moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Scaparrotti dowodzi NATO na Starym Kontynencie

NATO powinno wesprzeć Ukrainę w walce o terytorium i suwerenność – podkreśla gen. Curtis Scaparrotti, który został dowódcą sojuszniczych wojsk w Europie. Amerykański generał, który dotychczas dowodził siłami Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim, zastąpił na nowym stanowisku gen. Philipa Breedlove’a.


Dowodzenie siłami Sojuszu w Europie gen. Curtis Scaparrotti objął wczoraj w Kwaterze Głównej NATO. – Jest wiele do zrobienia: zwiększenie NATO-wskiej obecności na wschodniej flance, zapewnienie stabilności poza granicami Sojuszu, poprawa odporności na ataki hybrydowe oraz wzmocnienie sojuszniczych zdolności do cyberobrony. Cieszę się, że do wykonania tych zadań poprowadzi nas gen. Scaparrotti – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Generał Scaparrotti dał się poznać jako zwolennik znaczącego zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej. W trakcie kwietniowych przesłuchań przed komisją obrony amerykańskiej Izby Reprezentantów zapewniał, że samoloty US Air Force będą brały udział w misji „Air Policing” na niebie państw bałtyckich, a okręty US Navy poprowadzą operacje na Bałtyku i Morzu Czarnym. Pytany o obecność wojsk lądowych na wschodniej flance Sojuszu stwierdził, że rozumie, iż tego typu decyzje, jak ustanowienie rotacyjnej lub stałej obecności amerykańskich wojsk, muszą być analizowane pod względem kosztów. – Jednak moim zdaniem stała obecność wojsk na granicy NATO miałaby znacznie większy potencjał odstraszania – dodał.

Podczas spotkania z dziennikarzami generał zwrócił szczególną uwagę na konflikt, który rozgrywa się na Ukrainie. Według niego, dopóki Moskwa nie zacznie znów przestrzegać międzynarodowych norm i zasad NATO, może liczyć wyłącznie na „ograniczoną” współpracę z rosyjskimi wojskowymi. Zaznaczył również, że NATO powinno wesprzeć Ukrainę dostawami sprzętu niezbędnego do walki o swoje terytorium. – Przyjrzę się tej sprawie jako naczelny dowódca sił NATO w Europie. Muszę ocenić, jaki rodzaj broni i zdolności operacyjnych byłby najbardziej przydatny dla Ukrainy – powiedział Scaparrotti.

Podczas uroczystego przekazania dowodzenia Jens Stoltenber podziękował ustępującemu gen. Breedlove’owi za trzy lata służby. – Dzięki pańskiej wizji i zdolnościom przywódczym zwiększyliśmy poziom gotowości Sojuszu, wzmocniliśmy siłę odstraszania i umocniliśmy partnerstwo wewnątrz NATO – podkreślał Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO przypomniał najważniejsze wydarzenia kadencji gen. Breedlove’a: zakończenie operacji bojowej i rozpoczęcie szkoleniowo-doradczej misji „Resolute Support” w Afganistanie, wdrożenie postanowień szczytu NATO w Newport oraz przygotowanie Sojuszu do kolejnego spotkania, w lipcu tego roku w Warszawie.

Generał Curtis Scaparrotti jest absolwentem akademii w West Point (rocznik 1978). Służbę w wojsku rozpoczął w 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Na różnym szczeblu dowodzenia brał udział w wielu operacjach, min. w Zairze, Liberii, Bośni czy Somalii. Wraz z 1 Dywizją Pancerną walczył w Iraku w misji „Iraqi Freedom”, dowodził także 82 Dywizją Powietrznodesantową w Afganistanie. W sierpniu 2013 roku objął dowództwo nad wojskami Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim.

EK, MC

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Rivalry on Closed Sea
 
A Torn Subcontinent
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojsko wróciło do Lublina
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zielonka dla Patriotów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Szukamy następcy Herculesa
Wielofunkcyjny scyzoryk
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Cienka niebieska linia
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Preselekcja u komandosów
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Wave of Alliances
Desant z transportowca-giganta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Śladami Pierwszej Pancernej
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wojna wywiadów
Wozy amunicyjne do Raków
Irańskie szachy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Od sojusznika do kata
High Confidence Operations
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Strzelać nauczyłem się sam
„Pułaski” wrócił do kraju
Brunatno-czerwona zmowa
Amerykańska przyszłość WZL
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Spełniliśmy swój obowiązek
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Czarny odchodzi do cywila
Najpierw „Sonda”, później promocja
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Przysięga śląskich terytorialsów
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Piknik ze smakiem
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO