moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca polskich i gruzińskich specjalsów

Polscy i gruzińscy komandosi będą się szkolić razem – tak zakłada podpisana dzisiaj w Krakowie umowa pomiędzy przedstawicielami obu państw. Gruzja jest dziesiątym krajem, z którym Polska zawarła tego rodzaju porozumienie. Pierwsze wspólne szkolenia rozpoczną się już za kilka dni.


W imieniu ministrów obrony obu państw bilateralną umowę o współpracy (MoU, Memorandum of Understanding) podpisali szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji gen. dyw. Vakhtang Kapanadze oraz dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut.

Porozumienie dotyczy zacieśnienia współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji m.in. w zakresie doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń oraz logistyki. Polscy i gruzińscy specjalsi będą się szkolić podczas wspólnych kursów, ćwiczeń, konferencji, seminariów i warsztatów.

Nowe wyzwanie

– To dla nas bardzo ważna umowa. W obliczu współczesnych zagrożeń siły specjalne odgrywają coraz większą rolę. Dlatego tak ważne jest, by nawiązywać regionalną współpracę między nimi – mówi gen. bryg. Jerzy Gut. – Gruzini to naród wojowników. Mają duże doświadczenie bojowe. Byli zaangażowani w konflikt wojenny z Rosją, brali udział w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie – mówi gen. Gut.

Dowódca KWS wyjaśnia, że z gruzińskimi specjalsami współpracować będą wszystkie polskie jednostki specjalne, czyli GROM, Agat, Nil, Formoza i Jednostka Wojskowa Komandosów. Pierwsze polsko-gruzińskie szkolenie operatorów odbędzie się za kilka dni i dotyczyć będzie m.in. walki w terenie zurbanizowanym.

– Gruzini są zainteresowani naszą metodyką i technikami strzeleckimi. Natomiast nasi żołnierze – na mocy zawartej umowy – będą mogli się szkolić w nowym środowisku, np. w wysokich górach – uzupełnia gen. Gut.

Umowa o współpracy zakłada również, że polskie wojska specjalne będą pełniły funkcję mentora. Polacy będą wspierać jednostki gruzińskie w procesie szkolenia według procedur określonych przez NATO. – Zobowiązaliśmy się wspomóc Gruzinów w tworzeniu silnych wojsk specjalnych. Zakładamy, że pierwsze jednostki osiągną poziom akceptowalny przez Sojusz w ciągu najbliższych kilku lat – mówi generał Gut.

Gruzja zamyka dziesiątkę

Gruzja to kolejne państwo, z którym Polska nawiązała współpracę w obszarze szkolenia wojsk specjalnych. Wcześniej podobne dokumenty podpisano z USA, Francją, Chorwacją, Węgrami, Czechami, Słowacją, Litwą, Estonią i Brazylią.

Rozmowy o współpracy polskich i gruzińskich specjalsów zainicjowano pod koniec 2013 roku. Wówczas generał Gut wizytował Dowództwo Brygady Sił Specjalnych Gruzji. Polska delegacja została zapoznana z możliwościami gruzińskich komandosów i ich aspiracjami w zakresie współpracy z siłami specjalnymi NATO. Następnie gruziński minister obrony zwrócił się z prośbą do swojego polskiego odpowiednika, by Polacy zostali tzw. sponsoring nation. Takim statusem oznacza się kraje, które pomagają w wyszkoleniu i przygotowaniu państw niebędących w strukturze NATO.

Polska jako państwo wiodące w zakresie operacji specjalnych w tej części Europy jest mentorem także m.in. dla Litwy, Węgier i Chorwacji.

– Polskich i gruzińskich żołnierzy łączą tradycje niepodległościowe i braterstwo broni. Już w 1920 roku z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego została wysłana na Kaukaz polska misja polityczna, której celem było zawarcie sojuszu wojskowego z Gruzją – przypomina dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. Inwazja Sowietów na młode państwo gruzińskie nie pozwoliła na wypełnienie planu Piłsudskiego, ale w 1922 roku do Polski przyjęto około 100 oficerów z rozbitej gruzińskiej armii. – Służyli w szeregach Wojska Polskiego, bo w Polsce znaleźli drugą ojczyznę. Wielu w 1939 roku walczyło w kampanii wrześniowej, a później w konspiracji – dodaje gen. Gut.

Siły specjalne są elitą gruzińskich sił zbrojnych. Zostały powołane do prowadzenia operacji specjalnych, wywiadowczych i kontrwywiadowczych oraz do przeciwdziałania terroryzmowi. Są zdolne do udziału w konfliktach asymetrycznych. Główną jednostką jest Brygada Sił Specjalnych, która podlega ministrowi obrony narodowej. Jej oddziały są rozlokowane w różnych rejonach kraju. Większość gruzińskich komandosów doświadczenia bojowe zdobyła podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, w Iraku i Afganistanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marian Dulewicz

dodaj komentarz

komentarze


Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
 
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowe maszyny w LAW
Leopardy na Podkarpaciu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Wrocław czeka na Amerykanów
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Dołącz do zawodowców
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Klucz do dobrych relacji
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Szwedzki baypass przed „Orką”
Z archiwum „Szarego”
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Gorące obrady NATO w Londynie
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Klasy wojskowe po nowemu
Unwanted Treaty
Terytorialsi za oceanem
Kto zostawia ślady w sieci
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Trudna droga
Razem się szkolą, razem walczą
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Ludzie niebezpiecznej profesji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Volhynian Lion Hearts
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Kontenery dla Wisły
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Nowe laboratorium WAT
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Paczki dla kresowiaków
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ostre strzelanie artylerzystów
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Los Polski naszym losem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO