moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konkurs: Żołnierski etos i odwaga

„Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym” to konkurs literacki organizowany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy z okazji Święta Wojska Polskiego. Napiszcie, kto jest dla was autorytetem, wzorem godnym naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Na prace czekamy do 24 czerwca.Gorąco zapraszamy studentów cywilnych wyższych szkół wojskowych, a także podchorążych kształcących się na tych uczelniach (Akademia Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie) do wzięcia udziału w naszym konkursie. 15 sierpnia obchodzimy państwowe, najważniejsze święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniające zwycięski „Cud nad Wisłą” w 1920 roku. To dobra okazja do zastanowienia się nad etosem polskiego żołnierza, jego odwagą, postawą, heroizmem, dumą i wartościami, którymi się kieruje, zarówno na polu walki, jak i w czasie pokoju.

Kilka miesięcy temu ppłk Leszek Mroczkowski, żołnierz podziemia antykomunistycznego, powiedział na antenie jednej ze stacji telewizyjnych, że nie czuje się bohaterem. – Jestem zwykłym chłopakiem z Targówka, którego los postawił tu, a nie gdzie indziej. Mając 18 lat nie wiedziałem, co to jest polityka. Wiedziałem tylko, że ojczyzna jest zagrożona i ktoś starszy dał mi karabin i powiedział: „Broń jej!” Co to za bohaterstwo? To jest obowiązek – tłumaczył ppłk Mroczkowski. To jedna z wielu postaw, które są wzorem do naśladowania, ale na pewno nie jest odosobniona – takich żołnierzy mieliśmy i mamy obecnie bardzo wielu. 

A więc zachęcamy: napiszcie, kto jest dla was autorytetem, wzorem do naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Objętość pracy konkursowej nie powinna przekraczać 10 tysięcy znaków ze spacjami.

Gotową pracę należy do 24 czerwca przesłać do redakcji „Polski Zbrojnej” na adres: Wojskowy Instytut Wydawniczy, Aleje Jerozolimskie 97, 00-909 Warszawa, lub drogą e-mailową: konkurs@zbrojni.pl. W temacie wiadomości elektronicznej lub na kopercie powinna znajdować się adnotacja: Konkurs „Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym”. Każda praca powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem oraz zawierać adres i numer telefonu uczestnika konkursu, a także nazwę uczelni, kierunek i rok studiów. Prace, w których nie zawarto danych osobowych, nie będą brały udziału w konkursie. Pamiętajcie, że zgłoszone utwory muszą być samodzielne, a także do czasu ogłoszenia wyników nie mogą być publikowane w całości lub we fragmentach oraz nie mogą być nagrodzone w innych konkursach. Szczegółowy regulamin znajduje się tutaj.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi między 27 czerwca a 8 lipca 2016 roku. Nagrodzimy trzy najlepsze utwory literackie. Pracę, która zajmie pierwsze miejsce, opublikujemy w numerze sierpniowym miesięcznika „Polska Zbrojna”. Wszystkie trzy prace zostaną zaprezentowane 15 sierpnia na naszej stronie internetowej polska-zbrojna.pl, a link do nich podamy także na naszym profilu na Facebooku. Dodatkowo, laureaci otrzymają eleganckie pióro „Polski Zbrojnej”, a także nagrody w postaci prenumerat miesięcznika „Polska Zbrojna”. Nagrody rzeczowe zostaną wręczone laureatom podczas gali 95-lecia „Polski Zbrojnej” w październiku 2016 roku. 

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Izabela Borańska-Chmielewska , redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”

autor zdjęć: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Zgrupowanie przed defiladą
Kampania wyborcza poza armią
Sukcesy biegających żołnierzy
Czołgi błota się nie boją
Ducha nie wolno tracić
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Alarm dla Jastrzębi
Szef NATO w Warszawie
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Sophia” z nową zmianą
Rozgrywka Stalina
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Tryumf w cieniu Jałty
Wodowanie „Artemisa”
Wojna w świętym mieście, epilog
Wilno w polskich rękach
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Leopardy w pułapce
Szczęśliwa trzynastka
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Cel – bezpieczna Europa
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Panie bez taryfy ulgowej
Podpułkownik „Sokole Oko”
Leopards in a Trap
Irackie zapiski gen. Bieńka
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Kurier podziemnego państwa
Żołnierski dar serca
Bohater Yoga
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Region Without a Key
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Tarcza przeciwko agresji
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Remont „Piasta” na finiszu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO