moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmeria gotowa na szczyt NATO

Ewakuacja osób znajdujących się na stadionie, sprawdzanie pirotechniczne trybun i obezwładnianie napastnika – na Stadionie Narodowym odbyła się prezentacja wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Żandarmi razem z innymi służbami mundurowymi będą zabezpieczali lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Ćwiczenia obserwował szef MON.
W zabezpieczaniu lipcowego szczytu NATO w Warszawie weźmie udział tysiąc dwustu żandarmów z całego kraju. Dziś na stadionie PGE Narodowym, który będzie głównym miejscem spotkań przywódców Sojuszu, odbyła się prezentacja wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. To jednostka szkolona do działań antyterrorystycznych i ochrony specjalnej. - Nie robimy tego, aby pokazać sprawność naszych żołnierzy czy nowoczesny sprzęt, ale dlatego, że będziemy gościć w Polsce najważniejszych przywódców świata, a ich obrady będą decydowały o jego bezpieczeństwie. Oni muszą mieć zagwarantowany absolutny spokój działania – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który obserwował działania żandarmów.

Oddział Specjalny ŻW ćwiczył m.in. ewakuację VIP-a, usunięcie podejrzanego ładunku, obezwładnienie napastnika. Żołnierze sprawdzili też pod względem pirotechnicznym konstrukcję stadionu oraz trybuny. Żandarmeria zaprezentowała także nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje, między innymi kamery na wysięgnikach teleskopowych, robota pirotechnicznego oraz mobilny system do monitoringu. Podczas ćwiczeń żołnierzom towarzyszyły wyszkolone psy.

Film:WCEO

Szef MON zapewnił, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas szczytu, będą podejmować wszelkie działania, które „wyeliminują jakiekolwiek zagrożenia”. - Mamy świadomość, że mogą się zdarzyć bardzo różne okoliczności – przyznał minister obrony. Antoni Macierewicz zaznaczył, że działania mające zapewnić bezpieczeństwo będą prowadzone nie tylko w Warszawie, gdzie będzie odbywał się szczyt, ale także na obszarze całego państwa. - Sytuacja będzie na bieżąco analizowana przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, który pozwoli nam wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie, a także zabezpieczyć naszą przestrzeń powietrzną – dodał.

Minister Macierewicz zwrócił uwagę, że działania zaprezentowane dziś dziennikarzom to tylko fragment całego systemu ochrony. Wokół stadionu na obszarze 5 kilometrów kwadratowych zostanie zamontowany specjalny system monitoringu. Dzięki niemu będzie możliwa zarówno identyfikacja niebezpiecznych zdarzeń, jak i odtworzenie ich przebiegu.

Podczas szczytu NATO żandarmi będą ściśle współpracować z policją, Biurem Ochrony Rządu, Strażą Graniczną oraz innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Wspólne ćwiczenia tych służb odbyły się niedawno w hotelach Victoria, Sofitel, a także w Pałacu Kultury i Nauki.
 

– Szczyt NATO to przedsięwzięcie o szczególnym znaczeniu i dużej skali, dlatego jego zabezpieczanie będzie wymagać od żołnierzy Żandarmerii Wojskowej jeszcze więcej wysiłku niż zwykle – mówi ppłk Marcin Wiącek z Komendy Głównej ŻW.

Szczyt NATO odbędzie się 8 i 9 lipca. Do Polski przyjadą politycy, wojskowi, eksperci i dziennikarze – w sumie pięć tysięcy osób. Głównym celem spotkania będzie wypracowanie skutecznej polityki wobec zagrożeń płynących zza wschodniej i południowej granicy Sojuszu.

Za zabezpieczenie szczytu będą odpowiedzialne wszystkie służby państwa, zarówno te podległe szefowi MON, jak i ministrowi spraw wewnętrznych i administracji: wojsko, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Agencja Wywiadu i Służba Wywiadu Wojskowego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
 
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Medycy WOT kontra COVID-19
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Bezpłatne turnusy dla weteranów
PGZ pomaga w walce z epidemią
Arsenał Iranu
Ochotnik do Polski
Następca RPG-7
Poprad w kolejnej jednostce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Policja i wojsko kontra COVID-19
Nowy wiceminister w MON
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Defense Without Politics
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojskowi medycy w gotowości
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Saperzy w walce z Covid-19
„Gwiezdne wojny” Reagana
Sześć dekad pod wirnikiem
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Dwa oblicza agenta wywiadu
We Are All Darfur
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Studia on-line w Szkole Orląt
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Edukacja na platformie
Certyfikacja na „Tarczowni”
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Iran uderza w USA
Logistycy transportują środki ochronne
Rakiety w celu
Trzy cele na ścieżce
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Dowodzę najlepszymi
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
PKW Orlik na półmetku
Koronawirus na wojskowej uczelni
Sukcesy sportowców w mundurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO