moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi okuliści unowocześniają noktowizję

Okuliści z Wojskowego Instytutu Medycznego są współtwórcami soczewki poprawiającej głębię ostrości widzenia. Wynalazek o roboczej nazwie „miecz świetlny” może w przyszłości zostać wykorzystany m.in. w goglach noktowizyjnych lub termowizyjnych oraz w celownikach rakiet.

– Nawiązanie do filmu „Gwiezdne wojny” nie jest tu przypadkowe. To odwołanie do osobliwej cechy soczewki: gdy przepuścimy przez nią światło, tworzy się za nią coś w rodzaju promienia, który może przypominać filmowy miecz świetlny – tłumaczy płk prof. Marek Rękas, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego.

Nad stworzeniem takiej soczewki przez kilka lat pracował dziesięcioosobowy zespół ekspertów. Znaleźli się w nim specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego, stołecznego Instytutu Optyki Stosowanej oraz Politechniki Warszawskiej. Pomysł stworzenia wieloogniskowej soczewki zrodził się w środowisku naukowym, Instytut zajmował się stworzeniem technologii, a okuliści z kliniki WIM zajęli się stroną medyczną projektu i prowadzą specjalistyczne badania w tym zakresie. – Soczewka jest teraz umieszczona w klasycznych oprawkach okularowych, dlatego badanie pacjentów jest bezinwazyjne i bardzo proste – mówi prof. Rękas. Kierownik Kliniki Okulistyki WIM wyjaśnia, że opatentowany przez naukowców wynalazek można wykorzystywać w różnych dziedzinach. Wszczepiona do oka soczewka może być ratunkiem dla chorych cierpiących na zaćmę. Może być też używana do leczenia starczowzroczności. – Zaletą soczewki jest również to, że nie jest uzależniona od szerokości źrenicy i nie powoduje tzw. efektu halo. Oznacza to, że patrząc na jakiś jasny punkt, nie widzimy dookoła rozbłysku – tłumaczy profesor.

Naukowcy i lekarze chcieliby, aby ich wynalazek został wykorzystany także przez wojsko. Jedną z możliwości jest zamontowanie soczewki zwiększającej głębię ostrości widzenia w goglach noktowizyjnych. – Gogle sprawdzają się idealnie, gdy obserwujemy dal. Natomiast gdy trzeba przeczytać coś na mapie albo prowadzić obserwację na mniejszym dystansie, trzeba wyregulować ogniskową – mówi sierż. Jacek Wesołowski z 1 Batalionu Zmechanizowanego 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka. – Używanie noktowizji można porównać do spoglądania przez lornetkę. W zależności od tego, czy chcemy patrzeć daleko, czy blisko, za każdym razem trzeba ręcznie ustawiać ostrość – dodaje podoficer. Żołnierz przyznaje, że użycie w noktowizji nowoczesnej soczewki, która niejako automatycznie dostosowuje ostrość widzenia do odległości, byłoby dla żołnierzy sporym ułatwieniem i znacznie zwiększyłoby komfort wykonywanych zadań.

O zastosowaniu gogli noktowizyjnych mówi również jeden z pilotów samolotu transportowego C-295M: – Zanim pilot wyposażony w gogle noktowizyjne wystartuje, musi odpowiednio ustawić ogniskową. Zawsze dopasowuje się ją do patrzenia w dal. Gdy jednak musimy spojrzeć na mapę lub przyrządy w kokpicie, to trzeba zerkać spod okularów, bo regulacja ostrości widzenia w trakcie lotu jest po prostu niemożliwa.

Specjaliści z WIM podkreślają, że soczewka może znaleźć zastosowanie nie tylko w wyposażeniu indywidualnym żołnierzy, ale również w uzbrojeniu. – Soczewkę wieloogniskową można wykorzystać, konstruując celowniki do rakiet powietrze–ziemia. To pozytywnie wpłynie na celność rakiet – przyznaje prof. Rękas.

WIM, Politechnika Warszawska i Instytut Optyki Stosowanej starają się o kolejny grant, który pozwoliłby na finansowanie dalszych badań nad soczewką. Specjaliści prowadzą także rozmowy z przedstawicielami armii oraz władz cywilnych (m.in. województwa mazowieckiego), by określić szerszy zakres zastosowania soczewki.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Ryszard Woźniak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1459958160
Jak zwykle pomysł pójdzie do kosza!
2E-13-16-0B

Sprawdzają Brutusa
 
Piknik ze smakiem
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Przysięga śląskich terytorialsów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Od sojusznika do kata
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Czarny odchodzi do cywila
Rozpoczynamy nową erę
Wielofunkcyjny scyzoryk
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Jedna misja, jeden zespół
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
A Wave of Alliances
Najpierw „Sonda”, później promocja
Przez krew zdobyty Śląsk
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Spełniliśmy swój obowiązek
Irańskie szachy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wozy amunicyjne do Raków
Amerykańska przyszłość WZL
High Confidence Operations
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Rivalry on Closed Sea
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Desant z transportowca-giganta
Preselekcja u komandosów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zielonka dla Patriotów
Cienka niebieska linia
Warszawa walczy, wracamy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO