moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Most od saperów na 1050. rocznicę chrztu Polski

Jutro na wyspie Ostrów Lednicki, gdzie 14 kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest, odbędą się uroczystości jubileuszowe. W przygotowaniach do nich swój udział miało wojsko. W przededniu ceremonii 120 saperów w ciągu czterech godzin zbudowało 155-metrowy most pontonowy. Zastąpi on kursujący w tym miejscu prom, który nie byłby w stanie przeprawić wszystkich gości.

Na największej z pięciu wysp na jeziorze lednickim odbędzie się jutro nabożeństwo ekumeniczne. Będzie miało ono szczególny charakter, Ostrów Lednicki nazywany „Świętą Wyspą” jest bowiem jednym z najważniejszych miejsc we wczesnych dziejach Polski, z zachowanymi reliktami grodu, kaplicy i baptysterium z czasów Mieszka I.

Aby pielgrzymi mogli jutro dotrzeć na wyspę, saperzy z batalionu pontonowego 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia dostali zadanie wybudowania mostu. Wspomagali ich żołnierze z 3 Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna, 1 Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina oraz 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina.

Żołnierze musieli pokonać prawie 90 kilometrów, by dojechać do jeziora. Dziś wcześnie rano na drogę wyjechała kolumna 70 pojazdów. Po dotarciu na miejsce saperzy zaczęli pracę od zbudowania na wodzie trzech odcinków mostu. Trzydzieści dziewięć bloków pontonowych oraz dwa bloki brzegowe zostały sprawnie rozpiętrzone, zwodowane i spięte w trzy odcinki. Te z kolei za pomocą 6 kutrów holowniczych KH-200 zostały połączone w jedną wstęgę. Wystarczyło jeszcze trochę pracy przy utworzeniu podjazdów oraz rozciągnięciu i zamocowaniu lin poręczowych, by w ciągu czterech godzin na jeziorze stanął most.

Konstrukcja ma długość 155 metrów i szerokość ponad 6 metrów. Po moście zbudowanym z jednej nitki pontonowej o nośności do 40 ton przechodzić będą głównie piesi. Jednak kpt. Radosław Lewandowski, dowódca kompanii pontonowej z Inowrocławia, podkreśla, że most jest solidny i bez problemu mogą przejeżdżać po nim nawet duże samochody ciężarowe.

Przez cztery dni jubileuszowych uroczystości nad bezpieczeństwem użytkowników przeprawy będzie czuwało 26 saperów. Przy moście przycumowanych będzie sześć kutrów. Żołnierze będą sprawdzali zakotwiczenie przeprawy. Gdyby silny wiatr spowodował wyrwanie kotwic z dna, operatorzy kutrów natychmiast mogą dokonać korekty jego ustawienia. – Paradoksalnie lepiej buduje się most na rzece niż wodzie stojącej. Na rzece nurt napina kotwicę i most jest dobrze unieruchomiony. Na jeziorze, w mulistym dnie kotwice mogą się szybciej wyrwać i spowodować przesunięcie całej konstrukcji – wyjaśnia ppłk Artur Gruszczyk, dowódca batalionu pontonowego.

Oficer dodaje, że przy Ostrowie Lednickim dodatkową trudnością są stanowiska archeologiczne znajdujące się zarówno na brzegu jeziora, jak i pod lustrem wody. W niektórych miejscach w dno wbite są stare pale drewniane – pozostałości po pradawnym moście prowadzącym do zamku Mieszka I. Saperzy musieli więc tak umocować konstrukcję, rzucać kotwice i rozciągać liny, aby nie uszkodzić żadnego obiektu archeologicznego.

Dowódca kompanii kpt. Radosław Lewandowski dodaje, że przy budowie bardzo ważne jest rozpoznanie i określenie, jaką most powinien mieć długość i ile bloków pontonowych należy zastosować. Jednak saperzy z Inowrocławia mają duże doświadczenie w stawianiu także bardziej skomplikowanych przepraw.

W poniedziałek 18 kwietnia pododdział żołnierzy ponownie pojawi się nad jeziorem. Po zakończeniu uroczystości most zostanie rozebrany.

Uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się jutro przed południem w gnieźnieńskim seminarium obradami Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim o godzinie 14.45 pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka rozpocznie się modlitwa z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor. Karolina Sparzyńska

dodaj komentarz

komentarze


95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
 
Arsenał Iranu
Mobilne moździerze dla armii
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Misje na dłużej
Projekt MON dla szkół
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Polsko-łotewska „Zima”
Beagle dla żołnierzy?
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko wzywa na kwalifikację
Stepping out of the Shadow
Powstanie bez sukcesu
Podoficer po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
They Train Together, They Fight Together
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Obradowała Rada Gabinetowa
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
To nie mogło się udać, ale…
Dragoni na poligonie
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Bohaterskie Orlęta
Defense Without Politics
Ostatni samochód Marszałka
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Weterani trenują MMA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iran uderza w USA
Network Intelligence
Kajak idealny dla komandosa
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO