moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dni Kawaleryjskie w Warszawie

Pokazy musztry, konkursy władania szablą i lancą oraz koncert orkiestry wojskowej – to wszystko można zobaczyć w Łazienkach Królewskich, gdzie trwa weekend kawaleryjski. W sobotę wieczorem odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród kawalerzystów. Jej laureatami zostali m.in. Jerzy Hoffman, Bogusław Wołoszański i generał brygady Rajmund T. Andrzejczak.


– Do Łazienek Królewskich zapraszamy od południa 7 maja – mówi rotmistrz kawalerii ochotniczej Piotr Szkacz, jeden z organizatorów III Warszawskich Dni Kawaleryjskich. – Zaczynamy o 12.30 konkursami z władania szablą i lancą. Zawodnicy z całego kraju zmierzą się w bardzo widowiskowym pojedynku. Będzie na co popatrzeć – zachwala. W sobotę odbędzie się też przegląd mundurowy, a 8 marca o godz. 9 – skoki przez przeszkody.

Zawody odbędą się w miejscu legendarnego hipodromu w Łazienkach Królewskich, którego historia sięga 1927 roku. Odbywały się tam międzynarodowe zawody konne, pierwsze – 27 maja 1927 roku. Obiekt spłonął we wrześniu 1939 roku. Dziś upamiętnia go obelisk ufundowany przez Polski Związek Jeździecki.

W zawodach zmierzą się reprezentanci kawalerii ochotniczej. – Zobaczą państwo nie rekonstruktorów, tylko ludzi, którzy mają wszystkie wymagane zgody, by na mundurach nosić oznaki kawaleryjskie – zaznacza rtm. kaw. och. Piotr Szakacz. Zwycięzcy pojedynków zostaną udekorowani w niedzielę o godzinie 15.

Między kolejnymi etapami zawodów będzie można zobaczyć pokaz umiejętności huzarów węgierskich. W sobotę o 17.30 organizatorzy zapraszają na pokaz konny Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. – Będzie to naprawdę efektowny pokaz umiejętności kawalerzystów, którzy wiedzą, jak zrobić wrażenie na publiczności – zachęca Piotr Szakacz. O 18.15 swoje umiejętności zaprezentują żołnierze z 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza.

Wieczorem, w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, po raz pierwszy w historii zostaną wręczone nagrody im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. – Nagrody są przyznawane w kategoriach inspirowanych tym, czym zajmował się generał. A był nie tylko świetnym żołnierzem, adiutantem Józefa Piłsudskiego, ale też poetą, tłumaczem oraz dziennikarzem – wyjaśnia Szakacz. Środowisko kawaleryjskie przyznaje więc nagrody osobom, które swoją służbą, pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii.

W tym roku nagrodzeni zostaną m.in.: w kategorii „film” – Jerzy Hoffaman, reżyser znanego ze scen kawaleryjskich „Potopu”; dziennikarz Bogusław Wołoszański, autor programu „Sensacje XX wieku” oraz generał broni Rajmund Andrzejczak, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej i propagator wiedzy o kawalerii polskiej.

– Nagroda im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Tym bardziej cieszę się, że razem ze mną uhonorowane zostało także między innymi miasto Poznań i Bogusław Wołoszański – mówi generał Andrzejczak. – Tradycjami kawaleryjskimi zainteresowałem się mocniej, kiedy dowodziłem 1 Batalionem Pancernym w Orzyszu. Gdy kilka lat później zostałem dowódcą 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która dziedziczy tradycje piechoty i właśnie kawalerii, mogłem pozwolić sobie na nieco więcej. Miałem wypracowany autorytet u żołnierzy, legitymację dowódcy, siłę moralną i sprawczą, by zaszczepić u żołnierzy pasję do kawaleryjskich tradycji. I wcale nie było to trudne zadanie, bo jak się okazało, moi podwładni dzielili moje zainteresowania i przekonania. A żołnierze mieli niezwykle pozytywny stosunek do przywracania tradycji polskiej jazdy – wspomina.

Generał zwraca też uwagę, że właśnie w tradycji warto szukać wzorców dla młodych Polaków. – O tradycje powinniśmy dbać także ze względu na odczuwalny obecnie kryzys autorytetów. Zamiast tworzyć nowe wzorce dla młodych, powinniśmy po prostu z dobrym smakiem i w dobrych proporcjach czerpać z przeszłości – zachęca gen. Andrzejczak.


W niedzielę o godzinie 11 w amfiteatrze w Łazienkach Królewskich zagra Orkiestra Wojska Polskiego. – W samo południe zapraszamy na II Memoriał rtm. Jerzego Staniszkisa w skokach przez przeszkody – zachęca rtm. kaw. och. Szakacz. – Warto dodać, że rtm. Staniszkis był nie tylko żołnierzem kampanii wrześniowej, ale też artystą. Zaprojektował m.in. Pomnik Armii Krajowej i Podziemnego Państwa Polskiego w Warszawie, który znajduje się przy Sejmie – podkreśla.

Uroczystości oficjalne z udziałem wojska odbędą się o 13.30 na tarasie Pałacu na Wyspie. A o 14.30 uczestnicy Dni Kawaleryjskich złożą kwiaty pod popiersiem płk. Jana Kozietulskiego, który znajduje się na tyłach Pałacu Myśliwskiego. Pułkownik Kozietulski był dowódcą 3 szwadronu szwoleżerów, uczestnikiem kampanii napoleońskich i uczestnikiem bitwy narodów pod Lipskiem. Jego imię nosi Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. III Warszawskie Dni Kawaleryjskie organizują Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego i 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich.

REKLAMA

EK, MKS

autor zdjęć: Studio Iwona ISW

dodaj komentarz

komentarze


Na misjach święta inne niż zwykle
 
Ubiory ochronne z Maskpolu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Duda jedzie do USA
Szef MON w Żelaznej Dywizji
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Testament Polski Walczącej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wyjątkowy CWIX
Weterani w pasiece
Informacja Prasowa
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Poprady dla zawiszaków
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kajmany na gąsienicach
Response to Emergency
Kim przekracza granice
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Nowe karabinki dla specjalsów
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Groty z granatnikiem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Online z mistrzami sportu
Z menażką na wakacje
16 sekund Liberatora
Współzawodnictwo rozwija
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Amerykanie odmładzają F-16
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Laserowa artyleria US Army
F-16 kończą misję w Estonii
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Most do współpracy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prezydent z wizytą w Drawsku
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Powstaną kolejne strzelnice
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Wyzwania polskiej prezydencji
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Fordy, a nie Nissany
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO