moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chcieli zniszczyć polską elitę

5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) Związku Sowieckiego podjęło decyzję o wymordowaniu ponad 25 tysięcy Polaków uznanych za wrogów władzy sowieckiej. Na podstawie tej uchwały zabito strzałem w tył głowy blisko 22 tysiące polskich obywateli, wśród nich ponad 14 tysięcy oficerów wojska i policji.


„Sprawy 14 700 osób znajdujących się w obozach dla jeńców wojennych, (…) jak też sprawy aresztowanych i znajdujących się w więzieniach w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi osób w liczbie 11 000 (…) rozpatrzyć w trybie specjalnym z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelania” – napisano 5 marca 1940 roku w tajnej uchwale Biura Politycznego Komitetu Centralnego WKP(b) Związku Sowieckiego. W ten sposób władze sowieckie podjęły decyzję o wymordowaniu 25 700 obywateli polskich, w tym ponad 14,7 tys. polskich jeńców oraz 11 tys. cywilnych obywateli stanowiących elitę międzywojennej Polski.

„Wrogowie władzy sowieckiej”

Wszyscy oni po agresji Związku Sowieckiego na nasz kraj 17 września 1939 roku zostali zatrzymani przez Armię Czerwoną. Jeńcy wojenni byli przetrzymywani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a cywile w więzieniach NKWD na terenach Ukrainy i Białorusi. Jak napisano w decyzji politbiura, Polacy zostali uznani za wrogów władzy sowieckiej i członków kontrrewolucyjnych organizacji szpiegowskich i dywersanckich. Dokument nakazywał rozpatrzenie ich spraw bez wzywania zatrzymanych, bez przedstawienia im zarzutów i bez aktu oskarżenia.

Uchwała Biura Politycznego była zgodna z tajną notatką skierowaną przez Ławrientija Berię, szefa policji politycznej NKWD, do Józefa Stalina. „Wszyscy oni są zawziętymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego, a jeńcy wojenni próbują kontynuować działalność kontrrewolucyjną” – napisał Beria. Jednak – jak podkreślają polscy historycy – celem mordu była przede wszystkim likwidacja intelektualnych elit.

Operację rozpoczęto 3 kwietnia 1940 roku. Jeńców i więźniów wywożono do miejsc kaźni, gdzie zabijano ich strzałem w tył głowy i  grzebano w masowych grobach. W sumie w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni rozstrzelano 21 857 osób, w tym ponad 14 700 jeńców. NKWD wymordowało również 7305 polskich cywili w kijowskich i mińskich więzieniach.

Ludobójstwo

Na pierwsze ślady zbrodni natrafili Niemcy, odkrywając w 1943 roku w lesie katyńskim masowe groby. Władze Związku Sowieckiego, próbując ukryć zbrodnię, oskarżały o nią III Rzeszę. Dopiero w 1990 roku sowieckie władze oficjalnie przyznały, że mord na Polakach był jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu. W kolejnych latach dzięki porozumieniom z Rosją i Ukrainą Polska wybudowała cztery cmentarze wojskowe upamiętniające ofiary zbrodni w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni.

Instytut Pamięci Narodowej, który od 2004 roku prowadzi śledztwo w sprawie Katynia, podkreśla, że była to zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia wojenna i ludobójstwo. – Motywem działania sprawców była likwidacja obywateli polskich z powodu ich przynależności narodowościowej, co miało zapobiec w przyszłości odrodzeniu, w oparciu o ich potencjał intelektualny, polskiej państwowości – tłumaczą śledczy z IPN.

To samo mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej. – Zbrodnia katyńska, której celem było zniszczenie polskiego narodu, musi być nazywana zbrodnią ludobójstwa – mówił prezydent 17 września 2015 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Andrzej Witkowski

dodaj komentarz

komentarze


Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Lisowczycy – jeźdźcy apokalipsy ze wschodu
Homar od nowa
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Szkoła Orląt będzie Akademią
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Walka była naszym obowiązkiem
Misja na południowej flance NATO
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Cywile z szansą na kaprala
Wojsko pamięta o lotnikach
Konkurs dla pasjonatów wojska
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Treningowy zamach
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Pierwszy lot pamiętam stale…
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Terytorialsi w urzędach
Strzały z Procy
Serbskie Homary i Kryle
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Military Doctor 2018
Cisi bohaterowie
Wirtualny lot M-346
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Razem w życiu, razem na ringu
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Sukces Trumpa czy Kima?
Praktyczny wymiar Legii Akademickiej
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Wielka Defilada Niepodległości
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Himarsy na polskim poligonie
Zakochany w mundurze
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Świętowanie i szkolenie
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Gwardziści z USA w Krzesinach
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO