moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Operacja GROM-u na Stadionie Narodowym

Desant ze śmigłowca, pościg za terrorystami, ewakuacja śmigłowcem ciężko rannego – dziś na Stadionie PGE Narodowym odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne. Brali w nich udział funkcjonariusze BOA, BOR, ABW i strażacy, wspierali ich żołnierze GROM-u i Żandarmerii Wojskowej. Służby przygotowują się do lipcowego szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.Na koncert organizowany w plenerze przyjeżdża VIP. Ochraniany przez funkcjonariuszy BOR podchodzi do sceny, gdy nagle zaczyna się strzelanina. Słychać kolejne strzały, wybucha panika. Tak rozpoczęły się ćwiczenia służb specjalnych na Stadionie PGE Narodowym.

Desant ze śmigłowca

Akcja, którą obserwowali dziennikarze, z każdą chwilą nabiera tempa. Funkcjonariusze BOR ewakuują VIP-a do opancerzonego samochodu i odjeżdżają. W pościg za nimi ruszają napastnicy. Rozpoczyna się wymiana ognia. Terroryści opuszczają ostrzelane samochody i próbują się ukryć przy brzegu Wisły. Wówczas do akcji wkraczają funkcjonariusze z Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz żołnierze GROM-u. Część z nich na brzeg rzeki desantuje się z policyjnego śmigłowca, część podpływa łodziami.

– Mamy duże doświadczenie w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych, które można w takich sytuacjach wykorzystać – mówi kpt. Tomasz Mika, rzecznik GROM-u. Całą operację z góry kontroluje załoga śmigłowca wyposażonego w urządzenia pozwalające szybko znaleźć napastników.

Szturm na autobus

W tym samym czasie trwa ewakuacja osób, które brały udział w koncercie. Medycy udzielają pomocy najbardziej potrzebującym. Jedna z osób jest bardzo ciężko ranna, zostaje więc wezwany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ląduje przy stadionie i zabiera rannego do specjalistycznego szpitala.


Część widzów, którym udało się uciec z koncertu, schroniło się w stojącym nieopodal autobusie. Ktoś powiadamia policję, że wśród nich jest osoba agresywna. Sztab kryzysowy, który został powołany, postanawia, że konieczny jest szturm na autobus. Przeprowadzają go żołnierze GROM-u oraz funkcjonariusze BOA. Napastnik zostaje obezwładniony. Jednak wszyscy przebywający w autobusie zostają zatrzymani do wyjaśnienia. – To procedura bezpieczeństwa, ponieważ nie wiemy, czy wśród pasażerów nie znajduje się ktoś niebezpieczny. Musimy to sprawdzić, dlatego przeprowadzamy bardzo szczegółową kontrolę – wyjaśnia jeden z żołnierzy.

Cały teren zostaje sprawdzony przez pirotechników z policji oraz Straży Granicznej z lotniska Okęcie. Ich zadaniem jest zabezpieczyć i zneutralizować ewentualne ładunki wybuchowe.


W ćwiczeniach wzięło udział ponad 700 funkcjonariuszy oraz ponad 200 pozorantów, osób, które pełniły funkcję na przykład zakładników. Ich działania na warszawskim Powiślu obserwował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. – Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pielgrzymom, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, jak i uczestnikom szczytu NATO, który odbędzie się na Stadionie Narodowym – powiedział Błaszczak po zakończeniu ćwiczeń. Na miejscu byli też gen. dyw. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych oraz płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u. – Wojsko jest gotowe do działania w razie kryzysu. Szczegółów dotyczących zaangażowania wojsk specjalnych w tego typu działania nie mogę ujawniać –podsumowuje gen. Patalong w rozmowie z dziennikarzami.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, MSWiA

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek: misja
 
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Druga kadencja prezydenta Dudy
Dla odważnych i walecznych
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Skok na głęboką wodę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ukraiński kurs na Zachód
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Not Contaminated With Routine
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Strzelnice dla terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Łączność: fundament operacji specjalnej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Szarża „Hallerczyka”
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Trwała odporność terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Tak się zostaje prymusem
Chwała powstańcom
Więcej celowników z PCO dla wojska
Cud Piłsudskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Chemicy do zadań specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO