moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
71. rocznica wyzwolenia obozu w Holiszowie

Kombatanci Narodowych Sił Zbrojnych, członkowie Związku Żołnierzy NSZ i przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznych NSZ wzięli udział w uroczystościach 71. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w czeskim Holiszowie. Prawie tysiąc więzionych tam kobiet wyzwoliła Brygada Świętokrzyska NSZ – jeden z największych polskich oddziałów partyzanckich.

Wiosną 1945 roku licząca ponad tysiąc żołnierzy Brygada Świętokrzyska wycofywała się przed wkraczającą do Polski Armią Czerwoną. W pierwszych dniach maja wojskowi dotarli w okolice niemieckiego obozu koncentracyjnego w czeskim Holiszowie koło Pilzna. Zaatakowali go i 5 maja wyzwolili około tysiąca kobiet, m.in. Polki, Francuzki, Żydówki. Niemcy planowali zlikwidowanie obozu przez wymordowanie więźniów. Polscy żołnierze wzięli do niewoli około 200 esesmanów. W swej drodze na zachód Brygada przeszła przez Czechy i – dalej – do Niemiec, gdzie jej jednostki zostały przekształcone w Polskie Kompanie Wartownicze przy 3 Armii Amerykańskiej.

Na dzisiejsze uroczystości 71. rocznicy wyzwolenia obozu w Holiszowie pojechała do Czech 100-osobowa delegacja. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych reprezentowały poczty sztandarowe, kombatanci, władze naczelne organizacji, członkowie grup rekonstrukcji NSZ. W składzie delegacji jest także weteran Brygady Świętokrzyskiej kpt. Stanisław Turski ps. „Czarnecki”. – Od lat odwiedzamy historyczne miejsca stacjonowania Brygady Świętokrzyskiej NSZ na terenie Czech w okolicach Stankowa, Holiszowa, Vszekar, Kviczovic oraz Bernartic. Wszędzie jesteśmy serdecznie witani przez mieszkańców, którzy opowiadają nam, gdzie kwaterowali żołnierze NSZ – opowiada Karol Wołek, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ.

Podczas uroczystości w Holiszowie odbył się przemarsz pocztów ze sztandarami. Grupy Rekonstrukcji Historycznych NSZ z Warszawy, GRH „Beskidy”, GRH „Zachodni Szaniec” z Wrocławia prezentowały uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Weterani jechali na jeepach

Członkowie Związku Żołnierzy NSZ wręczali mieszkańcom ulotki z informacją o wyzwoleniu obozu przez Brygadę Świętokrzyską NSZ. – Rozdaliśmy blisko 20 tysięcy ulotek w języku czeskim i angielskim, które informowały o wspólnej walce Amerykanów i Polaków z NSZ przeciw Niemcom oraz o wyzwoleniu obozu w Holiszowie – dodaje Karol Wołek.
Uroczystości rocznicowe zorganizowały wspólnie Związek Żołnierzy NSZ, Urząd Miasta Holiszowa, Parafia Rzymskokatolicka w Stankowie, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Polski w Pradze i Ambasada RP w Pradze.

W Pilźnie 7 maja, jak co roku, odbędą się uroczystości upamiętniające wyzwolenie miasta przez wojska amerykańskie. Od kilkunastu lat Pilzno w porozumieniu z ambasadą Stanów Zjednoczonych organizuje „Konwój Wolności” – ulicami przejadą amerykańskie pojazdy z II wojny światowej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Katarzyna Olszewska

dodaj komentarz

komentarze


„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Jelcze z Raciborza
„Albatros” dozbrojony
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Paliwowy krwiobieg NATO
Baobaby docierają do wojska
Odnaleziono „Roja”
Z prądem i pod prąd
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Marzenia częściowo spełnione
Rywalizacja o indeks WAT-u
Powstańcy są naszymi bohaterami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rakietowcy na Hawajach
Azjatycka szansa
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Pancerne starcie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Pierwszy krok do Invictusa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Służby badają miejsce upadku pocisku
Salto mortale komandosa
Innowacje z PERUNA
Kajakiem na światowe podium
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
W hołdzie powstańcom warszawskim
MON i MSZ o szczycie NATO
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wsparcie ma znaczenie
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Odniesione w walce rany łączą
Walka, entuzjazm i nadzieja
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Jak obronić się przed dronami?
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Święto wojska pod hasłem SAFE
Triumf wojskowych lekkoatletów
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Jak reagować w kryzysie?
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Zmiana warty na granicy
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Spadochronowy triumf
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Trudne początki polskich bombowców
Śmierć w sercu Azji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO