moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy na wodnym poligonie

219 żołnierzy z pododdziałów saperskich szkoli się z przeprawiania przez przeszkody wodne oraz budowania promów i mostów. Zajęcia odbywają się na terenie ośrodka ćwiczeń 2 Pułku Inżynieryjnego Łojewo koło Inowrocławia. Na wodnym poligonie swoje umiejętności testują także załogi pływających transporterów samobieżnych.

W dziesięciodniowym szkoleniu biorą udział żołnierze z 2 i 5 Pułku Inżynieryjnego, 1 i 2 Pułku Saperów oraz 8 Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej. To wojskowi z różnym doświadczeniem w służbie. – Zależało nam na ujednoliceniu metod pracy i szkolenia „pontonierów” we wszystkich jednostkach wojsk inżynieryjnych. To bardzo ważne, by jeden most szybko i sprawnie potrafiły zbudować pododdziały różnych jednostek – mówi płk Krzysztof Siwek, główny specjalista Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pułkownik jest dowódcą zgrupowania saperów.

Kutry, łodzie i amfibie

Żołnierze na ćwiczenia zabrali prawie 80 sztuk różnego sprzętu. W ramach treningu m.in. stawiali na wodnym poligonie most o długości ponad 170 metrów. Do budowy promów przeprawowych wykorzystali bloki pontonowe. Podczas prac używają między innymi 10 pływających transporterów samobieżnych, 5 kutrów holowniczych KH-200, łodzi saperskich oraz pojazdów specjalistycznych przewożących bloki pontonowe.

Szkolenie saperów to także okazja do ćwiczeń dla załóg pływających transporterów samobieżnych. Wojskowi trenują PTS-ami techniki jazdy po lądzie, wjeżdżanie i wyjeżdżanie z wody oraz załadunek ludzi i sprzętu. Przypominali sobie także budowę transporterów. – Szczególnie ciekawe były zajęcia, podczas których żołnierze uczyli się awaryjnego uruchamiania transporterów przy użyciu butli ze sprężonym powietrzem – mówi ppor. Karolina Sparzyńska, która dowodzi jednym z plutonów przeprawowych.

Zawody użyteczno-bojowe

Saperzy wzięli też udział w zawodach użyteczno-bojowych. Rywalizowali w czterech specjalistycznych konkurencjach. Podczas pierwszej każdy zespół budował prom z 8 bloków pontonowych, które mogły transportować po wodzie ładunki o ciężarze do 40 ton. Druga konkurencja polegała na łączeniu bloku brzegowego, czyli pierwszego i ostatniego bardzo ważnego elementu powstającego mostu. Na koniec zawodnicy musieli udowodnić, że potrafią szybko pływać łodzią saperską, wykorzystując wiosła. – Poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Jednak ważne były nie tylko punkty i czas, ale także możliwość podpatrywania u kolegów nowych technik i sposobów wykonywania zadań – podsumował ppor. Jerzy Witek, przewodniczący komisji sędziowskiej.

Pierwsze miejsce w zawodach zajęła drużyna z 8 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z Dziwnowa. Wyprzedziła ona zespół z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. Na trzecim miejscu uplasowali się „pontonierzy” z 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina.

Szkolenie pod Inowrocławiem zakończy się 14 kwietnia. To już drugie takie ćwiczenia pododdziałów wojsk inżynieryjnych organizowane przez Zarząd Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk. Pierwsze – o profilu minersko-zaporowym – odbyły się w marcu na poligonie w Orzyszu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor. Karolina Sparzyńska

dodaj komentarz

komentarze


Amerykański szogun
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Na styku zagrożeń
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Sprawdzili się na macie i w ringu
Szwedzi z Piorunami
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Partnerstwo daje siłę
Moc z powietrza
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Gladius wzmacnia armię
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Experience It Yourself
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Ekstremalnie ważny cel
Ferie z wojskiem
Co dalej z Tarczą Wschód?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Together on the Front Line and Beyond
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
To nie mogło się udać, ale…
Kierunek Rumunia
Co nowego w przepisach?
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Przeprowadzka CSWOT-u
Zimowi podhalańczycy
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Medale na lodzie i śniegu
Pies pomaga walczyć z PTSD
Outside the Box
Zmiana warty na wschodniej granicy
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Pod nową czaszą
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Partnerstwo Polski i Litwy
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Maj polskich żywych torped
Premier wojenny
Litwa stawia na poligony
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
PKW „Noteć” – koniec misji
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO