moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mołdawia – potencjalne źródło konfliktu NATO z Rosją?

Jedna czwarta mieszkańców Mołdawii chce przyłączenia ich kraju do Rumunii. Pomysł unii pomiędzy Kiszyniowem a Bukaresztem cieszy się niemal 70-procentowym poparciem w Rumunii. Problem w tym, że gdyby do takiego zjednoczenia doszło, mogłoby się to stać początkiem poważnego sporu między NATO a Rosją. Zarzewiem konfliktu może się stać Naddniestrze – autonomiczny okręg, który choć formalnie leży w granicach Mołdawii, jest militarnym bastionem Moskwy. Stacjonuje tu ponad 8 tysięcy rosyjskich żołnierzy, a w każdej chwili ich liczba może się zwiększyć o 25 tysięcy.

Pod koniec marca ulicami stolicy Mołdawii Kiszyniowa przeszła manifestacja, której 2 tys. uczestników domagało się zjednoczenia z Rumunią. Marsz odbył się w 98. rocznicę zjednoczenia Besarabii z Rumunią. Przed marszem kongres Ruchu na Rzecz Zjednoczenia przyjął uchwałę, domagającą się powołania w Mołdawii judete, czyli takich samych okręgów, jakie są w Rumunii, ułatwienia w uzyskiwaniu obywatelstwa rumuńskiego przez Mołdawian oraz utworzenia wspólnej waluty. Uczestnicy kongresu byli zgodni, że do zjednoczenia obu państw dojdzie w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli do 100. rocznicy zjednoczenia Rumunii.

Pomysł unii z Bukaresztem popiera 24 proc. czteromilionowej Mołdawii.

Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że za połączeniem Mołdawii z Rumunią opowiada się 25 proc. milionowej ludności tego kraju, czyli „unionistów”, natomiast reszta, zwana „mołdawianistami”, chce zachowania odrębności Mołdawii.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że podłoże żądań unionistycznych ma charakter ekonomiczny. Mołdawia bowiem jest nadal najbiedniejszym krajem Europy, którego 90 proc. mieszkańców żyje poniżej minimum egzystencji. Jest ona uzależniona od dostaw paliw z Rosji, której jest dłużna około 90 mln USD. W Mołdawii powszechnie uważa się, że mimo podpisania Układu Stowarzyszeniowego z Unią Europejską, środki finansowe z Brukseli są zbyt małe i nie pokrywają podstawowych potrzeb kraju. Żądania demonstrantów nie są pierwszą propozycją w sprawie zjednoczenia z Rumunią. Poprzedni prezydent Rumunii Traian Basescu już w 2014 roku zaproponował unię Rumunii i Mołdawii.

Unia Europejska z niezadowoleniem przyjęła te propozycje. Podobnie zareagowali wojskowi z Paktu Północnoatlantyckiego. Propozycja zjednoczenia postawiła pod znakiem zapytania celowość funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego, a jej realizacja zwiększałaby prawdopodobieństwo konfrontacji z NATO, którego Rumunia jest przecież członkiem, z Rosją, której oddziały stacjonują w Naddniestrzu. Zachód opowiada się więc za harmonijną i raczej rozciągniętą w czasie integracją Mołdawii z Unią Europejską, m.in. poprzez budowanie infrastruktury za pieniądze UE. O członkostwie Mołdawii w NATO, właśnie z powodu zamrożonego konfliktu w Naddniestrzu, raczej się nie mówi. Poza tym, poprzez unię z Rumunią Mołdawia straciłaby bezpowrotnie Naddniestrze.

Trzeba przypomnieć, że Naddniestrze to rosyjski potencjał militarny na mołdawskich tyłach, który w przypadku połączenia Mołdawii z Rumunią stałby się rosyjskim bastionem na tyłach NATO. A jest tego niemało: Operacyjna Grupa Rosyjskich Wojsk (1,5 tys. żołnierzy plus sprzęt), Rosyjski Kontyngent Sił Pokojowych (440 podoficerów i żołnierzy plus sprzęt) oraz siły Naddniestrza (7 tys. żołnierzy plus sprzęt). Siły te w każdej chwili mogą zostać wzmocnione 25 tys. nowych żołnierzy, powołanymi do wojska spośród miejscowych Rosjan. A w tym regionie mieszka ich 152 tys., co stanowi ponad 25 proc. mieszkańców Naddniestrza.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której nie wolno zapomnieć. Otóż, unia Mołdawii z Rumunią mogłaby stanowić precedens do podjęcia podobnych działań przez Kosowo w kierunku połączenia się z Albanią. Więc lepiej zachować rozwagę.

Jacek Potocki , publicysta zajmujący się bezpieczeństwem międzynarodowym

dodaj komentarz

komentarze


Umowa na Harpie podpisana!
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Symulatory strzelań Rosomaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Własne interesy Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Czerwoni w odwrocie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Żyj zdrowiej
Darłowo czeka na śmigłowce
Obradowała Rada Gabinetowa
Szturmani na Lipie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Double Eagle po nowemu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Arsenał Iranu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rywalizacja strzelców wyborowych
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
For the Right Cause
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Podziemna potęga
We Are All Darfur
Krwawe walki o Monte Cassino
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
They Train Together, They Fight Together
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
O Patriotach na WAT
Chciałem walczyć z Niemcami
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu
Nauka zimowego pływania
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ważka bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO