moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polski karabinek dla Batalionu Reprezentacyjnego

3 maja podczas obchodów święta narodowego żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego najpewniej zaprezentują swoją nową broń – karabinek reprezentacyjny MSBS-R. Polska konstrukcja wyprodukowana przez Fabrykę Broni Łucznik zastąpi wysłużone karabinki Simonowa. Za pierwszą partię 150 sztuk wojsko zapłaci 1,65 mln złotych.


Pierwsza partia karabinków ma zostać dostarczona armii do końca czerwca. Tak zakłada umowa, którą Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Fabryką Broni Łucznik-Radom. – To historyczna chwila. Polski żołnierz będzie używał broni stworzonej w całości przez polskich inżynierów – mówił prezes Edward Migal, prezes przedsiębiorstwa.

Karabinek MSBS-R powstał we współpracy Łucznika z Wojskową Akademia Techniczną. Ma zastąpić używane przez Batalion Reprezentacyjny samopowtarzalne karabinki Simonowa. Broń sowieckiej konstrukcji wyprodukowana przed kilkudziesięciu laty jest już bowiem bardzo wysłużona i często ulega awarii.

MSBS w wersji reprezentacyjnej to karabinek powtarzalny, strzelający ogniem pojedynczym, wyłącznie amunicją ćwiczebną, tzw. ślepą. Ma lufę o długości 508 mm (dłuższa niż w standardowym karabinku bojowym), wydłużone łoże, krótki magazynek na 10 naboi oraz stałą, wzmocnioną kolbę. Wystarczy tylko wymiana modułu lufy, aby wersję reprezentacyjną zmodyfikować do bojowej.

Łucznik zapowiada, że jeszcze w tym roku chce sprzedać armii karabinek bojowy. – Dla żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych bardzo ważne jest także to, że nie musimy zmieniać wypracowanych przez latach chwytów bronią – podkreślał pułkownik Andrzej Śmietana, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa, któremu podlega batalion.

– Myślę, że Garnizon Warszawa to jednostka, która najlepiej nadaje się do prezentacji i promowania polskiego sprzętu na świecie – dodawał Bartłomiej Misiewicz, rzecznik ministra obrony. Trzy kompanie reprezentacyjne potrzebują w sumie około 450 karabinków MSBS-R. Nową broń żołnierze zaprezentują najprawdopodobniej 3 maja podczas obchodów święta narodowego.

Poszukiwania nowej broni dla pododdziałów reprezentacyjnych rozpoczęły się w 2012 roku. Wówczas pojawił się pomysł, by wprowadzić polską konstrukcję. Plany zakładały, że broń reprezentacyjna powstanie na bazie karabinka szturmowego Beryl. Mimo swych walorów bojowych Beryl nie był jednak w stanie spełnić wymogów stawianych karabinkowi reprezentacyjnemu. W listopadzie 2013 roku zapadła decyzja, że broń reprezentacyjna powstanie na podstawie konstrukcji karabinka MSBS-5,56.

Prace nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm trwają od 2007 roku. Biorą w nich udział inżynierowie z Zakładu Konstrukcji Specjalnych Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki WAT we współpracy z Fabryką Broni Łucznik-Radom. Chcą stworzyć dwie linie broni, w układzie kolbowym i bezkolbowym, których wspólnym modułem będzie komora zamkowa. W każdej z nich ma powstać pięć wersji – karabinek podstawowy, karabinek z granatnikiem kal. 40, subkarabinek (z krótszą lufą), karabinek wyborowy i karabinek maszynowy. Przewidziane są lufy o trzech długościach. Podstawowa ma 406 mm. Lufa o długości 508 mm, jaką ma karabinek reprezentacyjny, przewidziana jest też dla karabinków wyborowych i maszynowych. Pierwsze do produkcji mają wejść karabinek podstawowy i karabinek z granatnikiem kal. 40 w układzie kolbowym. Nowa broń ma być elementem „Tytana”, systemu polskiego żołnierza przyszłości.

W 2014 r. podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach minister obrony narodowej wyróżnił karabinek reprezentacyjny nagrodą główną.

REKLAMA

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: MON, Łucznik

dodaj komentarz

komentarze

~Altiplano
1459280100
Z tym tekstem o lufie 508mm, jakoby miała ona być przewidziana dla "karabinka" wyborowego to już gruba przesada. W systemie MSBS ani producent ani zamawiający nigdy nie przewidywał rozwoju karabinu wyborowego i jest to czysty chwyt marketingowy na potrzeby zaistnienia w kontekście oczekiwanego przetargu na 7.62mm samopowtarzalny karabin wyborowy, który czeka na ogłoszenie już od grudnia ubieglego roku. Jest to przykre kiedy interesy przemysłu są nadrzędne nad interesami wojska. Chyba faktycznie jedynie wojna mogłaby oczyścić ten chory klimat i przywrócić normalny porządek rzeczy...
D3-9A-26-0E
~Żołnierz
1459276260
Pytanie kiedy nowe karabinki MSBS wejdą na wyposażenie wojska jako broń podstawowa???
1B-05-6E-31
~ja
1459271580
>Prace nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm trwają od 2007 roku.< Czyli 9lat! Gratulacje za expresowe tempo!
20-3C-5D-DD
~Kasjer
1459265700
Dobry przykład , by zobrazować różnicę. Chorwaci - firma prywatna- przeszli w francuskim przetargu i podpisali umowę na dostawę pierwszej partii na Ukrainę. Tutaj ... . cały czas "dyskontowany" sukces .. .
4D-A4-83-63
~jan
1459262940
Przypomnę wojnę wygrał żołnierz w kufajce , karabinem na sznurku i bez chustki do nosa.
C1-84-12-C0

Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
 
Ofensywa Tuchaczewskiego
16 sekund Liberatora
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaną kolejne strzelnice
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Kraby w Bolesławcu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Wojsko przeciw wirusowi
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Fordy, a nie Nissany
Amerykanie odmładzają F-16
Testament Polski Walczącej
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Most do współpracy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kajmany na gąsienicach
„Defender” – pracowity poligon saperów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Zbiegowie z innego świata
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ochotnicy na ratunek
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Groty z granatnikiem
Informacja Prasowa
Współzawodnictwo rozwija
Laserowa artyleria US Army
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Z menażką na wakacje
Brawurowe zagony motorowe
Prezydent Duda jedzie do USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO