moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko Polskie będzie liczebniejsze

Do końca roku liczba żołnierzy zawodowych ma wzrosnąć z 95 tysięcy do 101,5 tysiąca – ogłosiło MON. Większość, 80 procent, zostanie przyjętych do korpusu szeregowych. A to dopiero początek zmian. Minister Antoni Macierewicz zapowiedział, że w najbliższych latach liczebność armii zwiększy się o połowę.

Obecnie siły zbrojne liczą ponad 95 tysięcy żołnierzy zawodowych. Największy jest korpus szeregowych zawodowych – stanowi 42 proc. armii, podoficerski to około 38 procent. Najmniej jest w wojsku oficerów – około 20 proc. – Przewidujemy zasadniczy wzrost liczebności polskiej armii. W najbliższych latach co najmniej 50-procentowy – zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że na przełomie roku na wschodzie kraju powstaną trzy brygady obrony terytorialnej, ale zwiększenie liczebności ma dotyczyć także jednostek operacyjnych.

Na razie MON zapowiedziało, że do końca roku w szeregi armii wstąpi 6,5 tysiąca żołnierzy zawodowych. – Wynika to z potrzeby uzupełnienia kadrowego wybranych jednostek – wyjaśnia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. Żołnierze znajdą zatrudnienie głównie w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, między innymi w 10 oraz 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Ale nie tylko. – W resorcie trwają także prace nad wzmocnieniem tak zwanej ściany wschodniej. Chodzi na przykład o 20 Brygadę Zmechanizowaną, 9 Brygadę Kawalerii Pancernej, 1 Brygadę Pancerną czy 11 Pułk Artylerii – dodaje rzecznik MON.

REKLAMA

Siła w szeregowych

Najwięcej, bo około 80 proc. przyjmowanych, ma wstąpić do korpusu szeregowych zawodowych. – Po tym, jak weszły w życie przepisy znoszące 12-letni limit służby, coraz więcej osób interesuje się wstąpieniem do armii – dodaje rzecznik MON.

Potwierdzają to żołnierze z niektórych jednostek wojskowych. – Na organizowane w naszym batalionie kwalifikacje przychodzi więcej niż dotąd osób – przyznaje st. chor. sztab. Jarosław Majka, który w 2 Batalionie Saperów jest pomocnikiem dowódcy ds. podoficerów. Podobną tendencję obserwują kadrowcy z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. – Po zmianie przepisów spadła liczba wniosków od szeregowych o zwolnienie z zawodowej służby. Jednocześnie coraz więcej osób zgłasza się do nas na cotygodniowe kwalifikacje – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy Błękitnej Brygady.

Miejsca dla oficerów i podoficerów

Większy ma być także korpus podoficerów. Zazwyczaj co roku w trzech szkołach w: Poznaniu, Dęblinie i Ustce podoficerskie szlify zdobywało około tysiąca osób. Wojsko zwiększyło jednak limity na kursach, a na szczeblu Dowództwa Generalnego zapadła decyzja o uruchomieniu dwóch dodatkowych szkoleń dla szeregowych. Weźmie w nich udział ponad 400 żołnierzy. Dzięki temu jeszcze w tym roku w armii przybędzie więcej kaprali niż w poprzednich latach.

Najmniej będzie nowych oficerów. – Liczebność tego korpusu zachowana zostanie na zbliżonym poziomie – mówi Bartłomiej Misiewicz. W tym przypadku trudniej jest uzupełnić stanowiska. O ile bowiem rekrutacja do korpusu szeregowych trwa dość krótko, to w przypadku oficerów wymagane jest ukończenie szkoły oficerskiej lub kursów w ramach studium oficerskiego z poszczególnych specjalności. Mogą w nich brać udział podoficerowie, szeregowi oraz cywile, a tegoroczny limit – 334 miejsca – jest niemal dwukrotnie większy od ubiegłorocznego.

Studia na uczelniach wojskowych rozpocznie w tym roku ponad pół tysiąca osób. Tu także zwiększono limit o kilkanaście miejsc. – W kolejnym roku akademickim będziemy nadal zwiększać limity naboru – podkreśla rzecznik MON. Od lat na każdej z wojskowych uczelni o jedno miejsce ubiega się od kilku do kilkunastu kandydatów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
 
Szybsza droga do armii zawodowej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Ukraiński kurs na Zachód
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Bohaterska obrona wzgórza 385
F-16 kończą misję w Estonii
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Zamek na poligonie
Dekady za wcześnie
Ku czci roku 1918 i 1920
„Kaper” przeciw terrorystom
Defender 2020: Symulator Pioruna
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Następca Honkera na MSPO
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań studentem ASzWoj
„Aviation Detachment” w Łasku
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Defilada na święto dywizji
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Ci cholerni Polacy!”
Promocja oficerska w AWL
Groty dla podchorążych WAT-u
Kraby kontra okręt
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ryzykowne remedium
Wojsko przeciw wirusowi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
A więc wojna...
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Październik pod znakiem Tallboya
Nadchodzi Armia Fight Night!
Szybciej do wojska
16 Dywizja najlepsza!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kraken dla Kormoranów
Defendery 2020: RobUV
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Laserowa artyleria US Army
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Trenują, aby szkolić innych
Kombinezon ratunkowy dla pilotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO