moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konkurs: Żołnierski etos i odwaga

„Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym” to konkurs literacki organizowany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy z okazji Święta Wojska Polskiego. Napiszcie, kto jest dla was autorytetem, wzorem godnym naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Na prace czekamy do 24 czerwca.Gorąco zapraszamy studentów cywilnych wyższych szkół wojskowych, a także podchorążych kształcących się na tych uczelniach (Akademia Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie) do wzięcia udziału w naszym konkursie. 15 sierpnia obchodzimy państwowe, najważniejsze święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniające zwycięski „Cud nad Wisłą” w 1920 roku. To dobra okazja do zastanowienia się nad etosem polskiego żołnierza, jego odwagą, postawą, heroizmem, dumą i wartościami, którymi się kieruje, zarówno na polu walki, jak i w czasie pokoju.

Kilka miesięcy temu ppłk Leszek Mroczkowski, żołnierz podziemia antykomunistycznego, powiedział na antenie jednej ze stacji telewizyjnych, że nie czuje się bohaterem. – Jestem zwykłym chłopakiem z Targówka, którego los postawił tu, a nie gdzie indziej. Mając 18 lat nie wiedziałem, co to jest polityka. Wiedziałem tylko, że ojczyzna jest zagrożona i ktoś starszy dał mi karabin i powiedział: „Broń jej!” Co to za bohaterstwo? To jest obowiązek – tłumaczył ppłk Mroczkowski. To jedna z wielu postaw, które są wzorem do naśladowania, ale na pewno nie jest odosobniona – takich żołnierzy mieliśmy i mamy obecnie bardzo wielu. 

A więc zachęcamy: napiszcie, kto jest dla was autorytetem, wzorem do naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Objętość pracy konkursowej nie powinna przekraczać 10 tysięcy znaków ze spacjami.

Gotową pracę należy do 24 czerwca przesłać do redakcji „Polski Zbrojnej” na adres: Wojskowy Instytut Wydawniczy, Aleje Jerozolimskie 97, 00-909 Warszawa, lub drogą e-mailową: konkurs@zbrojni.pl. W temacie wiadomości elektronicznej lub na kopercie powinna znajdować się adnotacja: Konkurs „Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym”. Każda praca powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem oraz zawierać adres i numer telefonu uczestnika konkursu, a także nazwę uczelni, kierunek i rok studiów. Prace, w których nie zawarto danych osobowych, nie będą brały udziału w konkursie. Pamiętajcie, że zgłoszone utwory muszą być samodzielne, a także do czasu ogłoszenia wyników nie mogą być publikowane w całości lub we fragmentach oraz nie mogą być nagrodzone w innych konkursach. Szczegółowy regulamin znajduje się tutaj.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi między 27 czerwca a 8 lipca 2016 roku. Nagrodzimy trzy najlepsze utwory literackie. Pracę, która zajmie pierwsze miejsce, opublikujemy w numerze sierpniowym miesięcznika „Polska Zbrojna”. Wszystkie trzy prace zostaną zaprezentowane 15 sierpnia na naszej stronie internetowej polska-zbrojna.pl, a link do nich podamy także na naszym profilu na Facebooku. Dodatkowo, laureaci otrzymają eleganckie pióro „Polski Zbrojnej”, a także nagrody w postaci prenumerat miesięcznika „Polska Zbrojna”. Nagrody rzeczowe zostaną wręczone laureatom podczas gali 95-lecia „Polski Zbrojnej” w październiku 2016 roku. 

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Izabela Borańska-Chmielewska , redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”

autor zdjęć: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Raki dla zawiszaków
 
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Dragon’19” od kuchni
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rozdarty subkontynent
Sojusze na fali
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Brytyjska „pamiątka”
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Moja „bazówka”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowe nakolanniki
Gotowi na F-35?
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Desant na czeskich spadochronach
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Tak umierał Wołyń
Karabiny od dęblińskich saperów
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Fleet of the Future
Miroslawiec Up
„Mieszko” po wodowaniu
F-35 wylądowały w Powidzu
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Działalność firm na rzecz obronności
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Kierunek: Afganistan
Stawiamy na rozwój
Nowi szturmani w JW Agat
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Obława pełna białych plam
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Formowanie 19 Brygady
Nowy pułk artylerii
Sport nie dzieli, sport łączy
Wielkie święto kawalerii!!!
Dni Huty Pieniackiej były policzone
The Chariots of Jihad
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany w przepisach mundurowych
Air-Landing Outside Comfort Zone
Początek dowódczej drogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO