moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko Polskie będzie liczebniejsze

Do końca roku liczba żołnierzy zawodowych ma wzrosnąć z 95 tysięcy do 101,5 tysiąca – ogłosiło MON. Większość, 80 procent, zostanie przyjętych do korpusu szeregowych. A to dopiero początek zmian. Minister Antoni Macierewicz zapowiedział, że w najbliższych latach liczebność armii zwiększy się o połowę.

Obecnie siły zbrojne liczą ponad 95 tysięcy żołnierzy zawodowych. Największy jest korpus szeregowych zawodowych – stanowi 42 proc. armii, podoficerski to około 38 procent. Najmniej jest w wojsku oficerów – około 20 proc. – Przewidujemy zasadniczy wzrost liczebności polskiej armii. W najbliższych latach co najmniej 50-procentowy – zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że na przełomie roku na wschodzie kraju powstaną trzy brygady obrony terytorialnej, ale zwiększenie liczebności ma dotyczyć także jednostek operacyjnych.

Na razie MON zapowiedziało, że do końca roku w szeregi armii wstąpi 6,5 tysiąca żołnierzy zawodowych. – Wynika to z potrzeby uzupełnienia kadrowego wybranych jednostek – wyjaśnia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. Żołnierze znajdą zatrudnienie głównie w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, między innymi w 10 oraz 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Ale nie tylko. – W resorcie trwają także prace nad wzmocnieniem tak zwanej ściany wschodniej. Chodzi na przykład o 20 Brygadę Zmechanizowaną, 9 Brygadę Kawalerii Pancernej, 1 Brygadę Pancerną czy 11 Pułk Artylerii – dodaje rzecznik MON.

Siła w szeregowych

Najwięcej, bo około 80 proc. przyjmowanych, ma wstąpić do korpusu szeregowych zawodowych. – Po tym, jak weszły w życie przepisy znoszące 12-letni limit służby, coraz więcej osób interesuje się wstąpieniem do armii – dodaje rzecznik MON.

Potwierdzają to żołnierze z niektórych jednostek wojskowych. – Na organizowane w naszym batalionie kwalifikacje przychodzi więcej niż dotąd osób – przyznaje st. chor. sztab. Jarosław Majka, który w 2 Batalionie Saperów jest pomocnikiem dowódcy ds. podoficerów. Podobną tendencję obserwują kadrowcy z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. – Po zmianie przepisów spadła liczba wniosków od szeregowych o zwolnienie z zawodowej służby. Jednocześnie coraz więcej osób zgłasza się do nas na cotygodniowe kwalifikacje – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy Błękitnej Brygady.

Miejsca dla oficerów i podoficerów

Większy ma być także korpus podoficerów. Zazwyczaj co roku w trzech szkołach w: Poznaniu, Dęblinie i Ustce podoficerskie szlify zdobywało około tysiąca osób. Wojsko zwiększyło jednak limity na kursach, a na szczeblu Dowództwa Generalnego zapadła decyzja o uruchomieniu dwóch dodatkowych szkoleń dla szeregowych. Weźmie w nich udział ponad 400 żołnierzy. Dzięki temu jeszcze w tym roku w armii przybędzie więcej kaprali niż w poprzednich latach.

Najmniej będzie nowych oficerów. – Liczebność tego korpusu zachowana zostanie na zbliżonym poziomie – mówi Bartłomiej Misiewicz. W tym przypadku trudniej jest uzupełnić stanowiska. O ile bowiem rekrutacja do korpusu szeregowych trwa dość krótko, to w przypadku oficerów wymagane jest ukończenie szkoły oficerskiej lub kursów w ramach studium oficerskiego z poszczególnych specjalności. Mogą w nich brać udział podoficerowie, szeregowi oraz cywile, a tegoroczny limit – 334 miejsca – jest niemal dwukrotnie większy od ubiegłorocznego.

Studia na uczelniach wojskowych rozpocznie w tym roku ponad pół tysiąca osób. Tu także zwiększono limit o kilkanaście miejsc. – W kolejnym roku akademickim będziemy nadal zwiększać limity naboru – podkreśla rzecznik MON. Od lat na każdej z wojskowych uczelni o jedno miejsce ubiega się od kilku do kilkunastu kandydatów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Ostatni samochód Marszałka
 
Bohaterskie Orlęta
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wojsko wzywa na kwalifikację
Projekt MON dla szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Misje na dłużej
Dragoni na poligonie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Terytorialsi za oceanem
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Weterani trenują MMA
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Stepping out of the Shadow
Kajak idealny dla komandosa
Klasy wojskowe po nowemu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Iran uderza w USA
Powstanie bez sukcesu
Strykery znów na Mazurach
We Are All Darfur
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Beagle dla żołnierzy?
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Defense Without Politics
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
They Train Together, They Fight Together
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Mobilne moździerze dla armii
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
To nie mogło się udać, ale…
Network Intelligence
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polsko-łotewska „Zima”
Podoficer po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Misja wojownika
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Obradowała Rada Gabinetowa
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO