moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa organizacja weteranów misji

Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa – to nowa organizacja grupująca byłych i obecnych uczestników misji pokojowych. Już w maju stowarzyszenie zamierza zorganizować pierwszą dużą imprezę – Apel Jasnogórski w intencji weteranów.


– Nasze zrzeszenie jest otwarte dla wszystkich weteranów – deklaruje prezes Jerzy Banach, który jako lekarz wojskowy służył łącznie ponad 10 lat pod błękitną flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Armia” polskich żołnierzy, którzy od 1953 roku pełnili służbę poza granicami państwa, szacowana jest na blisko 100 tysięcy. Brali oni udział nie tylko w misjach ONZ (choć takich było najwięcej), lecz także pod egidą NATO, UE i OBWE. Łączą ich podobne przeżycia, czyli pełnienie służby w poczuciu zagrożenia życia.

To już kolejna organizacja skupiająca żołnierzy, którzy uczestniczyli w zagranicznych operacjach. Wcześniej powstały Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Pierwsze koncentruje się na weteranach poszkodowanych, drugie skupia tych uczestników misji, którzy nosili błękitne berety. Mimo to nowa organizacja liczy, że wciąż jeszcze kilkadziesiąt tysięcy uczestników misji nie wstąpiło do żadnego stowarzyszenia i do nich kieruje swoją ofertę. Członkami Zrzeszenia Weteranów mogą być nie tylko uczestnicy misji pokojowych, stabilizacyjnych czy humanitarnych, lecz także członkowie najbliższej rodziny weterana, który stracił życie. Statut dopuszcza również członkostwo cudzoziemców, nawet niemieszkających w Polsce. W zebraniu założycielskim zrzeszenia, w grudniu zeszłego roku we Wrocławiu, uczestniczyło około 30 osób. Obecnie członków jest ponad 60.


Do stowarzyszenia wstąpił m.in. gen. dyw. Roman Polko, uczestnik misji w byłej Jugosławii oraz w Iraku i Afganistanie, poprzednio członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. – Razem z kolegami, którzy poświęcili wojsku niemal całe życie, chcemy zbudować w nowym zrzeszeniu rodzinny klimat. Spotykać się nie tylko z okazji świąt, lecz także przy ognisku czy podczas różnych imprez sportowych – mówi gen. Polko. Wspomina kluby garnizonowe, w których dawniej można było takie spotkania organizować, teraz – jak zauważa – jest to trudniejsze.

– Naszym celem jest konsolidacja ruchu weteranów w przedsięwzięciach krajowych i zagranicznych. Chcemy integrować środowisko i reprezentować interesy weteranów – podkreśla Tadeusz Sąsiadek, jeden z dwóch zastępców prezesa organizacji (drugim został Ryszard Woźniak). – Zależy nam na pozyskaniu jak największej liczby młodych uczestników misji, także z Iraku i Afganistanu, aby zachować ciągłość pokoleniową, żeby pozostał ślad po naszym pokoleniu – dodaje prezes Jerzy Banach. Obaj deklarują, że na pierwszym zjeździe przekażą pałeczkę młodszym kolegom.

Jerzy Banach zapowiada, że pierwszym dużym przedsięwzięciem zrzeszania będzie Apel Jasnogórski w intencji weteranów działań poza granicami państwa, zaplanowany na 22 maja 2016 roku. – O przygotowaniach do tej imprezy rozmawialiśmy już z ojcem gen. bryg. Eustachym Rakoczym, który jest Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości w Częstochowie – mówi prezes. Dodaje, że wkrótce chcą podpisać porozumienia o współpracy z Centrum Weterana oraz z MON. Zamierzają też współpracować z zagranicznymi organizacjami podobnymi w charakterze do polskiego zrzeszenia. Podpisali już porozumienie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Żołnierzy Pokoju (Soldiers of Peace International Association – SPIA) z siedzibą w Lyonie.

REKLAMA

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~byt
1461399720
Czy ci ludzie na zdjeciu otrzymali od ONZ oficjalne prawo noszenia oznaczen ONZ do celow prywatnych???
41-C5-5B-23

Wojsko przeciw wirusowi
 
Poprady dla zawiszaków
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Informacja Prasowa
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Fordy, a nie Nissany
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Response to Emergency
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Współzawodnictwo rozwija
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Z menażką na wakacje
Wyzwania polskiej prezydencji
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
„Defender” – pracowity poligon saperów
Laserowa artyleria US Army
Groty z granatnikiem
Amerykanie odmładzają F-16
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Ubiory ochronne z Maskpolu
Prezydent Duda jedzie do USA
Kajmany na gąsienicach
Testament Polski Walczącej
Weterani w pasiece
F-16 kończą misję w Estonii
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Prezydent z wizytą w Drawsku
Polskie porty bardziej otwarte
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Online z mistrzami sportu
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Wyjątkowy CWIX
Nowe karabinki dla specjalsów
Kim przekracza granice
Powstaną kolejne strzelnice
Żołnierze usuwają skutki powodzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO