułku Kawalerii.

Podczas „Anakondy” kawalerzyści wezmą udział w specjalnych ćwiczeniach taktycznych, m.in. przekroczą rzekę w Chełmnie obok Torunia. Następnie udadzą się w kierunku Litwy.


Podpułkownik Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych podkreśla, że siły przemieszczające się w ramach Rajdu Dragonów to tylko jeden z komponentów wojsk sojusznika, jakie wezmą udział w „Anakondzie”. – Blisko 14 000 żołnierzy ze Stanów dociera do nas zarówno drogą lądową, jak i powietrzną oraz morską i od samego początku są bardzo mocno zaangażowani w realizację ćwiczeń - mówi podpułkownik Walatek.

W manewrach „Saber Strike-16” na terytorium Litwy, Łotwy oraz Estonii weźmie udział ponad 10 tys. żołnierzy. W ich realizację zaangażowane są siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i krajów Bałtyckich, a także wojska brytyjskie, polskie, czeskie, duńskie, fińskie, francuskie, niemieckie, norweskie, słoweńskie oraz żołnierze z Luksemburgu.

REKLAMA

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1464774720
ja- czekam na twe utyskiwanie w sprawie ciemiężenia przez"jankesów'.. P.S. napisz coś o segregacji intelektualnej ... .
54-8C-E7-B5

Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda jedzie do USA
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ubiory ochronne z Maskpolu
Testament Polski Walczącej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Response to Emergency
Weterani w pasiece
Współzawodnictwo rozwija
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Z menażką na wakacje
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
16 sekund Liberatora
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Online z mistrzami sportu
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Fordy, a nie Nissany
Terytorialsi nie stracą dodatku
Most do współpracy
Poprady dla zawiszaków
Informacja Prasowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Powstaną kolejne strzelnice
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowe karabinki dla specjalsów
Groty z granatnikiem
Wyzwania polskiej prezydencji
Kim przekracza granice
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Prezydent z wizytą w Drawsku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Wyjątkowy CWIX
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ogromne zainteresowanie Soną
Laserowa artyleria US Army
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Kajmany na gąsienicach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO