moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa strzelnica w Sieradzu

Ma stanowiska do prowadzenia ognia z 200 metrów, sale wykładowe, a nawet schrony. Na terenie 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia wybudowano nowoczesną strzelnicę. Podobną mogą pochwalić się tylko żołnierze z Powidza i Wrocławia. W budynku o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych szkolić się może jednocześnie 60 osób. Ćwiczyć tu będą żołnierze, policjanci i strażnicy więzienni.


Budowa krytej strzelnicy trwała trzy lata, a koszt inwestycji to około 25 milionów złotych. – Budynek powstał w miejscu starej strzelnicy garnizonowej, która istniała od 1968 roku. Wyszkoliły się na niej tysiące żołnierzy z Sieradza i spoza naszego garnizonu. Jednak nowoczesny obiekt umożliwi treningi na najwyższym poziomie – mówi Beata Michalska, rzecznik prasowy 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, która podlega pod Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Powierzchnia użytkowa strzelnicy przekracza 5,5 tysiąca metrów kwadratowych. W parterowym budynku są m.in. strefy strzelania, stanowisko kierowania strzelaniem, sala wykładowa, sala trenażerów i symulatorów strzeleckich (znajdują się tu urządzenia szkolno-treningowe Cyklop, niedługo będzie także system Śnieżnik). Żołnierze mogą też korzystać z pomieszczeń gospodarczych, punktu pierwszej pomocy oraz miejsc do czyszczenia broni i wydawania amunicji. W nowoczesnym obiekcie wybudowano również schrony. Na strzelnicy jest sześć stanowisk do prowadzenia ognia z broni strzeleckiej na odległość od 50 do 200 metrów. Przygotowano 76 celów (część z nich jest ruchoma). Obiekt jest przystosowany do strzelania z małokalibrowej i średniokalibrowej broni, a zajęcia mogą odbywać się także w nocy. Żołnierze będą używać amunicji karabinowej o kalibrze nie większym niż 7,62 mm oraz amunicji do pistoletu 9 mm wystrzeliwanej z prędkością 1000 metrów na sekundę.


Ze strzelnicy będzie mogło korzystać jednocześnie 60 osób. Szkolić się tu będą m.in. żołnierze z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sieradzu, 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, Żandarmerii Wojskowej, Posterunku Radiolokacyjnego w Łasku, ale także policjanci i funkcjonariusze Służby Więziennej. – Jesteśmy już po zajęciach testowych, które wypadły świetnie. Dzięki nowej strzelnicy żołnierze brygady będą mogli utrzymać umiejętności strzeleckie na odpowiednim poziomie. Częściej też będą mogli się szkolić żołnierze NSR – mówi mjr Tomasz Zaborka, szef sekcji szkoleniowej 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. – Przez ostatnie trzy lata żołnierze trenowali na strzelnicach oddalonych od Sieradza o około 150 kilometrów. Teraz już nie będziemy tracić czasu na dojazdy  – dodaje oficer.

Do budowy strzelnicy w Sieradzu wykorzystano 4 tysiące metrów sześciennych betonu, 45 ton stali i 800 metrów sześciennych drewna. Duże kryte strzelnice powstały już m.in. w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu i 10 Pułku Dowodzenia we Wrocławiu. W planach jest kolejna w Bielsku-Białej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 15 BWD

dodaj komentarz

komentarze

~observator
1460573040
200m to jakas kpina, rozumiem strzelanie z broni szturmowej na 300-500m, widać zapal do walki i kompetencje kolejnej wladzy
6B-75-9B-99
~Dawid
1460175900
marnotrawstwo pieniędzy po to aby kilka pestek wystrzelać podczas archaicznego szkolenia strzeleckiego. Czas najwyższy zmienić stare metody, wprowadzić strzelania dynamiczne, początkujący strzelec sportów dynamicznych bije żołnierzy na głowę :/
80-A2-71-B4
~M
1459962840
a zwykli obywatele nie będą mogli poćwiczyć? :(
4B-2E-DD-90

Obradowała Rada Gabinetowa
 
Defense Without Politics
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Darłowo czeka na śmigłowce
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Żyj zdrowiej
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
They Train Together, They Fight Together
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał Iranu
F-35 – polska Harpia
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Double Eagle po nowemu
Ważka bliżej
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Podziemna potęga
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nowy wiceminister w MON
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nauka zimowego pływania
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Szturmani na Lipie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Umowa na Harpie podpisana!
Krwawe walki o Monte Cassino
Chciałem walczyć z Niemcami
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
O Patriotach na WAT
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
We Are All Darfur
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO