moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa organizacja weteranów misji

Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa – to nowa organizacja grupująca byłych i obecnych uczestników misji pokojowych. Już w maju stowarzyszenie zamierza zorganizować pierwszą dużą imprezę – Apel Jasnogórski w intencji weteranów.


– Nasze zrzeszenie jest otwarte dla wszystkich weteranów – deklaruje prezes Jerzy Banach, który jako lekarz wojskowy służył łącznie ponad 10 lat pod błękitną flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Armia” polskich żołnierzy, którzy od 1953 roku pełnili służbę poza granicami państwa, szacowana jest na blisko 100 tysięcy. Brali oni udział nie tylko w misjach ONZ (choć takich było najwięcej), lecz także pod egidą NATO, UE i OBWE. Łączą ich podobne przeżycia, czyli pełnienie służby w poczuciu zagrożenia życia.

To już kolejna organizacja skupiająca żołnierzy, którzy uczestniczyli w zagranicznych operacjach. Wcześniej powstały Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Pierwsze koncentruje się na weteranach poszkodowanych, drugie skupia tych uczestników misji, którzy nosili błękitne berety. Mimo to nowa organizacja liczy, że wciąż jeszcze kilkadziesiąt tysięcy uczestników misji nie wstąpiło do żadnego stowarzyszenia i do nich kieruje swoją ofertę. Członkami Zrzeszenia Weteranów mogą być nie tylko uczestnicy misji pokojowych, stabilizacyjnych czy humanitarnych, lecz także członkowie najbliższej rodziny weterana, który stracił życie. Statut dopuszcza również członkostwo cudzoziemców, nawet niemieszkających w Polsce. W zebraniu założycielskim zrzeszenia, w grudniu zeszłego roku we Wrocławiu, uczestniczyło około 30 osób. Obecnie członków jest ponad 60.


Do stowarzyszenia wstąpił m.in. gen. dyw. Roman Polko, uczestnik misji w byłej Jugosławii oraz w Iraku i Afganistanie, poprzednio członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. – Razem z kolegami, którzy poświęcili wojsku niemal całe życie, chcemy zbudować w nowym zrzeszeniu rodzinny klimat. Spotykać się nie tylko z okazji świąt, lecz także przy ognisku czy podczas różnych imprez sportowych – mówi gen. Polko. Wspomina kluby garnizonowe, w których dawniej można było takie spotkania organizować, teraz – jak zauważa – jest to trudniejsze.

– Naszym celem jest konsolidacja ruchu weteranów w przedsięwzięciach krajowych i zagranicznych. Chcemy integrować środowisko i reprezentować interesy weteranów – podkreśla Tadeusz Sąsiadek, jeden z dwóch zastępców prezesa organizacji (drugim został Ryszard Woźniak). – Zależy nam na pozyskaniu jak największej liczby młodych uczestników misji, także z Iraku i Afganistanu, aby zachować ciągłość pokoleniową, żeby pozostał ślad po naszym pokoleniu – dodaje prezes Jerzy Banach. Obaj deklarują, że na pierwszym zjeździe przekażą pałeczkę młodszym kolegom.

Jerzy Banach zapowiada, że pierwszym dużym przedsięwzięciem zrzeszania będzie Apel Jasnogórski w intencji weteranów działań poza granicami państwa, zaplanowany na 22 maja 2016 roku. – O przygotowaniach do tej imprezy rozmawialiśmy już z ojcem gen. bryg. Eustachym Rakoczym, który jest Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości w Częstochowie – mówi prezes. Dodaje, że wkrótce chcą podpisać porozumienia o współpracy z Centrum Weterana oraz z MON. Zamierzają też współpracować z zagranicznymi organizacjami podobnymi w charakterze do polskiego zrzeszenia. Podpisali już porozumienie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Żołnierzy Pokoju (Soldiers of Peace International Association – SPIA) z siedzibą w Lyonie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~byt
1461399720
Czy ci ludzie na zdjeciu otrzymali od ONZ oficjalne prawo noszenia oznaczen ONZ do celow prywatnych???
41-C5-5B-23

SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
 
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Certyfikacja na „Tarczowni”
Poprad w kolejnej jednostce
Następca RPG-7
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Programiści w walce z koronawirusem
Obradowała Rada Gabinetowa
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Iran uderza w USA
Gen. Mika jest już zdrowy!
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Bomby w Odrze
Nowa misja polskich żołnierzy
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Nowy wiceminister w MON
PKW Orlik na półmetku
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Początek katyńskiej zbrodni
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Żadnej kapitulacji
„Gwiezdne wojny” Reagana
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Sukcesy sportowców w mundurach
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Rakiety w celu
As w potrzasku
Defense Without Politics
Sześć dekad pod wirnikiem
Nieoczekiwany test z gotowości
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Trzy cele na ścieżce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Rajd porucznika „Podkowy”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ochotnik do Polski
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO