moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na ratunek

Są przygotowani do ewakuacji ludzi i mienia, uzdatniania wody, a nawet dostarczania energii elektrycznej. 80 saperów z Wojskowej Jednostki Odbudowy z Brzegu zakończyło szkolenie przygotowujące do działań podczas klęsk żywiołowych. Główne zadania wykonywała sekcja PTS – pływających transporterów samobieżnych oraz specjaliści z grupy drogowej.W skład Wojskowej Jednostki Odbudowy 1 Brzeskiego Pułku Saperów wchodzi blisko 200 specjalistów z różnych pododdziałów. Do dyspozycji mają ponad 140 sztuk pojazdów i urządzeń, m.in. piły spalinowe, kontenerowe stacje uzdatniania wody, łodzie i transportery pływające. Szkolenie saperów z Brzegu odbywało się 29 i 30 marca w ośrodku szkolenia wodnego położonego nad Odrą w okolicach Prędocin. Najważniejsze zadania wykonywała sekcja PTS – pływających transporterów samobieżnych. By dotrzeć na miejsce ćwiczeń, blisko 20-tonowe pojazdy przepłynęły kilkukilometrowy odcinek Odry z prędkością około 10 kilometrów na godzinę. Podczas szkolenia trzem transporterom towarzyszyły na wodzie dwie łodzie motorowe oraz ekipa płetwonurków z grupy ratunkowo-ewakuacyjnej.

Transportery w Odrze

Obsługi pływających transporterów trenowały techniki wjeżdżania do wody, pływania oraz wyjeżdżania na brzeg. Żołnierze ćwiczyli też załadunek na transportery ludzi oraz sprzętu. Największym wyzwaniem był załadunek dużego, kilkutonowego samochodu ciężarowego. Po wprowadzeniu go na transporter saperzy musieli go odpowiednio zabezpieczyć, a następnie przeprawić się przez przeszkodę wodną. – Mam świetnie wyszkolonych operatorów i dowódców wozów, którzy odbyli wiele godzin ćwiczeń. Wielu z nich brało już udział w prawdziwych akcjach ratunkowych. Teraz trenują, aby nie wyjść z wprawy – mówi st. kpr. Marcin Kuś, dowódca sekcji PTS.


Film: Bogusław Politowski / polska-zbrojna.pl

W innym miejscu ośrodka szkoleniowego trenowała grupa drogowa. Żołnierze z kompanii maszyn inżynieryjnych mieli wyrównać i utwardzić kilkusetmetrowy odcinek poligonowej drogi. Przy tym zadaniu żołnierze wykorzystywali ciężkie maszyny, m.in. koparkę, równiarkę i spycharko-ładowarkę. – Staramy się przy okazji szkolenia zrobić coś pożytecznego dla jednostki. Tym razem naprawiamy odcinek drogi poligonowej, który stał się trudny do przejechania – informuje kpt. Zbigniew Czajkowski, zastępca dowódcy Wojskowej Jednostki Odbudowy 1 Pułku Saperów.

Specjaliści uznali, że aby remontowany odcinek drogi nie podmakał, trzeba wyremontować jeden z przepustów wody. Do prac zaangażowano również kierowcę wywrotki, którego zadaniem było dostarczenie na plac budowy potrzebnej ilości kruszywa.

Zadanie: wybudować most!

W czasie, gdy żołnierze z brzeskiego WJO ćwiczyli nad Odrą, ich dowódca ppłk Filip Kłobukowski był na rekonesansie nad rzeką Bóbr w okolicach miejscowości Dychów w powiecie zielonogórskim. Jego jednostka otrzymała zadanie zbudowania tam mostu. Nowa przeprawa ma powstać na kanale zasilającym miejscową elektrownię. Metalowo-drewniana konstrukcja ma zastąpić stary most nienadający się do użytku. – Nie zapadły jeszcze decyzje, czy spełnimy prośbę lokalnych władz i wybudujemy ten most. Konstrukcja ma być metalowo-drewniana, a moja jednostka nie specjalizuje się w takich pracach – przyznaje ppłk Kłobukowski.

Żołnierze WJO mają za zadanie wspomagać lokalne społeczności podczas klęsk żywiołowych i katastrof – pomagają wówczas ewakuować ludzi, ich mienie oraz zwierzęta hodowlane. Odbudowują także wały przeciwpowodziowe, wypompowują wodę z zalanych budynków, przywracają zasilanie elektryczne i uzdatniają wodę do spożycia. Są przygotowani do naprawy i odbudowy zniszczonych dróg, mostów i przepraw przez rzeki.

Szkolenia saperów z Wojskowych Jednostek Odbudowy odbywają się cyklicznie – raz w miesiącu. Oprócz saperów z Brzegu, przechodzą je także żołnierze z dziewięciu innych jednostek inżynieryjnych kraju, których pododdziały wchodzą w skład WJO.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Machina „Irini”
 
Gotowi na ratunek
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Złoty biatlon żołnierzy
Podwodniacy na spluwaczkach
„Orzeł” na Bałtyku
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Opiniowanie po nowemu
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Ukraiński kurs na Zachód
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Pierwszy skok do kraju
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Komisje sejmowe o umowie z USA
Amerykanie odmładzają F-16
Trudny rok na misjach
Żołnierze sportowcy nadają ton
Kuźnie oficerskich kadr
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Pamiętajmy o Wyklętych
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Na pomoc Libańczykom
Topaz w ASzWoj-u
Maskowanie to nie wszystko
Antena Nura wypatruje F-16
Misje na zdalnej lekcji
Nurek z wiązką
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Od roku z pomocą i w gotowości
W kazamatach Informacji Wojskowej
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Ostatnia wola bohatera
Jak to jest z awansami bez limitu?
Obrady ministrów obrony NATO
Awanse generalskie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Armia kupuje wozy dla strażaków
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Medalowe „oczko” żołnierzy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jakie zmiany w mundurówce?
Czołgista pod wodą
F-35 wylądują w Łasku
Krwawa Olszynka
Rozpoznanie na medal
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Laserowa artyleria US Army
Ekstremalny trening dla „Słowika”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO