moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa organizacja weteranów misji

Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa – to nowa organizacja grupująca byłych i obecnych uczestników misji pokojowych. Już w maju stowarzyszenie zamierza zorganizować pierwszą dużą imprezę – Apel Jasnogórski w intencji weteranów.


– Nasze zrzeszenie jest otwarte dla wszystkich weteranów – deklaruje prezes Jerzy Banach, który jako lekarz wojskowy służył łącznie ponad 10 lat pod błękitną flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Armia” polskich żołnierzy, którzy od 1953 roku pełnili służbę poza granicami państwa, szacowana jest na blisko 100 tysięcy. Brali oni udział nie tylko w misjach ONZ (choć takich było najwięcej), lecz także pod egidą NATO, UE i OBWE. Łączą ich podobne przeżycia, czyli pełnienie służby w poczuciu zagrożenia życia.

To już kolejna organizacja skupiająca żołnierzy, którzy uczestniczyli w zagranicznych operacjach. Wcześniej powstały Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Pierwsze koncentruje się na weteranach poszkodowanych, drugie skupia tych uczestników misji, którzy nosili błękitne berety. Mimo to nowa organizacja liczy, że wciąż jeszcze kilkadziesiąt tysięcy uczestników misji nie wstąpiło do żadnego stowarzyszenia i do nich kieruje swoją ofertę. Członkami Zrzeszenia Weteranów mogą być nie tylko uczestnicy misji pokojowych, stabilizacyjnych czy humanitarnych, lecz także członkowie najbliższej rodziny weterana, który stracił życie. Statut dopuszcza również członkostwo cudzoziemców, nawet niemieszkających w Polsce. W zebraniu założycielskim zrzeszenia, w grudniu zeszłego roku we Wrocławiu, uczestniczyło około 30 osób. Obecnie członków jest ponad 60.


Do stowarzyszenia wstąpił m.in. gen. dyw. Roman Polko, uczestnik misji w byłej Jugosławii oraz w Iraku i Afganistanie, poprzednio członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. – Razem z kolegami, którzy poświęcili wojsku niemal całe życie, chcemy zbudować w nowym zrzeszeniu rodzinny klimat. Spotykać się nie tylko z okazji świąt, lecz także przy ognisku czy podczas różnych imprez sportowych – mówi gen. Polko. Wspomina kluby garnizonowe, w których dawniej można było takie spotkania organizować, teraz – jak zauważa – jest to trudniejsze.

– Naszym celem jest konsolidacja ruchu weteranów w przedsięwzięciach krajowych i zagranicznych. Chcemy integrować środowisko i reprezentować interesy weteranów – podkreśla Tadeusz Sąsiadek, jeden z dwóch zastępców prezesa organizacji (drugim został Ryszard Woźniak). – Zależy nam na pozyskaniu jak największej liczby młodych uczestników misji, także z Iraku i Afganistanu, aby zachować ciągłość pokoleniową, żeby pozostał ślad po naszym pokoleniu – dodaje prezes Jerzy Banach. Obaj deklarują, że na pierwszym zjeździe przekażą pałeczkę młodszym kolegom.

Jerzy Banach zapowiada, że pierwszym dużym przedsięwzięciem zrzeszania będzie Apel Jasnogórski w intencji weteranów działań poza granicami państwa, zaplanowany na 22 maja 2016 roku. – O przygotowaniach do tej imprezy rozmawialiśmy już z ojcem gen. bryg. Eustachym Rakoczym, który jest Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości w Częstochowie – mówi prezes. Dodaje, że wkrótce chcą podpisać porozumienia o współpracy z Centrum Weterana oraz z MON. Zamierzają też współpracować z zagranicznymi organizacjami podobnymi w charakterze do polskiego zrzeszenia. Podpisali już porozumienie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Żołnierzy Pokoju (Soldiers of Peace International Association – SPIA) z siedzibą w Lyonie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~byt
1461399720
Czy ci ludzie na zdjeciu otrzymali od ONZ oficjalne prawo noszenia oznaczen ONZ do celow prywatnych???
41-C5-5B-23

19 medali żołnierzy
IPN zidentyfikował ofiary UPA
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
WOT na szklanym ekranie
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Interoperacyjność Jaśmina
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Obrady NATO w Brukseli
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Więcej Polski w Eurokorpusie
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Breakdown? Do not panic
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
O honor Polski walczącej
The holy mission
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Pokonać strach przed ogniem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Wypływamy na prostą
Cel – bezpieczna Europa
Neptuny wchodzą do służby
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Peaceful Pretexts of Putin
W Brukseli o bezpieczeństwie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Ramię w ramię z pogranicznikami
Podwójne zamrożenie
Zwiad w miejskiej dżungli
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Podchorążowie na zimowym survivalu
Panie bez taryfy ulgowej
Diabły po Żelaznych Koniach
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Na wyciągnięcie ręki
Deputowani z USA murem za NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO