Wasze sukcesy przypominają nam, jak ważną rzeczą w żołnierskiej służbie jest tężyzna fizyczna – powiedział gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, podczas Gali Sportu Wojskowego. W trakcie imprezy podsumowano rywalizację sportową w armii w 2015 roku. Rozstrzygnięty został także plebiscyt portalu polska-zbrojna.pl.
Najwyżsi dowódcy wojskowi z gen. Różańskim na czele nagrodzili dziś najlepszych trenerów i działaczy sportowych, ale przede wszystkim zawodników: w sporcie wyczynowym głównie medalistów VI Letniej Olimpiady Wojskowej w Korei Południowej, a w powszechnym – czołowych uczestników spartakiad Wojska Polskiego. – Rywalizacja sportowa zarówno na poziomie wyczynowym, jak i powszechnym istotnie wpływa na kształtowanie się tych cech, które są najbardziej pożądane u żołnierza – mówił dzisiaj w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.
W imieniu wyróżnionych sportowców wystąpił dyskobol plut. Piotr Małachowski, który w zeszłym roku wywalczył tytuł mistrza świata, srebrny medal na VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej oraz po raz trzeci zwyciężył w Diamentowej Lidze. – Chciałbym podziękować za otrzymane od wojska wsparcie. Dzięki tej pomocy możemy skupić się na treningach i przygotowaniach do zawodów. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w równie dobrych nastrojach i będziemy mogli cieszyć się z medali zdobytych na igrzyskach w Rio de Janeiro – podkreślił „Machałek”. – Jesteście przykładem tego, w jaki sposób można łączyć karierę sportową z zawodową i zaszczytną służbą Polsce – mówił Ryszard Krzeszowiak, szef Gabinetu Politycznego Ministra Sportu i Turystyki.
Laureaci plebiscytu
W czwartym internetowym głosowaniu czytelników naszego portalu tytuł Sportowca Roku zdobyła szer. Iwona Lewandowska. Lekkoatletka z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego to dwukrotna złota medalistka południowokoreańskich igrzysk. W Mungyeong była najszybsza na trasie biegu maratońskiego. Na najwyższym stopniu podium stanęła również wraz z koleżankami z reprezentacji: st. szer. Moniką Stefanowicz i szer. Olgą Kalendarovą-Ochal. W zeszłym roku sportsmenka ustanowiła w Londynie nowy rekord życiowy w maratonie (wynikiem 2 godz. 27 min 47 s) oraz wygrała po raz trzeci w swojej karierze warszawski Bieg Niepodległości. Lewandowska jest pierwszą kobietą triumfatorką naszego plebiscytu wśród sportowców wyczynowych.
Film: Jacek Szustakowski / polska-zbrojna.pl
Niestety, laureatka nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia, gdyż od soboty przebywa na zgrupowaniu w Hiszpanii. W jej imieniu nagrodę – replikę pistoletu – od płk. Dariusza Kacperczyka, dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego, oraz Anny Putkiewicz, redaktor naczelnej portalu polska-zbrojna.pl, odebrał mł. chor. Robert Banach, trener-koordynator kadry wojskowych maratończyków i przełajowców.
W plebiscytowym „wyścigu” szer. Iwona Lewandowska wyprzedziła pływaka szer. Tomasza Polewkę i szablistkę kpr. Aleksandrę Sochę. Polewka na igrzyskach w Korei Południowej wywalczył dwa złote medale (na 50 i 100 m stylem grzbietowym) oraz brązowy (w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym). W 2015 roku zdobył też tytuł mistrza Europy na krótkim basenie na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Natomiast Socha w Mungyeong po raz drugi z rzędu została wojskową mistrzynią olimpijską.
W kategorii mistrz sportu powszechnego internauci wyróżnili ppor. Marcina Kołoszuka z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Głosujący docenili jego dwa złote medale zdobyte na mistrzostwach Wojska Polskiego. Podporucznik najszybciej pokonał indywidualnie i w rywalizacji zespołowej tor ośrodka sprawności fizycznej. Na dodatek z wynikiem 45,51 s ustanowił nowy nieoficjalny rekord Polski. Rekordzista służy w 4 Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym w Czerwieńsku. – Jestem mile zaskoczony i chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali na mnie głos. W tym roku postaram się obronić tytuł mistrza Wojska Polskiego i poprawić należący do mnie nieoficjalny rekord Polski – powiedział nasz laureat. W plebiscycie jego najgroźniejszymi konkurentami okazali się lekkoatleci. Drugie miejsce zajął szer. Adam Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej, a trzecie szer. Dominika Napieraj z 11 LDKPanc.
Trzy pozostałe nagrody przyznali już nie internauci, a członkowie kapituły plebiscytu. Nagrodą Specjalną za całokształt działalności wyróżniono st. chor. sztab. Zbigniewa Rosińskiego, byłego prezesa Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec. A wyróżnienie „Nadzieja sportu wojskowego” otrzymała biatlonowa wicemistrzyni świata juniorek w biegu indywidualnym szer. Kinga Mitoraj z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko. – Nie spodziewałam się, że zostanę uhonorowana taką nagrodą, bo żołnierzem zawodowym jestem od niedawna – mówiła zawodniczka, która od nowego sezonu zimowego rozpocznie starty już jako seniorka.
Tytuł Trenera Roku otrzymał mjr Wiesław Czapiewski. Laureat szkoli lekkoatletów z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz. Jego podopiecznym jest m.in. tyczkarz st. szer. Paweł Wojciechowski. W zeszłym roku wywalczył on brązowe medale na mistrzostwach świata i wojskowych igrzyskach. – Żołnierzy szkoli wielu bardzo dobrych trenerów i konkurencja jest bardzo duża. Cieszę się, że po siedemnastu latach znowu wygrałem wojskowy plebiscyt – powiedział szkoleniowiec. Mjr Czapiewski jest bowiem laureatem plebiscytu organizowanego przed laty przez wojskowe redakcje – najpierw „Żołnierza Wolności”, a później „Polski Zbrojnej”. Portalowy „Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego” nawiązuje do tej tradycji nagradzania ludzi sportu wojskowego.
Nagrody Dowództwa Generalnego
W trakcie Gali Inspektorat Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył wyróżnienia zwycięzcom poszczególnych klasyfikacji w roku 2015. Puchar za triumf we współzawodnictwie w sporcie powszechnym po raz piąty z rzędu odebrała reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Drugie miejsce zajęła ekipa z 12 Dywizji Zmechanizowanej, a trzecie z Sił Powietrznych. W kategorii najlepszych uczelni wojskowych pierwszą lokatę wywalczyli sportowcy z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, drugą – z Wojskowej Akademii Technicznej, trzecią zaś – z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
Za wyniki indywidualne w sporcie powszechnym najbardziej doceniono szer. Marzenę Michalik z 12 DZ, która została mistrzynią Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym i w walce w bliskim kontakcie. Drugie miejsce zajął kpr. Hubert Pokrop z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, mistrz WP w biegu patrolowym, a trzecie – ppor. Marcin Kołoszuk. Natomiast za osiągnięcia w sporcie wyczynowym organizatorzy Gali uhonorowali dziesięcioro zawodników nominowanych do wojskowego plebiscytu. Trzy czołowe lokaty, zgodnie z typowaniem internautów, zajęli: szer. Iwona Lewandowska, szer. Tomasz Polewka i kpr. Aleksandra Socha.
Wyróżnienie od Wojskowej Federacji Sportu
Jerzy Eliasz, dyrektor sportowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce, został z kolei wyróżniony nagrodą Herkulesa Roku. To wyróżnienie przyznawane jest przez Wojskową Federację Sportu za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej. Laureat przed laty uprawiał piłkę ręczną, a po zakończeniu kariery był między innymi trenerem męskiej reprezentacji w piłce ręcznej i dyrektorem Departamentu Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze