moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uroczyste przekazanie obowiązków Dowódcy Garnizonu Warszawa

W samo południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy Garnizonu Warszawa.


Ministra Obrony Narodowej reprezentował podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski. Obecni byli także: I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Anatol Wojtan, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Mirosław Różański oraz dowódca Operacyjny RSZ generał broni Marek Tomaszycki. W uroczystości uczestniczyli także trzej ordynariusze polowi Wojska Polskiego: Biskup Polowy WP Józef Guzdek,  Prawosławny Ordynariusz Wojskowy bp prof. dr hab. Jerzy Pańkowski oraz Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. płk Mirosław Wola.

Dowództwo Garnizonu Warszawa to perełka wśród sił zbrojnych – powiedział szef Gabinetu Politycznego Bartłomiej Misiewicz reprezentujący podczas uroczości ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Zaznaczył, że Garnizon Warszawa wypełnia wiele bardzo ważnych zadań, a jego żołnierze są obecni w całej Polsce i poza jej granicami - wszędzie tam, gdzie jest to ważne z punktu widzenia historii Polski, ale także naszego bezpieczeństwa.

Wiceminister obrony Bartłomiej Grabski podkreślił, że DGW jest instytucją ważną zarówno z punktu widzenia sił zbrojnych, jak i stolicy. Obaj przedstawiciele MON w swoich przemówieniach dziękowali generałowi Grudzińskiemu za dotychczasową służbę i życzyli sukcesów nowemu dowódcy.

Czy muszę mówić, jak bardzo jestem zaszczycony, jaki to honor dla mnie, być dowódcą Garnizonu Warszawa? Sądzę, że nie - powiedział pułkownik Robert Głąb obejmujący obowiązki dowódcy GW. Zamierzam być mądrym dowódcą, ale mądrym waszą mądrością, roztropnym waszą roztropnością - mówił, zwracając się do swoich podwładnych.


Generał Grudziński wspominał, jak 37 lat temu po raz pierwszy uczestniczył w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dzisiaj dzięki Bogu słońce świeci, ale nie zawsze tak było. Stałem w szyku i przy temperaturze -30 stopni, bo takie też bywały zimy w Polsce, i przy upałach, które miały również powyżej 30 stopni, ale za każdym razem odczuwałem ogromną satysfakcję, że mogę być w miejscu - wspominał generał.

Cała moja kariera wojskowa dzisiaj dobiega schyłku, bo takie są prawa kadrowe, ale jestem dumny z tego, że dałem się w życiu przekonać, żeby zostać żołnierzem. I gdybym dziś mógł wybrać ponownie, zdecydowałbym się na tę właśnie drogę – powiedział były dowódca.

Nowomianowany dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb ostatnio służył w zarządzie obrony powietrznej i przeciwrakietowej w dowództwie generalnym. W latach 2012-15 był szefem zarządu w Sojuszniczym Dowództwie Komponentu Sił Powietrznych NATO (HQ AIRCOM) w Ramstein w Niemczech. Wcześniej, od 2010 r. był szefem sekretariatu w Dowództwie Sił Powietrznych. Płk Głąb służbę wojskową rozpoczął w 1988 r. w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej Kraju, gdzie w 2004 r. doszedł do stanowiska szefa szkolenia, a w 2006 r., szefa sztabu brygady. Jest absolwentem m.in. Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim oraz licznych kursów zagranicznych. W 2009 r. ukończył studia operacyjno-strategiczne w Akademii Połączonych Dowództw i Sztabów w Shrivenham w Wielkiej Brytanii, a w 2010 r. studia obronne na King’s College w Londynie.

Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego rozpoczynając uroczystość na Placu Marszałka J. Piłsudskiego odegrała hymn państwowy, a następnie porucznik Robert Herman z Batalionu Reprezentacyjnego WP wraz z żołnierzami dokonał uroczystej zmiany posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Aktem przekazania sztandaru generał dywizji Wiesław Grudziński oficjalnie oddał dowodzenie stołecznym garnizonem swojemu następcy. Aby uczcić tę chwilę podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski wspólnie ze zdającym i obejmującym stanowisko dowódcy Garnizonu Warszawa złożyli wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Muzycy odegrali "hymn" wojskowy każdego żołnierza - Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W składzie wojskowej asysty honorowej zgodnie z ceremoniałem wojskowym wystąpił także Szwadron Kawalerii WP.


Kulminacyjnym punktem uroczystości była defilada pododdziałów. Przed zebranymi maszerowała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego w umundurowaniu 4 rodzajów Sił Zbrojnych dowodzona przez kapitana Krzysztofa Gawrońskiego. Za kompanią honorową wystąpiły poczty sztandarowe jednostek wojskowych podległych DGW: 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia z Sieradza, Pułku Ochrony i 10 Pułku Samochodowego z Warszawy, 10 Pułku Dowodzenia z Wrocławia oraz JW 2286 z Opola.

Dowództwu Garnizonu Warszawa podlega 3,8 tys. żołnierzy i 2 tys. pracowników cywilnych. Instytucja jest bezpośrednio podporządkowana ministrowi obrony narodowej. Zajmuje się zabezpieczeniem ceremonialnym uroczystości w kraju i poza granicami, zapewnia transport i ochronę głównym instytucjom wojska oraz umożliwia działanie naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny. W ubiegłym roku DGW świętowało 20-lecie istnienia.

Tekst: ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch / DGW

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. szt. Konrad Kaczmarz

dodaj komentarz

komentarze


Logistyka dla Leopardów
 
„Puma” naciera
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jak zginął „Ponury”
Działalność firm na rzecz obronności
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Flota przyszłości
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
„Dragon” na Bałtyku
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
F-16 wracają do Polski
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Memory Gives Us Wings
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Air Force One” na Cytadeli
Kierunek: Afganistan
Likwidacja komendanta Junka
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Mapa z głębin morza
Medale dla uczestników walk w Karbali
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
A Half-Open Gate to Hell
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Marynarze pomogli prokuraturze
Kontroler na bojowo
Pierwszy krok do „Mewy”
Kolejna szabla AFN zdobyta
Miroslawiec Up
Zmiany w przepisach mundurowych
Trudny sojusz partyzantów
Curious about Poland
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Fleet of the Future
Ekonowinki na poligonie
Rusza cyberkomponent WOT-u
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Następcy Herculesów
The Chariots of Jihad
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Polski wkład w operację „Overlord”
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Rydwany dżihadu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Tu się zadań nie wybiera
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Chemicy w akcji
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO