moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa strzelnica w Sieradzu

Ma stanowiska do prowadzenia ognia z 200 metrów, sale wykładowe, a nawet schrony. Na terenie 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia wybudowano nowoczesną strzelnicę. Podobną mogą pochwalić się tylko żołnierze z Powidza i Wrocławia. W budynku o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych szkolić się może jednocześnie 60 osób. Ćwiczyć tu będą żołnierze, policjanci i strażnicy więzienni.


Budowa krytej strzelnicy trwała trzy lata, a koszt inwestycji to około 25 milionów złotych. – Budynek powstał w miejscu starej strzelnicy garnizonowej, która istniała od 1968 roku. Wyszkoliły się na niej tysiące żołnierzy z Sieradza i spoza naszego garnizonu. Jednak nowoczesny obiekt umożliwi treningi na najwyższym poziomie – mówi Beata Michalska, rzecznik prasowy 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, która podlega pod Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Powierzchnia użytkowa strzelnicy przekracza 5,5 tysiąca metrów kwadratowych. W parterowym budynku są m.in. strefy strzelania, stanowisko kierowania strzelaniem, sala wykładowa, sala trenażerów i symulatorów strzeleckich (znajdują się tu urządzenia szkolno-treningowe Cyklop, niedługo będzie także system Śnieżnik). Żołnierze mogą też korzystać z pomieszczeń gospodarczych, punktu pierwszej pomocy oraz miejsc do czyszczenia broni i wydawania amunicji. W nowoczesnym obiekcie wybudowano również schrony. Na strzelnicy jest sześć stanowisk do prowadzenia ognia z broni strzeleckiej na odległość od 50 do 200 metrów. Przygotowano 76 celów (część z nich jest ruchoma). Obiekt jest przystosowany do strzelania z małokalibrowej i średniokalibrowej broni, a zajęcia mogą odbywać się także w nocy. Żołnierze będą używać amunicji karabinowej o kalibrze nie większym niż 7,62 mm oraz amunicji do pistoletu 9 mm wystrzeliwanej z prędkością 1000 metrów na sekundę.


Ze strzelnicy będzie mogło korzystać jednocześnie 60 osób. Szkolić się tu będą m.in. żołnierze z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sieradzu, 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, Żandarmerii Wojskowej, Posterunku Radiolokacyjnego w Łasku, ale także policjanci i funkcjonariusze Służby Więziennej. – Jesteśmy już po zajęciach testowych, które wypadły świetnie. Dzięki nowej strzelnicy żołnierze brygady będą mogli utrzymać umiejętności strzeleckie na odpowiednim poziomie. Częściej też będą mogli się szkolić żołnierze NSR – mówi mjr Tomasz Zaborka, szef sekcji szkoleniowej 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. – Przez ostatnie trzy lata żołnierze trenowali na strzelnicach oddalonych od Sieradza o około 150 kilometrów. Teraz już nie będziemy tracić czasu na dojazdy  – dodaje oficer.

Do budowy strzelnicy w Sieradzu wykorzystano 4 tysiące metrów sześciennych betonu, 45 ton stali i 800 metrów sześciennych drewna. Duże kryte strzelnice powstały już m.in. w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu i 10 Pułku Dowodzenia we Wrocławiu. W planach jest kolejna w Bielsku-Białej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 15 BWD

dodaj komentarz

komentarze

~observator
1460573040
200m to jakas kpina, rozumiem strzelanie z broni szturmowej na 300-500m, widać zapal do walki i kompetencje kolejnej wladzy
6B-75-9B-99
~Dawid
1460175900
marnotrawstwo pieniędzy po to aby kilka pestek wystrzelać podczas archaicznego szkolenia strzeleckiego. Czas najwyższy zmienić stare metody, wprowadzić strzelania dynamiczne, początkujący strzelec sportów dynamicznych bije żołnierzy na głowę :/
80-A2-71-B4
~M
1459962840
a zwykli obywatele nie będą mogli poćwiczyć? :(
4B-2E-DD-90

Wozy amunicyjne do Raków
 
Wojna wywiadów
Preselekcja u komandosów
„Pułaski” wrócił do kraju
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Torn Subcontinent
Cienka niebieska linia
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Śladami Pierwszej Pancernej
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Sprawdzają Brutusa
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Od sojusznika do kata
Przysięga śląskich terytorialsów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Warszawa walczy, wracamy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
A Wave of Alliances
Desant z transportowca-giganta
High Confidence Operations
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rivalry on Closed Sea
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Piknik ze smakiem
Spełniliśmy swój obowiązek
Czarny odchodzi do cywila
Wielofunkcyjny scyzoryk
Irańskie szachy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rozpoczynamy nową erę
Amerykańska przyszłość WZL
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zielonka dla Patriotów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO