moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Most od saperów na 1050. rocznicę chrztu Polski

Jutro na wyspie Ostrów Lednicki, gdzie 14 kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest, odbędą się uroczystości jubileuszowe. W przygotowaniach do nich swój udział miało wojsko. W przededniu ceremonii 120 saperów w ciągu czterech godzin zbudowało 155-metrowy most pontonowy. Zastąpi on kursujący w tym miejscu prom, który nie byłby w stanie przeprawić wszystkich gości.

Na największej z pięciu wysp na jeziorze lednickim odbędzie się jutro nabożeństwo ekumeniczne. Będzie miało ono szczególny charakter, Ostrów Lednicki nazywany „Świętą Wyspą” jest bowiem jednym z najważniejszych miejsc we wczesnych dziejach Polski, z zachowanymi reliktami grodu, kaplicy i baptysterium z czasów Mieszka I.

Aby pielgrzymi mogli jutro dotrzeć na wyspę, saperzy z batalionu pontonowego 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia dostali zadanie wybudowania mostu. Wspomagali ich żołnierze z 3 Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna, 1 Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina oraz 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina.

Żołnierze musieli pokonać prawie 90 kilometrów, by dojechać do jeziora. Dziś wcześnie rano na drogę wyjechała kolumna 70 pojazdów. Po dotarciu na miejsce saperzy zaczęli pracę od zbudowania na wodzie trzech odcinków mostu. Trzydzieści dziewięć bloków pontonowych oraz dwa bloki brzegowe zostały sprawnie rozpiętrzone, zwodowane i spięte w trzy odcinki. Te z kolei za pomocą 6 kutrów holowniczych KH-200 zostały połączone w jedną wstęgę. Wystarczyło jeszcze trochę pracy przy utworzeniu podjazdów oraz rozciągnięciu i zamocowaniu lin poręczowych, by w ciągu czterech godzin na jeziorze stanął most.

Konstrukcja ma długość 155 metrów i szerokość ponad 6 metrów. Po moście zbudowanym z jednej nitki pontonowej o nośności do 40 ton przechodzić będą głównie piesi. Jednak kpt. Radosław Lewandowski, dowódca kompanii pontonowej z Inowrocławia, podkreśla, że most jest solidny i bez problemu mogą przejeżdżać po nim nawet duże samochody ciężarowe.

Przez cztery dni jubileuszowych uroczystości nad bezpieczeństwem użytkowników przeprawy będzie czuwało 26 saperów. Przy moście przycumowanych będzie sześć kutrów. Żołnierze będą sprawdzali zakotwiczenie przeprawy. Gdyby silny wiatr spowodował wyrwanie kotwic z dna, operatorzy kutrów natychmiast mogą dokonać korekty jego ustawienia. – Paradoksalnie lepiej buduje się most na rzece niż wodzie stojącej. Na rzece nurt napina kotwicę i most jest dobrze unieruchomiony. Na jeziorze, w mulistym dnie kotwice mogą się szybciej wyrwać i spowodować przesunięcie całej konstrukcji – wyjaśnia ppłk Artur Gruszczyk, dowódca batalionu pontonowego.

Oficer dodaje, że przy Ostrowie Lednickim dodatkową trudnością są stanowiska archeologiczne znajdujące się zarówno na brzegu jeziora, jak i pod lustrem wody. W niektórych miejscach w dno wbite są stare pale drewniane – pozostałości po pradawnym moście prowadzącym do zamku Mieszka I. Saperzy musieli więc tak umocować konstrukcję, rzucać kotwice i rozciągać liny, aby nie uszkodzić żadnego obiektu archeologicznego.

Dowódca kompanii kpt. Radosław Lewandowski dodaje, że przy budowie bardzo ważne jest rozpoznanie i określenie, jaką most powinien mieć długość i ile bloków pontonowych należy zastosować. Jednak saperzy z Inowrocławia mają duże doświadczenie w stawianiu także bardziej skomplikowanych przepraw.

W poniedziałek 18 kwietnia pododdział żołnierzy ponownie pojawi się nad jeziorem. Po zakończeniu uroczystości most zostanie rozebrany.

Uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się jutro przed południem w gnieźnieńskim seminarium obradami Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim o godzinie 14.45 pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka rozpocznie się modlitwa z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor. Karolina Sparzyńska

dodaj komentarz

komentarze


XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Irańskie szachy
Amerykańska przyszłość WZL
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Preselekcja u komandosów
Rivalry on Closed Sea
Cienka niebieska linia
High Confidence Operations
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Jedna misja, jeden zespół
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Rozpoczynamy nową erę
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Warszawa walczy, wracamy
A Torn Subcontinent
Desant z transportowca-giganta
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Wozy amunicyjne do Raków
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Przez krew zdobyty Śląsk
Śladami Pierwszej Pancernej
„Pułaski” wrócił do kraju
Sprawdzają Brutusa
Czarny odchodzi do cywila
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przysięga śląskich terytorialsów
Wojna wywiadów
A Wave of Alliances
Spełniliśmy swój obowiązek
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Od sojusznika do kata
Najpierw „Sonda”, później promocja
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zielonka dla Patriotów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO