moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Scaparrotti dowodzi NATO na Starym Kontynencie

NATO powinno wesprzeć Ukrainę w walce o terytorium i suwerenność – podkreśla gen. Curtis Scaparrotti, który został dowódcą sojuszniczych wojsk w Europie. Amerykański generał, który dotychczas dowodził siłami Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim, zastąpił na nowym stanowisku gen. Philipa Breedlove’a.


Dowodzenie siłami Sojuszu w Europie gen. Curtis Scaparrotti objął wczoraj w Kwaterze Głównej NATO. – Jest wiele do zrobienia: zwiększenie NATO-wskiej obecności na wschodniej flance, zapewnienie stabilności poza granicami Sojuszu, poprawa odporności na ataki hybrydowe oraz wzmocnienie sojuszniczych zdolności do cyberobrony. Cieszę się, że do wykonania tych zadań poprowadzi nas gen. Scaparrotti – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Generał Scaparrotti dał się poznać jako zwolennik znaczącego zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej. W trakcie kwietniowych przesłuchań przed komisją obrony amerykańskiej Izby Reprezentantów zapewniał, że samoloty US Air Force będą brały udział w misji „Air Policing” na niebie państw bałtyckich, a okręty US Navy poprowadzą operacje na Bałtyku i Morzu Czarnym. Pytany o obecność wojsk lądowych na wschodniej flance Sojuszu stwierdził, że rozumie, iż tego typu decyzje, jak ustanowienie rotacyjnej lub stałej obecności amerykańskich wojsk, muszą być analizowane pod względem kosztów. – Jednak moim zdaniem stała obecność wojsk na granicy NATO miałaby znacznie większy potencjał odstraszania – dodał.

Podczas spotkania z dziennikarzami generał zwrócił szczególną uwagę na konflikt, który rozgrywa się na Ukrainie. Według niego, dopóki Moskwa nie zacznie znów przestrzegać międzynarodowych norm i zasad NATO, może liczyć wyłącznie na „ograniczoną” współpracę z rosyjskimi wojskowymi. Zaznaczył również, że NATO powinno wesprzeć Ukrainę dostawami sprzętu niezbędnego do walki o swoje terytorium. – Przyjrzę się tej sprawie jako naczelny dowódca sił NATO w Europie. Muszę ocenić, jaki rodzaj broni i zdolności operacyjnych byłby najbardziej przydatny dla Ukrainy – powiedział Scaparrotti.

Podczas uroczystego przekazania dowodzenia Jens Stoltenber podziękował ustępującemu gen. Breedlove’owi za trzy lata służby. – Dzięki pańskiej wizji i zdolnościom przywódczym zwiększyliśmy poziom gotowości Sojuszu, wzmocniliśmy siłę odstraszania i umocniliśmy partnerstwo wewnątrz NATO – podkreślał Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO przypomniał najważniejsze wydarzenia kadencji gen. Breedlove’a: zakończenie operacji bojowej i rozpoczęcie szkoleniowo-doradczej misji „Resolute Support” w Afganistanie, wdrożenie postanowień szczytu NATO w Newport oraz przygotowanie Sojuszu do kolejnego spotkania, w lipcu tego roku w Warszawie.

Generał Curtis Scaparrotti jest absolwentem akademii w West Point (rocznik 1978). Służbę w wojsku rozpoczął w 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Na różnym szczeblu dowodzenia brał udział w wielu operacjach, min. w Zairze, Liberii, Bośni czy Somalii. Wraz z 1 Dywizją Pancerną walczył w Iraku w misji „Iraqi Freedom”, dowodził także 82 Dywizją Powietrznodesantową w Afganistanie. W sierpniu 2013 roku objął dowództwo nad wojskami Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim.

EK, MC

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Krwawe walki o Monte Cassino
 
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
For the Right Cause
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Iran uderza w USA
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Chciałem walczyć z Niemcami
Defense Without Politics
Darłowo czeka na śmigłowce
They Train Together, They Fight Together
Własne interesy Europy
Ważka bliżej
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nowy wiceminister w MON
Podziemna potęga
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe po nowemu
Double Eagle po nowemu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Śmierć bohatera
Symulatory strzelań Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nauka zimowego pływania
JWK z odznaką pamiątkową
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Pretorianie na Mazurach
Stulatka hydrografia
Militaria na Zamku Królewskim
We Are All Darfur
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał Iranu
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Security Game
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Obradowała Rada Gabinetowa
„Bolko” w służbie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO