moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmeria gotowa na szczyt NATO

Ewakuacja osób znajdujących się na stadionie, sprawdzanie pirotechniczne trybun i obezwładnianie napastnika – na Stadionie Narodowym odbyła się prezentacja wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Żandarmi razem z innymi służbami mundurowymi będą zabezpieczali lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Ćwiczenia obserwował szef MON.
W zabezpieczaniu lipcowego szczytu NATO w Warszawie weźmie udział tysiąc dwustu żandarmów z całego kraju. Dziś na stadionie PGE Narodowym, który będzie głównym miejscem spotkań przywódców Sojuszu, odbyła się prezentacja wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. To jednostka szkolona do działań antyterrorystycznych i ochrony specjalnej. - Nie robimy tego, aby pokazać sprawność naszych żołnierzy czy nowoczesny sprzęt, ale dlatego, że będziemy gościć w Polsce najważniejszych przywódców świata, a ich obrady będą decydowały o jego bezpieczeństwie. Oni muszą mieć zagwarantowany absolutny spokój działania – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który obserwował działania żandarmów.

Oddział Specjalny ŻW ćwiczył m.in. ewakuację VIP-a, usunięcie podejrzanego ładunku, obezwładnienie napastnika. Żołnierze sprawdzili też pod względem pirotechnicznym konstrukcję stadionu oraz trybuny. Żandarmeria zaprezentowała także nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje, między innymi kamery na wysięgnikach teleskopowych, robota pirotechnicznego oraz mobilny system do monitoringu. Podczas ćwiczeń żołnierzom towarzyszyły wyszkolone psy.

Film:WCEO

Szef MON zapewnił, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas szczytu, będą podejmować wszelkie działania, które „wyeliminują jakiekolwiek zagrożenia”. - Mamy świadomość, że mogą się zdarzyć bardzo różne okoliczności – przyznał minister obrony. Antoni Macierewicz zaznaczył, że działania mające zapewnić bezpieczeństwo będą prowadzone nie tylko w Warszawie, gdzie będzie odbywał się szczyt, ale także na obszarze całego państwa. - Sytuacja będzie na bieżąco analizowana przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, który pozwoli nam wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie, a także zabezpieczyć naszą przestrzeń powietrzną – dodał.

Minister Macierewicz zwrócił uwagę, że działania zaprezentowane dziś dziennikarzom to tylko fragment całego systemu ochrony. Wokół stadionu na obszarze 5 kilometrów kwadratowych zostanie zamontowany specjalny system monitoringu. Dzięki niemu będzie możliwa zarówno identyfikacja niebezpiecznych zdarzeń, jak i odtworzenie ich przebiegu.

Podczas szczytu NATO żandarmi będą ściśle współpracować z policją, Biurem Ochrony Rządu, Strażą Graniczną oraz innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Wspólne ćwiczenia tych służb odbyły się niedawno w hotelach Victoria, Sofitel, a także w Pałacu Kultury i Nauki.
 

– Szczyt NATO to przedsięwzięcie o szczególnym znaczeniu i dużej skali, dlatego jego zabezpieczanie będzie wymagać od żołnierzy Żandarmerii Wojskowej jeszcze więcej wysiłku niż zwykle – mówi ppłk Marcin Wiącek z Komendy Głównej ŻW.

Szczyt NATO odbędzie się 8 i 9 lipca. Do Polski przyjadą politycy, wojskowi, eksperci i dziennikarze – w sumie pięć tysięcy osób. Głównym celem spotkania będzie wypracowanie skutecznej polityki wobec zagrożeń płynących zza wschodniej i południowej granicy Sojuszu.

Za zabezpieczenie szczytu będą odpowiedzialne wszystkie służby państwa, zarówno te podległe szefowi MON, jak i ministrowi spraw wewnętrznych i administracji: wojsko, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Agencja Wywiadu i Służba Wywiadu Wojskowego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Misja wojownika
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Nowy wiceminister w MON
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Polsko-łotewska „Zima”
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Iran uderza w USA
Strykery znów na Mazurach
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Mobilne moździerze dla armii
Benemerenti 2020
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Beagle dla żołnierzy?
Ostatni samochód Marszałka
We Are All Darfur
They Train Together, They Fight Together
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Arsenał Iranu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Misje na dłużej
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Defense Without Politics
Za wolność naszą i waszą
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Projekt MON dla szkół
Terytorialsi za oceanem
Następcy Wstęg poszukiwani
Obradowała Rada Gabinetowa
Pomagali z narażeniem życia
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
To nie mogło się udać, ale…
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Bohaterskie Orlęta
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Powstanie bez sukcesu
Kajak idealny dla komandosa
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO