moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mołdawia – potencjalne źródło konfliktu NATO z Rosją?

Jedna czwarta mieszkańców Mołdawii chce przyłączenia ich kraju do Rumunii. Pomysł unii pomiędzy Kiszyniowem a Bukaresztem cieszy się niemal 70-procentowym poparciem w Rumunii. Problem w tym, że gdyby do takiego zjednoczenia doszło, mogłoby się to stać początkiem poważnego sporu między NATO a Rosją. Zarzewiem konfliktu może się stać Naddniestrze – autonomiczny okręg, który choć formalnie leży w granicach Mołdawii, jest militarnym bastionem Moskwy. Stacjonuje tu ponad 8 tysięcy rosyjskich żołnierzy, a w każdej chwili ich liczba może się zwiększyć o 25 tysięcy.

Pod koniec marca ulicami stolicy Mołdawii Kiszyniowa przeszła manifestacja, której 2 tys. uczestników domagało się zjednoczenia z Rumunią. Marsz odbył się w 98. rocznicę zjednoczenia Besarabii z Rumunią. Przed marszem kongres Ruchu na Rzecz Zjednoczenia przyjął uchwałę, domagającą się powołania w Mołdawii judete, czyli takich samych okręgów, jakie są w Rumunii, ułatwienia w uzyskiwaniu obywatelstwa rumuńskiego przez Mołdawian oraz utworzenia wspólnej waluty. Uczestnicy kongresu byli zgodni, że do zjednoczenia obu państw dojdzie w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli do 100. rocznicy zjednoczenia Rumunii.

Pomysł unii z Bukaresztem popiera 24 proc. czteromilionowej Mołdawii.

Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że za połączeniem Mołdawii z Rumunią opowiada się 25 proc. milionowej ludności tego kraju, czyli „unionistów”, natomiast reszta, zwana „mołdawianistami”, chce zachowania odrębności Mołdawii.

REKLAMA

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że podłoże żądań unionistycznych ma charakter ekonomiczny. Mołdawia bowiem jest nadal najbiedniejszym krajem Europy, którego 90 proc. mieszkańców żyje poniżej minimum egzystencji. Jest ona uzależniona od dostaw paliw z Rosji, której jest dłużna około 90 mln USD. W Mołdawii powszechnie uważa się, że mimo podpisania Układu Stowarzyszeniowego z Unią Europejską, środki finansowe z Brukseli są zbyt małe i nie pokrywają podstawowych potrzeb kraju. Żądania demonstrantów nie są pierwszą propozycją w sprawie zjednoczenia z Rumunią. Poprzedni prezydent Rumunii Traian Basescu już w 2014 roku zaproponował unię Rumunii i Mołdawii.

Unia Europejska z niezadowoleniem przyjęła te propozycje. Podobnie zareagowali wojskowi z Paktu Północnoatlantyckiego. Propozycja zjednoczenia postawiła pod znakiem zapytania celowość funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego, a jej realizacja zwiększałaby prawdopodobieństwo konfrontacji z NATO, którego Rumunia jest przecież członkiem, z Rosją, której oddziały stacjonują w Naddniestrzu. Zachód opowiada się więc za harmonijną i raczej rozciągniętą w czasie integracją Mołdawii z Unią Europejską, m.in. poprzez budowanie infrastruktury za pieniądze UE. O członkostwie Mołdawii w NATO, właśnie z powodu zamrożonego konfliktu w Naddniestrzu, raczej się nie mówi. Poza tym, poprzez unię z Rumunią Mołdawia straciłaby bezpowrotnie Naddniestrze.

Trzeba przypomnieć, że Naddniestrze to rosyjski potencjał militarny na mołdawskich tyłach, który w przypadku połączenia Mołdawii z Rumunią stałby się rosyjskim bastionem na tyłach NATO. A jest tego niemało: Operacyjna Grupa Rosyjskich Wojsk (1,5 tys. żołnierzy plus sprzęt), Rosyjski Kontyngent Sił Pokojowych (440 podoficerów i żołnierzy plus sprzęt) oraz siły Naddniestrza (7 tys. żołnierzy plus sprzęt). Siły te w każdej chwili mogą zostać wzmocnione 25 tys. nowych żołnierzy, powołanymi do wojska spośród miejscowych Rosjan. A w tym regionie mieszka ich 152 tys., co stanowi ponad 25 proc. mieszkańców Naddniestrza.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której nie wolno zapomnieć. Otóż, unia Mołdawii z Rumunią mogłaby stanowić precedens do podjęcia podobnych działań przez Kosowo w kierunku połączenia się z Albanią. Więc lepiej zachować rozwagę.

Jacek Potocki , publicysta zajmujący się bezpieczeństwem międzynarodowym

dodaj komentarz

komentarze


Defender 2020: Symulator Pioruna
 
Zamek na poligonie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Laserowa artyleria US Army
Kraby kontra okręt
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Zostań studentem ASzWoj
Wybuchowa edukacja
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Polsko-amerykańska współpraca
Ku czci roku 1918 i 1920
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
„Kaper” przeciw terrorystom
Zaplecze dla Rosomaków
Ochotnik do Auschwitz
Sonary dla śmigłowców ZOP
Polak z Medalem NATO
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Bohaterska obrona wzgórza 385
Wojsko przeciw wirusowi
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
„Aviation Detachment” w Łasku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kaprale po Legii Akademickiej
Amerykanie odmładzają F-16
Komisje sejmowe o umowie z USA
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dekady za wcześnie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Szybciej do wojska
Szybsza droga do armii zawodowej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Październik pod znakiem Tallboya
Nowe sanitarki dla wojska
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
16 Dywizja najlepsza!
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kabina do zadań specjalnych
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO