moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poważne wyzwania wymagają zdecydowanych odpowiedzi

Po siedemnastu latach od wstąpienia naszego kraju do NATO przekonujemy się jeszcze dobitniej, jak doniosły i niezbędny był to akt dla bezpieczeństwa Polski. Dla tak dumnego, ale i ciężko doświadczonego przez historię narodu nie ma większego dobra niż suwerenność, niepodległość i integralność państwa. Musimy rozwijać i szanować własną silną armię, ale też wzmacniać gwarancje sojuszniczej pomocy w przypadku zagrożenia. W wymiarze bezpośrednim NATO pozostaje głównym zewnętrznym filarem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

Przez dekady Sojusz chronił Europę przed zagrożeniami ze wschodu i wybuchem kolejnej wojny. Wspólnie musimy dbać, aby tak było nadal. Prowadzona przez NATO polityka „otwartych drzwi” pozwoliła poszerzyć strefy wolności, demokracji i pokoju. Sojusz stał się również znaczącym forum współpracy transatlantyckiej. Jednak najważniejszym zadaniem NATO pozostaje wspólna obrona państw członkowskich. Jest to szczególnie istotne teraz, kiedy poziom bezpieczeństwa w sąsiedztwie Europy uległ pogorszeniu, za sprawą neoimperialnej polityki Rosji, a także destabilizacji Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Poważne wyzwania wymagają zdecydowanych odpowiedzi.

Choć postanowienia Szczytu z Newport do pewnego stopnia wzmocniły nasze poczucie stabilności w regionie, to jednak rozwiązania te nie są w pełni wystarczające. Koncepcję stałej, rotacyjnej obecności sił sojuszniczych postrzegamy jako środek tymczasowy. Dalekosiężnym celem powinno być ustanowienie trwalej, wysuniętej obecności NATO, obejmującej sprzęt, siły, struktury oraz skonkretyzowane plany działania. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie NATO-wskiego potencjału odstraszania i obrony w tym obszarze Europy. Dobitnie przemawia za tym zasada niepodzielności sojuszniczego bezpieczeństwa

Szczyt NATO, który za cztery miesiące odbędzie się w Warszawie, musi być krokiem w kierunku realizacji tej wizji. Zarówno cały Sojusz, jak i Polskę, czeka duży wysiłek. Musimy jednak go podjąć, bo stawką jest wiarygodność NATO jako podstawowego czynnika bezpieczeństwa w świecie. Sprawdzianem zdolności obronnych Sojuszu będą ćwiczenia Anakonda-16, w których weźmie udział 26 tysięcy żołnierzy z 23 państw. Jestem przekonany, że Wojsko Polskie dobrze wywiąże się z postawionych zadań.

Polska po prawie dwóch dekadach członkostwa w Sojuszu doskonale rozumie, że niesie ono nie tylko przywileje, ale również odpowiedzialność. Jako gospodarz szczytu, pragniemy, aby decyzje podjęte w Warszawie przyniosły realne wzmocnienie bezpieczeństwa Europy. Od lat niezmiennie staramy się być mocnym punktem NATO, jesteśmy postrzegani jako solidarny i wiarygodny sojusznik. Zgodnie ze wspólnie przyjętymi ustaleniami, Polska rozwija swoje zdolności obronne, przeznaczając na nie ponad 2 procent PKB. Mamy nadzieję, że także inni sojusznicy podążą tą drogą. Jesteśmy również zaangażowani w likwidowanie konfliktów i przywracanie stabilności w niespokojnych miejscach świata, takich jak Afganistan czy Kosowo.

Wszystkim polskim żołnierzom, którzy przyczyniają się do siły, skuteczności i wiarygodności Rzeczypospolitej w ramach NATO, skradam wyrazy uznania. Państwa ofiarna służba ma ogromne znaczenie dla Ojczyzny i dla konsolidowania sojuszniczego bezpieczeństwa. Jestem pewien, że Polska w NATO może liczyć na Wasz patriotyzm i profesjonalizm. Dziękuję za dbałość o honor polskiego munduru i umacnianie polskiej niepodległości.

List, jaki prezydent Andrzej Duda wystosował do uczestników uroczystości z okazji 17. rocznicy wejścia Polski do NATO.

Andrzej Duda , prezydent RP

dodaj komentarz

komentarze


Żyj zdrowiej
 
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
They Train Together, They Fight Together
Chciałem walczyć z Niemcami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
For the Right Cause
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Nowy wiceminister w MON
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Szturmani na Lipie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nauka zimowego pływania
Własne interesy Europy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Darłowo czeka na śmigłowce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Defense Without Politics
O Patriotach na WAT
Krwawe walki o Monte Cassino
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rywalizacja strzelców wyborowych
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Ważka bliżej
Double Eagle po nowemu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Klasy wojskowe po nowemu
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Podziemna potęga
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
We Are All Darfur
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Czerwoni w odwrocie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Symulatory strzelań Rosomaków
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Iran uderza w USA
Umowa na Harpie podpisana!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO