moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca polskich i gruzińskich specjalsów

Polscy i gruzińscy komandosi będą się szkolić razem – tak zakłada podpisana dzisiaj w Krakowie umowa pomiędzy przedstawicielami obu państw. Gruzja jest dziesiątym krajem, z którym Polska zawarła tego rodzaju porozumienie. Pierwsze wspólne szkolenia rozpoczną się już za kilka dni.


W imieniu ministrów obrony obu państw bilateralną umowę o współpracy (MoU, Memorandum of Understanding) podpisali szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji gen. dyw. Vakhtang Kapanadze oraz dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut.

Porozumienie dotyczy zacieśnienia współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji m.in. w zakresie doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń oraz logistyki. Polscy i gruzińscy specjalsi będą się szkolić podczas wspólnych kursów, ćwiczeń, konferencji, seminariów i warsztatów.

Nowe wyzwanie

– To dla nas bardzo ważna umowa. W obliczu współczesnych zagrożeń siły specjalne odgrywają coraz większą rolę. Dlatego tak ważne jest, by nawiązywać regionalną współpracę między nimi – mówi gen. bryg. Jerzy Gut. – Gruzini to naród wojowników. Mają duże doświadczenie bojowe. Byli zaangażowani w konflikt wojenny z Rosją, brali udział w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie – mówi gen. Gut.

Dowódca KWS wyjaśnia, że z gruzińskimi specjalsami współpracować będą wszystkie polskie jednostki specjalne, czyli GROM, Agat, Nil, Formoza i Jednostka Wojskowa Komandosów. Pierwsze polsko-gruzińskie szkolenie operatorów odbędzie się za kilka dni i dotyczyć będzie m.in. walki w terenie zurbanizowanym.

– Gruzini są zainteresowani naszą metodyką i technikami strzeleckimi. Natomiast nasi żołnierze – na mocy zawartej umowy – będą mogli się szkolić w nowym środowisku, np. w wysokich górach – uzupełnia gen. Gut.

Umowa o współpracy zakłada również, że polskie wojska specjalne będą pełniły funkcję mentora. Polacy będą wspierać jednostki gruzińskie w procesie szkolenia według procedur określonych przez NATO. – Zobowiązaliśmy się wspomóc Gruzinów w tworzeniu silnych wojsk specjalnych. Zakładamy, że pierwsze jednostki osiągną poziom akceptowalny przez Sojusz w ciągu najbliższych kilku lat – mówi generał Gut.

Gruzja zamyka dziesiątkę

Gruzja to kolejne państwo, z którym Polska nawiązała współpracę w obszarze szkolenia wojsk specjalnych. Wcześniej podobne dokumenty podpisano z USA, Francją, Chorwacją, Węgrami, Czechami, Słowacją, Litwą, Estonią i Brazylią.

Rozmowy o współpracy polskich i gruzińskich specjalsów zainicjowano pod koniec 2013 roku. Wówczas generał Gut wizytował Dowództwo Brygady Sił Specjalnych Gruzji. Polska delegacja została zapoznana z możliwościami gruzińskich komandosów i ich aspiracjami w zakresie współpracy z siłami specjalnymi NATO. Następnie gruziński minister obrony zwrócił się z prośbą do swojego polskiego odpowiednika, by Polacy zostali tzw. sponsoring nation. Takim statusem oznacza się kraje, które pomagają w wyszkoleniu i przygotowaniu państw niebędących w strukturze NATO.

Polska jako państwo wiodące w zakresie operacji specjalnych w tej części Europy jest mentorem także m.in. dla Litwy, Węgier i Chorwacji.

– Polskich i gruzińskich żołnierzy łączą tradycje niepodległościowe i braterstwo broni. Już w 1920 roku z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego została wysłana na Kaukaz polska misja polityczna, której celem było zawarcie sojuszu wojskowego z Gruzją – przypomina dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. Inwazja Sowietów na młode państwo gruzińskie nie pozwoliła na wypełnienie planu Piłsudskiego, ale w 1922 roku do Polski przyjęto około 100 oficerów z rozbitej gruzińskiej armii. – Służyli w szeregach Wojska Polskiego, bo w Polsce znaleźli drugą ojczyznę. Wielu w 1939 roku walczyło w kampanii wrześniowej, a później w konspiracji – dodaje gen. Gut.

Siły specjalne są elitą gruzińskich sił zbrojnych. Zostały powołane do prowadzenia operacji specjalnych, wywiadowczych i kontrwywiadowczych oraz do przeciwdziałania terroryzmowi. Są zdolne do udziału w konfliktach asymetrycznych. Główną jednostką jest Brygada Sił Specjalnych, która podlega ministrowi obrony narodowej. Jej oddziały są rozlokowane w różnych rejonach kraju. Większość gruzińskich komandosów doświadczenia bojowe zdobyła podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, w Iraku i Afganistanie.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marian Dulewicz

dodaj komentarz

komentarze


Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
 
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej celowników z PCO dla wojska
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polskie porty bardziej otwarte
Dla odważnych i walecznych
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Sprawdzony sojusznik
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Amerykanie znów w Drawsku
Bon turystyczny także w wojsku
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
Strzelnice dla terytorialsów
Tak się zostaje prymusem
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Chemicy do zadań specjalnych
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Ukraiński kurs na Zachód
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Kierunek: misja
Druga kadencja prezydenta Dudy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Skok na głęboką wodę
Super Warrior w GROM-ie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Świętuj z żołnierzami
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szarża „Hallerczyka”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Trwała odporność terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO