moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa organizacja weteranów misji

Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa – to nowa organizacja grupująca byłych i obecnych uczestników misji pokojowych. Już w maju stowarzyszenie zamierza zorganizować pierwszą dużą imprezę – Apel Jasnogórski w intencji weteranów.


– Nasze zrzeszenie jest otwarte dla wszystkich weteranów – deklaruje prezes Jerzy Banach, który jako lekarz wojskowy służył łącznie ponad 10 lat pod błękitną flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Armia” polskich żołnierzy, którzy od 1953 roku pełnili służbę poza granicami państwa, szacowana jest na blisko 100 tysięcy. Brali oni udział nie tylko w misjach ONZ (choć takich było najwięcej), lecz także pod egidą NATO, UE i OBWE. Łączą ich podobne przeżycia, czyli pełnienie służby w poczuciu zagrożenia życia.

To już kolejna organizacja skupiająca żołnierzy, którzy uczestniczyli w zagranicznych operacjach. Wcześniej powstały Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Pierwsze koncentruje się na weteranach poszkodowanych, drugie skupia tych uczestników misji, którzy nosili błękitne berety. Mimo to nowa organizacja liczy, że wciąż jeszcze kilkadziesiąt tysięcy uczestników misji nie wstąpiło do żadnego stowarzyszenia i do nich kieruje swoją ofertę. Członkami Zrzeszenia Weteranów mogą być nie tylko uczestnicy misji pokojowych, stabilizacyjnych czy humanitarnych, lecz także członkowie najbliższej rodziny weterana, który stracił życie. Statut dopuszcza również członkostwo cudzoziemców, nawet niemieszkających w Polsce. W zebraniu założycielskim zrzeszenia, w grudniu zeszłego roku we Wrocławiu, uczestniczyło około 30 osób. Obecnie członków jest ponad 60.


Do stowarzyszenia wstąpił m.in. gen. dyw. Roman Polko, uczestnik misji w byłej Jugosławii oraz w Iraku i Afganistanie, poprzednio członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. – Razem z kolegami, którzy poświęcili wojsku niemal całe życie, chcemy zbudować w nowym zrzeszeniu rodzinny klimat. Spotykać się nie tylko z okazji świąt, lecz także przy ognisku czy podczas różnych imprez sportowych – mówi gen. Polko. Wspomina kluby garnizonowe, w których dawniej można było takie spotkania organizować, teraz – jak zauważa – jest to trudniejsze.

– Naszym celem jest konsolidacja ruchu weteranów w przedsięwzięciach krajowych i zagranicznych. Chcemy integrować środowisko i reprezentować interesy weteranów – podkreśla Tadeusz Sąsiadek, jeden z dwóch zastępców prezesa organizacji (drugim został Ryszard Woźniak). – Zależy nam na pozyskaniu jak największej liczby młodych uczestników misji, także z Iraku i Afganistanu, aby zachować ciągłość pokoleniową, żeby pozostał ślad po naszym pokoleniu – dodaje prezes Jerzy Banach. Obaj deklarują, że na pierwszym zjeździe przekażą pałeczkę młodszym kolegom.

Jerzy Banach zapowiada, że pierwszym dużym przedsięwzięciem zrzeszania będzie Apel Jasnogórski w intencji weteranów działań poza granicami państwa, zaplanowany na 22 maja 2016 roku. – O przygotowaniach do tej imprezy rozmawialiśmy już z ojcem gen. bryg. Eustachym Rakoczym, który jest Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości w Częstochowie – mówi prezes. Dodaje, że wkrótce chcą podpisać porozumienia o współpracy z Centrum Weterana oraz z MON. Zamierzają też współpracować z zagranicznymi organizacjami podobnymi w charakterze do polskiego zrzeszenia. Podpisali już porozumienie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Żołnierzy Pokoju (Soldiers of Peace International Association – SPIA) z siedzibą w Lyonie.

REKLAMA

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~byt
1461399720
Czy ci ludzie na zdjeciu otrzymali od ONZ oficjalne prawo noszenia oznaczen ONZ do celow prywatnych???
41-C5-5B-23

Defender 2020: Symulator Pioruna
 
Laserowa artyleria US Army
Kraby kontra okręt
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraken dla Kormoranów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Trenują, aby szkolić innych
Groty dla podchorążych WAT-u
Amerykanie odmładzają F-16
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Ku czci roku 1918 i 1920
Ryzykowne remedium
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Dekady za wcześnie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Kaper” przeciw terrorystom
Nadchodzi Armia Fight Night!
Strzelcy wyborowi z WOT-u
A więc wojna...
Bohaterska obrona wzgórza 385
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defilada na święto dywizji
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Defendery 2020: RobUV
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Aviation Detachment” w Łasku
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Polsko-amerykańska współpraca
Szybsza droga do armii zawodowej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Następca Honkera na MSPO
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Ci cholerni Polacy!”
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Promocja oficerska w AWL
Zostań studentem ASzWoj
Październik pod znakiem Tallboya
16 Dywizja najlepsza!
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Zamek na poligonie
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szybciej do wojska
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kombinezon ratunkowy dla pilotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO