moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polski karabinek dla Batalionu Reprezentacyjnego

3 maja podczas obchodów święta narodowego żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego najpewniej zaprezentują swoją nową broń – karabinek reprezentacyjny MSBS-R. Polska konstrukcja wyprodukowana przez Fabrykę Broni Łucznik zastąpi wysłużone karabinki Simonowa. Za pierwszą partię 150 sztuk wojsko zapłaci 1,65 mln złotych.


Pierwsza partia karabinków ma zostać dostarczona armii do końca czerwca. Tak zakłada umowa, którą Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Fabryką Broni Łucznik-Radom. – To historyczna chwila. Polski żołnierz będzie używał broni stworzonej w całości przez polskich inżynierów – mówił prezes Edward Migal, prezes przedsiębiorstwa.

Karabinek MSBS-R powstał we współpracy Łucznika z Wojskową Akademia Techniczną. Ma zastąpić używane przez Batalion Reprezentacyjny samopowtarzalne karabinki Simonowa. Broń sowieckiej konstrukcji wyprodukowana przed kilkudziesięciu laty jest już bowiem bardzo wysłużona i często ulega awarii.

MSBS w wersji reprezentacyjnej to karabinek powtarzalny, strzelający ogniem pojedynczym, wyłącznie amunicją ćwiczebną, tzw. ślepą. Ma lufę o długości 508 mm (dłuższa niż w standardowym karabinku bojowym), wydłużone łoże, krótki magazynek na 10 naboi oraz stałą, wzmocnioną kolbę. Wystarczy tylko wymiana modułu lufy, aby wersję reprezentacyjną zmodyfikować do bojowej.

Łucznik zapowiada, że jeszcze w tym roku chce sprzedać armii karabinek bojowy. – Dla żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych bardzo ważne jest także to, że nie musimy zmieniać wypracowanych przez latach chwytów bronią – podkreślał pułkownik Andrzej Śmietana, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa, któremu podlega batalion.

– Myślę, że Garnizon Warszawa to jednostka, która najlepiej nadaje się do prezentacji i promowania polskiego sprzętu na świecie – dodawał Bartłomiej Misiewicz, rzecznik ministra obrony. Trzy kompanie reprezentacyjne potrzebują w sumie około 450 karabinków MSBS-R. Nową broń żołnierze zaprezentują najprawdopodobniej 3 maja podczas obchodów święta narodowego.

Poszukiwania nowej broni dla pododdziałów reprezentacyjnych rozpoczęły się w 2012 roku. Wówczas pojawił się pomysł, by wprowadzić polską konstrukcję. Plany zakładały, że broń reprezentacyjna powstanie na bazie karabinka szturmowego Beryl. Mimo swych walorów bojowych Beryl nie był jednak w stanie spełnić wymogów stawianych karabinkowi reprezentacyjnemu. W listopadzie 2013 roku zapadła decyzja, że broń reprezentacyjna powstanie na podstawie konstrukcji karabinka MSBS-5,56.

Prace nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm trwają od 2007 roku. Biorą w nich udział inżynierowie z Zakładu Konstrukcji Specjalnych Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki WAT we współpracy z Fabryką Broni Łucznik-Radom. Chcą stworzyć dwie linie broni, w układzie kolbowym i bezkolbowym, których wspólnym modułem będzie komora zamkowa. W każdej z nich ma powstać pięć wersji – karabinek podstawowy, karabinek z granatnikiem kal. 40, subkarabinek (z krótszą lufą), karabinek wyborowy i karabinek maszynowy. Przewidziane są lufy o trzech długościach. Podstawowa ma 406 mm. Lufa o długości 508 mm, jaką ma karabinek reprezentacyjny, przewidziana jest też dla karabinków wyborowych i maszynowych. Pierwsze do produkcji mają wejść karabinek podstawowy i karabinek z granatnikiem kal. 40 w układzie kolbowym. Nowa broń ma być elementem „Tytana”, systemu polskiego żołnierza przyszłości.

W 2014 r. podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach minister obrony narodowej wyróżnił karabinek reprezentacyjny nagrodą główną.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: MON, Łucznik

dodaj komentarz

komentarze

~Altiplano
1459280100
Z tym tekstem o lufie 508mm, jakoby miała ona być przewidziana dla "karabinka" wyborowego to już gruba przesada. W systemie MSBS ani producent ani zamawiający nigdy nie przewidywał rozwoju karabinu wyborowego i jest to czysty chwyt marketingowy na potrzeby zaistnienia w kontekście oczekiwanego przetargu na 7.62mm samopowtarzalny karabin wyborowy, który czeka na ogłoszenie już od grudnia ubieglego roku. Jest to przykre kiedy interesy przemysłu są nadrzędne nad interesami wojska. Chyba faktycznie jedynie wojna mogłaby oczyścić ten chory klimat i przywrócić normalny porządek rzeczy...
D3-9A-26-0E
~Żołnierz
1459276260
Pytanie kiedy nowe karabinki MSBS wejdą na wyposażenie wojska jako broń podstawowa???
1B-05-6E-31
~ja
1459271580
>Prace nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm trwają od 2007 roku.< Czyli 9lat! Gratulacje za expresowe tempo!
20-3C-5D-DD
~Kasjer
1459265700
Dobry przykład , by zobrazować różnicę. Chorwaci - firma prywatna- przeszli w francuskim przetargu i podpisali umowę na dostawę pierwszej partii na Ukrainę. Tutaj ... . cały czas "dyskontowany" sukces .. .
4D-A4-83-63
~jan
1459262940
Przypomnę wojnę wygrał żołnierz w kufajce , karabinem na sznurku i bez chustki do nosa.
C1-84-12-C0

Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
GROM Challenge
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Oko na Europę
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Z maratonu programowania do wojska
Irańskie szachy
Nowa misja i nowy sprzęt
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Brawurowa ucieczka „Orła”
Modernizacja starów 266
Modernizacja Sokołów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Agresja sowieckiego kolosa
Groźny jak Tallboy
Sprawdzają Brutusa
Thin Blue Line
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Iranian Chess Game
Terytorialsi na wysokościach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko wraca do Łomży
Samochód do desantowania
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stalin czekał i kalkulował
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy weterani i książę Harry
Nowy wiceminister w MON
Polska nie pozostanie osamotniona
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy nurkowie na Islandii
A Torn Subcontinent
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Głos (z) płonącej Warszawy
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Dead to the World
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Umowa na Feniksy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jedna misja, jeden zespół
Selekcja w pigułce
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Walka i dyplomacja
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Cienka niebieska linia
Chorwacki test polskich kadetów
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Rozpoczynamy nową erę
W Indiach mieli swój drugi dom
„Górale” zdobywają miasto

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO