moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tablica niezłomnych na Święto Wojska Polskiego

Tablica upamiętniająca żołnierzy podziemia antykomunistycznego i ich walkę z ówczesną władzą zostanie odsłonięta na Grobie Nieznanego Żołnierza w Święto Wojska Polskiego. Prawdopodobnie zostaną na niej wypisane miejscowości, w których doszło do największych potyczek. Projekt tablicy i jej treść ustalają wspólnie MON i Kancelaria Prezydenta.


– Aby w pełni uhonorować żołnierzy wyklętych powinniśmy umieścić na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicę z nazwami stoczonych przez nich walk – mówi Maciej Szymczak, członek zarządu lubelskiej Fundacji Niepodległości.

Przedstawiciele tej organizacji jako pierwsi zaproponowali, żeby w ten sposób upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego podziemia. – Uznaliśmy, że pora zaktualizować tablice na grobie. Jako ostatnie wypisano na nich walki z 1945 roku, a przecież Polacy bili się jeszcze do 1963 roku – dodaje Szymczak.

Uhonorować niezłomnych

Trzy lata temu fundacja zwróciła się do kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego z wnioskiem o nową tablicę poświęconą żołnierzom wyklętym. – Nasze pismo pozostało jednak bez echa – mówią członkowie organizacji. Kolejny wniosek wysłali na początku tego roku, tym razem odzew był pozytywny.

– Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo żołnierzy niezłomnych – mówił prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada, że tablica zostanie odsłonięta 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego. Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące jej projektu. Fundacja zaproponowała, aby znalazł się na niej napis: „Akcje podziemia antykomunistycznego w latach 1944–1963. Żołnierze Niezłomni/Wyklęci”. Poniżej wymienione byłyby nazwy miejscowości, w których doszło do największych potyczek oddziałów podziemia niepodległościowego: Las Stocki, Kuryłówka, Krasnosielc, Rembertów, Radomsko, Kraków, Pułtusk. Miejsca kaźni upamiętniałaby fraza: „katownie UB i NKWD".

Decyzja o tym, jaki napis znajdzie się na tablicy, zostanie podjęta podczas trwających obecnie konsultacji. – Pracuje nad tym grupa robocza. Treść tablicy ustalana jest we współpracy z Kancelarią Prezydenta – informuje MON. Na razie nie wiadomo, kiedy projekt będzie gotowy. – Jesteśmy na etapie wstępnych uzgodnień, dlatego obecnie nie możemy podać bardziej szczegółowych informacji – mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON.

Miejsce pamięci

Grób Nieznanego Żołnierza pod kolumnadą Pałacu Saskiego w Warszawie powstał w 1925 roku. Szczątki bezimiennego polskiego żołnierza, obrońcy Lwowa, złożono tam 2 listopada. Pod koniec 1944 roku niemieckie oddziały wysadziły w powietrze pałac, jednak fragment z grobowcem ocalał.


Monument odbudowano odnawiając trzy środkowe arkady pałacu. Komunistyczne władze dodały na nim tablice upamiętniające walki z okresu II wojny, usunęły zaś przedwojenne płyty z nazwami pól bitewnych z lat 1914–1920.

Ich kopie zamontowano w 1990 roku na filarach grobu. Odsłonięto też 14 nowych płyt, które upamiętniają 180 najważniejszych bitew w historii Polski. Dziś na grobie płonie wieczny znicz, służbę pełni warta honorowa, a protokół dyplomatyczny nakazuje odwiedzić grób wszystkim zagranicznym delegacjom.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, ppor Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
We Are All Darfur
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Arsenał Iranu
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Iran uderza w USA
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Obradowała Rada Gabinetowa
Krwawe walki o Monte Cassino
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
JWK z odznaką pamiątkową
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Ważka bliżej
Rywalizacja strzelców wyborowych
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Pretorianie na Mazurach
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
They Train Together, They Fight Together
„Bolko” w służbie
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Klasy wojskowe po nowemu
Własne interesy Europy
Podziemna potęga
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Stulatka hydrografia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Symulatory strzelań Rosomaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Darłowo czeka na śmigłowce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Chciałem walczyć z Niemcami
For the Right Cause
Nauka zimowego pływania
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Śmierć bohatera
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Militaria na Zamku Królewskim
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Security Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO