moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-niemieckie forum o relacjach NATO-Rosja

Warszawa i Berlin są zgodne, że należy prowadzić dialog z Moskwą, jednak różnią się w ocenie działań Rosji i ewentualnych zagrożeń – takie wnioski płyną z debaty podczas XVIII Forum Polsko-Niemieckiego. Eksperci obu krajów dyskutowali o polityce NATO wobec nowych wyzwań, bezpieczeństwie na wschodniej flance i relacjach Sojuszu z Rosją.


– Podczas Forum Polsko-Niemieckiego zorganizowaliśmy panel poświęcony NATO, aby zwrócić uwagę na zagrożenia na flance wschodniej i polskie postulaty dotyczące bezpieczeństwa. Polska stała się państwem frontowym UE i NATO i uważamy, że tak zwana stara Europa nie rozumie zagrożeń z tego wynikających – mówi prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Forum i członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dyskusja podczas panelu „Polityka NATO wobec nowych wyzwań” uwydatniła różnice między polskimi i niemieckimi ekspertami w ocenie zagrożeń na wschodniej flance NATO. – Rosja jest systemowym i długofalowym zagrożeniem dla Europy – mówiła Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Podobnego zdania był Artur Kasprzyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który podkreślał, że „zagrożenie rosyjskie ma także charakter militarny, a Moskwa próbuje podważyć jedność NATO – stąd ostatnie prowokacje na Bałtyku”. Ekspert przekonywał, że obecnie Rosja dysponuje siłą zdolną zająć terytorium niektórych członków NATO. – Obawiam, się, że gdy Kreml dojdzie do wniosku, że to się opłaca, sięgnie po takie metody, by podważyć  wiarygodność Sojuszu – powiedział.

Inaczej sytuację postrzegają Niemcy. Markus Kaim z Fundacji Nauka i Polityka zgodził się, że Rosja jest pewnym zagrożeniem dla europejskiego ładu, ale rosyjski atak na któryś z krajów NATO uznał za nieprawdopodobny. Także Christian Moelling z German Marshall Fund nie widzi ze strony Rosji takiego zagrożenia. Dyskusja pokazała także rozbieżności w ocenie relacji NATO–Rosja. – Berlin uważa, że polityka bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej musi uwzględniać interesy Moskwy. Niemcy nie rozumieją zagrożenia ze strony Rosji, postrzegają ją jako mocarstwo europejskie, które ma także europejskie interesy – uważa prof. Miszczak.

Niemieccy eksperci podkreślali, że Zachód powinien przestrzegać pochodzącej z 1997 roku umowy NATO z Rosją. Określała ona wzajemne relacje, a Sojusz zadeklarował, że na terenach nowych krajów członkowskich nie będzie rozmieszczał znaczących wojsk. Markus Kaim pytał, jaką korzyść odniosą Polska i Niemcy, gdy złamiemy zapisy porozumienia.

Justyna Gotkowska zwróciła uwagę, że takie postępowanie Niemiec sprawia, iż są one postrzegane w Polsce jako obrońca rosyjskich interesów. – Berlin nie chce prowokować Rosjan, co w Polsce jest odbierane jako przedkładanie interesów Kremla nad interesy sojuszników z NATO – stwierdziła.

Warszawa i Berlin są zgodne, że należy prowadzić dialog z Moskwą, ale Polska chciałaby zwiększenia obecności wojskowej Sojuszu w naszym kraju. Jak tłumaczyła Justyna Gotkowska, „wzmocnienie wschodniej flanki może być elementem odstraszającym Rosję”. Artur Kasprzyk przekonywał, że „odstraszanie i dialog się nie wykluczają, zaś siła odstraszania jest konieczna, bo Rosja liczy się tylko z silnymi”.

Jednak z wypowiedzi niemieckich panelistów wynikało, że Niemcy są przeciwni zwiększaniu wojskowej obecności NATO na terytorium Polski. – Nie ma politycznej zgody, aby wysyłać więcej wojsk na wschodnią granicę Polski – stwierdził  Christian Moelling. Uznał także, że „zadaniem NATO nie jest odstraszanie, lecz zarządzanie sytuacjami kryzysowymi”.

– Dziwimy się, że Niemcy nie rozumieją naszego poczucia zagrożenia ze strony Rosji, przecież podczas zimnej wojny znajdowali się w podobnej sytuacji jak my dziś – byli państwem frontowym NATO wobec bloku wschodniego – podsumował debatę prof. Krzysztof Miszczak.

Forum Polsko-Niemieckie zostało powołane na podstawie „Wspólnego oświadczenia o rozwoju stosunków pomiędzy Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec” w 1976 roku. Uzgodniono, że podczas forum regularnie będą się spotykać politycy, naukowcy, ekonomiści oraz publicyści z obu krajów. Polsko-niemieckie debaty mają dotyczyć zagadnień istotnych dla obu stron i mają się przyczynić do rozbudowy wzajemnych stosunków.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


„Bukowo” u brzegów Łotwy
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
NATO i kosowska łamigłówka
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wilno w polskich rękach
Cel – bezpieczna Europa
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Błękitna Armia przybywa do Polski
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Życie zaklęte w gablotach
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Alarm dla Jastrzębi
Remont „Piasta” na finiszu
Wodowanie „Artemisa”
Life Enchanted in Museum Display Case
Ducha nie wolno tracić
Tarcza przeciwko agresji
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Odliczanie do majowej defilady
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Kolejka dostawców niszczycieli
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Katyńskie pamiątki
Kampania wyborcza poza armią
Leopardy w pułapce
Leopards in a Trap
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Więcej wojska w Łomży
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Sukcesy biegających żołnierzy
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Szef NATO w Warszawie
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Święto stołecznego garnizonu
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Bliski Wschód. Region bez klucza
Panie bez taryfy ulgowej
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sophia” z nową zmianą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO