moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Operacja GROM-u na Stadionie Narodowym

Desant ze śmigłowca, pościg za terrorystami, ewakuacja śmigłowcem ciężko rannego – dziś na Stadionie PGE Narodowym odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne. Brali w nich udział funkcjonariusze BOA, BOR, ABW i strażacy, wspierali ich żołnierze GROM-u i Żandarmerii Wojskowej. Służby przygotowują się do lipcowego szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.Na koncert organizowany w plenerze przyjeżdża VIP. Ochraniany przez funkcjonariuszy BOR podchodzi do sceny, gdy nagle zaczyna się strzelanina. Słychać kolejne strzały, wybucha panika. Tak rozpoczęły się ćwiczenia służb specjalnych na Stadionie PGE Narodowym.

Desant ze śmigłowca

Akcja, którą obserwowali dziennikarze, z każdą chwilą nabiera tempa. Funkcjonariusze BOR ewakuują VIP-a do opancerzonego samochodu i odjeżdżają. W pościg za nimi ruszają napastnicy. Rozpoczyna się wymiana ognia. Terroryści opuszczają ostrzelane samochody i próbują się ukryć przy brzegu Wisły. Wówczas do akcji wkraczają funkcjonariusze z Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz żołnierze GROM-u. Część z nich na brzeg rzeki desantuje się z policyjnego śmigłowca, część podpływa łodziami.

– Mamy duże doświadczenie w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych, które można w takich sytuacjach wykorzystać – mówi kpt. Tomasz Mika, rzecznik GROM-u. Całą operację z góry kontroluje załoga śmigłowca wyposażonego w urządzenia pozwalające szybko znaleźć napastników.

Szturm na autobus

W tym samym czasie trwa ewakuacja osób, które brały udział w koncercie. Medycy udzielają pomocy najbardziej potrzebującym. Jedna z osób jest bardzo ciężko ranna, zostaje więc wezwany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ląduje przy stadionie i zabiera rannego do specjalistycznego szpitala.


Część widzów, którym udało się uciec z koncertu, schroniło się w stojącym nieopodal autobusie. Ktoś powiadamia policję, że wśród nich jest osoba agresywna. Sztab kryzysowy, który został powołany, postanawia, że konieczny jest szturm na autobus. Przeprowadzają go żołnierze GROM-u oraz funkcjonariusze BOA. Napastnik zostaje obezwładniony. Jednak wszyscy przebywający w autobusie zostają zatrzymani do wyjaśnienia. – To procedura bezpieczeństwa, ponieważ nie wiemy, czy wśród pasażerów nie znajduje się ktoś niebezpieczny. Musimy to sprawdzić, dlatego przeprowadzamy bardzo szczegółową kontrolę – wyjaśnia jeden z żołnierzy.

Cały teren zostaje sprawdzony przez pirotechników z policji oraz Straży Granicznej z lotniska Okęcie. Ich zadaniem jest zabezpieczyć i zneutralizować ewentualne ładunki wybuchowe.


W ćwiczeniach wzięło udział ponad 700 funkcjonariuszy oraz ponad 200 pozorantów, osób, które pełniły funkcję na przykład zakładników. Ich działania na warszawskim Powiślu obserwował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. – Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pielgrzymom, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, jak i uczestnikom szczytu NATO, który odbędzie się na Stadionie Narodowym – powiedział Błaszczak po zakończeniu ćwiczeń. Na miejscu byli też gen. dyw. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych oraz płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u. – Wojsko jest gotowe do działania w razie kryzysu. Szczegółów dotyczących zaangażowania wojsk specjalnych w tego typu działania nie mogę ujawniać –podsumowuje gen. Patalong w rozmowie z dziennikarzami.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, MSWiA

dodaj komentarz

komentarze


Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Projekt MON dla szkół
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Misje na dłużej
Obradowała Rada Gabinetowa
Beagle dla żołnierzy?
They Train Together, They Fight Together
Za wolność naszą i waszą
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Polsko-łotewska „Zima”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kajak idealny dla komandosa
Misja wojownika
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Iran uderza w USA
To nie mogło się udać, ale…
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Arsenał Iranu
Mobilne moździerze dla armii
Pomagali z narażeniem życia
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Terytorialsi za oceanem
Benemerenti 2020
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Powstanie bez sukcesu
Defense Without Politics
Klasy wojskowe po nowemu
Bohaterskie Orlęta
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ostatni samochód Marszałka
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Następcy Wstęg poszukiwani
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Strykery znów na Mazurach
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO