moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jutro święto podhalańczyków

Naszym wyróżnikiem jest górski charakter formacji, choć jesteśmy przygotowani do działania jako brygada zmechanizowana - mówi płk Zenon Brzuszko, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W tej największej w polskim wojsku formacji służy 4 tysiące żołnierzy świetnie wyszkolonych do walki w każdym terenie. Jutro podhalańczycy obchodzą święto.


Obchody święta podhalańczyków rozpoczną się w piątek. W samo południe żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zapraszają na uroczysty apel, który odbędzie się przy ul. Langiewicza w Rzeszowie. W czasie zbiórki żołnierze odbiorą wyróżnienia i medale resortowe. Zostaną też wręczone tytuły honorowego podhalańczyka. W tym roku otrzymają je Andrzej Skupień, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan oraz Jan Wątroba, biskup rzeszowski. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów. Do godziny 15 na terenie jednostki będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Odbędą się także pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz występy artystyczne.

Górski klimat

Co odróżnia podhalańską Brygadę od innych jednostek? - Naszym wyróżnikiem jest górski charakter formacji, choć jesteśmy przygotowani do działania jako brygada zmechanizowana - mówi płk Zenon Brzuszko, dowódca Brygady. - Ta górska specjalizacja widoczna jest w szkoleniu zarówno taktycznym, jak i specjalistycznym, związanym z narciarstwem i wspinaczką.Podhalańczycy mają prawie 200 sztuk bojowych wozów piechoty oraz innego rodzaju pojazdów opancerzonych. Dodatkowo w Brygadzie jest około 80 czołgów T-72 i samobieżnych haubic 2S1 Goździk. Żołnierze używają także przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz sprzętu wspinaczkowego. - Oczekujemy na decyzję dotyczącą wyposażenia dwóch batalionów w transportery Rosomak. Na nowe wozy czeka 5 Batalion z Przemyśla i 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa - wyjaśnia płk Brzuszko.

W tym roku żołnierze ćwiczyli na poligonach m.in. z 7 Brygadą Zmechanizowaną z Czech, 23 Brygadą Piechoty Górskiej z Niemiec oraz pododdziałami amerykańskimi. - Teraz w brygadzie trwa ćwiczenie dowódczo-sztabowe, wspomagane komputerowo. To przygotowanie do listopadowego ćwiczenia z wojskami „Lampart” - zapowiada płk Brzuszko. W szkoleniu wezmą udział m.in. Czesi, ale najważniejszy test zda 1 Batalion Czołgów z Żurawicy - jeden z pododdziałów Brygady. - Sprawdzimy, czy batalion, który jest „pancerną pięścią” Brygady, jest gotowy do realizacji zadań jako jej odwód - dodaje dowódca.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich ma w swoich strukturach 10 jednostek: w Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie, Nisku i Kłodzku oraz ośrodek szkoleniowy w Bieszczadach. Służy w niej łącznie ponad 4000 żołnierzy. Podhalańczycy wielokrotnie brali udział w misjach: w 1999 roku służyli w Albanii, potem przez 9 lat byli w Kosowie, na następnie w Iraku i w Afganistanie.

21 Brygada Strzelców powstała 26 maja 1993 roku, jako nowy związek taktyczny Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Ale jej tradycje sięgają 1913 roku, kiedy powstawały Drużyny Podhalańskie, paramilitarne organizacje działające w Galicji. Jednostka kultywuje tradycje kilkunastu oddziałów, m.in. Drużyn Podhalańskich, Brygady Górskiej, Dywizji Górskiej i Pułków Strzelców Podhalańskich. Patronem Podhalańczyków jest gen. bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, symbolem - szarotka, której wizerunek żołnierze umieszczają na mundurach, nakryciach głowy i sztandarach. Wojskowi 21 BSP jako jedyni w armii noszą mundury podhalańskie. Jego częściami są kapelusz podhalański z piórkiem i peleryna.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

dodaj komentarz

komentarze

~Andrzej
1463672460
Ośrodek szkoleniowy w Trzciańcu leży w Górach Sanocko-Turczańskich, a nie w Bieszczadach. Do Bieszczadów jest stamtąd jeszcze kawał drogi!
5A-00-05-A5

Saperzy w walce z Covid-19
 
Iran uderza w USA
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukcesy sportowców w mundurach
Proobronni na froncie walki z COVID-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Medycy WOT kontra COVID-19
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Testy radarów dla Wisły
Rakiety w celu
Studia on-line w Szkole Orląt
Certyfikacja na „Tarczowni”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Beagle dla Polaków
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Dwa oblicza agenta wywiadu
Poprady i Pilica z interrogatorami
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Wojskowi medycy w gotowości
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Zryw kościuszkowski
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Cichociemny patronem 14 BOT
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kremlowska gra
Nowy wiceminister w MON
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Miliony ofiar hiszpanki
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Więcej wojska do walki z pandemią
Trzy cele na ścieżce
Terytorialsi nie stracą dodatku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Koronawirus na wojskowej uczelni
„Gwiezdne wojny” Reagana
Poprad w kolejnej jednostce
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Defense Without Politics
Nissany zastąpią Honkery
Dowodzę najlepszymi
Obradowała Rada Gabinetowa
Nabór na wojskowe studia trwa
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Kwarantanna na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO