moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi okuliści unowocześniają noktowizję

Okuliści z Wojskowego Instytutu Medycznego są współtwórcami soczewki poprawiającej głębię ostrości widzenia. Wynalazek o roboczej nazwie „miecz świetlny” może w przyszłości zostać wykorzystany m.in. w goglach noktowizyjnych lub termowizyjnych oraz w celownikach rakiet.

– Nawiązanie do filmu „Gwiezdne wojny” nie jest tu przypadkowe. To odwołanie do osobliwej cechy soczewki: gdy przepuścimy przez nią światło, tworzy się za nią coś w rodzaju promienia, który może przypominać filmowy miecz świetlny – tłumaczy płk prof. Marek Rękas, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego.

Nad stworzeniem takiej soczewki przez kilka lat pracował dziesięcioosobowy zespół ekspertów. Znaleźli się w nim specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego, stołecznego Instytutu Optyki Stosowanej oraz Politechniki Warszawskiej. Pomysł stworzenia wieloogniskowej soczewki zrodził się w środowisku naukowym, Instytut zajmował się stworzeniem technologii, a okuliści z kliniki WIM zajęli się stroną medyczną projektu i prowadzą specjalistyczne badania w tym zakresie. – Soczewka jest teraz umieszczona w klasycznych oprawkach okularowych, dlatego badanie pacjentów jest bezinwazyjne i bardzo proste – mówi prof. Rękas. Kierownik Kliniki Okulistyki WIM wyjaśnia, że opatentowany przez naukowców wynalazek można wykorzystywać w różnych dziedzinach. Wszczepiona do oka soczewka może być ratunkiem dla chorych cierpiących na zaćmę. Może być też używana do leczenia starczowzroczności. – Zaletą soczewki jest również to, że nie jest uzależniona od szerokości źrenicy i nie powoduje tzw. efektu halo. Oznacza to, że patrząc na jakiś jasny punkt, nie widzimy dookoła rozbłysku – tłumaczy profesor.

Naukowcy i lekarze chcieliby, aby ich wynalazek został wykorzystany także przez wojsko. Jedną z możliwości jest zamontowanie soczewki zwiększającej głębię ostrości widzenia w goglach noktowizyjnych. – Gogle sprawdzają się idealnie, gdy obserwujemy dal. Natomiast gdy trzeba przeczytać coś na mapie albo prowadzić obserwację na mniejszym dystansie, trzeba wyregulować ogniskową – mówi sierż. Jacek Wesołowski z 1 Batalionu Zmechanizowanego 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka. – Używanie noktowizji można porównać do spoglądania przez lornetkę. W zależności od tego, czy chcemy patrzeć daleko, czy blisko, za każdym razem trzeba ręcznie ustawiać ostrość – dodaje podoficer. Żołnierz przyznaje, że użycie w noktowizji nowoczesnej soczewki, która niejako automatycznie dostosowuje ostrość widzenia do odległości, byłoby dla żołnierzy sporym ułatwieniem i znacznie zwiększyłoby komfort wykonywanych zadań.

O zastosowaniu gogli noktowizyjnych mówi również jeden z pilotów samolotu transportowego C-295M: – Zanim pilot wyposażony w gogle noktowizyjne wystartuje, musi odpowiednio ustawić ogniskową. Zawsze dopasowuje się ją do patrzenia w dal. Gdy jednak musimy spojrzeć na mapę lub przyrządy w kokpicie, to trzeba zerkać spod okularów, bo regulacja ostrości widzenia w trakcie lotu jest po prostu niemożliwa.

Specjaliści z WIM podkreślają, że soczewka może znaleźć zastosowanie nie tylko w wyposażeniu indywidualnym żołnierzy, ale również w uzbrojeniu. – Soczewkę wieloogniskową można wykorzystać, konstruując celowniki do rakiet powietrze–ziemia. To pozytywnie wpłynie na celność rakiet – przyznaje prof. Rękas.

WIM, Politechnika Warszawska i Instytut Optyki Stosowanej starają się o kolejny grant, który pozwoliłby na finansowanie dalszych badań nad soczewką. Specjaliści prowadzą także rozmowy z przedstawicielami armii oraz władz cywilnych (m.in. województwa mazowieckiego), by określić szerszy zakres zastosowania soczewki.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Ryszard Woźniak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1459958160
Jak zwykle pomysł pójdzie do kosza!
2E-13-16-0B

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
 
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Defense Without Politics
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Ważka bliżej
Obradowała Rada Gabinetowa
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Darłowo czeka na śmigłowce
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
They Train Together, They Fight Together
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Własne interesy Europy
For the Right Cause
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Szturmani na Lipie
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Symulatory strzelań Rosomaków
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Podziemna potęga
Chciałem walczyć z Niemcami
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Rywalizacja strzelców wyborowych
Czerwoni w odwrocie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Żyj zdrowiej
O Patriotach na WAT
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Stulatka hydrografia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Double Eagle po nowemu
Krwawe walki o Monte Cassino
Iran uderza w USA
Nauka zimowego pływania
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO