moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Akademii Obrony Narodowej o kontroli nad atomowymi arsenałami

Wbrew krytyce układ o nierozprzestrzenianiu broni atomowej działa. Najlepszym dowodem na to jest malejąca od lat 50. liczba krajów, które mają taką broń lub pracują nad jej budową – twierdzi prof. Sebastian Harnisch. Niemiecki politolog wygłosił wykład w Akademii Obrony Narodowej.

Naukowiec z Uniwersytetu w Heidelbergu w prelekcji pt. „Współczesne wyzwania dla reżimu nieproliferacyjnego” przedstawił obecny kształt systemu nierozprzestrzeniania broni atomowej oraz przybliżył zagrożenia, jakie polityka międzynarodowa niesie dla jego stabilności. – Kluczem do zrozumienia zasad działania systemu nierozprzestrzeniania broni atomowej jest uświadomienie sobie, że wiąże on umową dwie kategorie państw – mówił prof. Harnisch. Z jednej strony znajdują się państwa atomowe, czyli te, które w momencie podpisania traktatu posiadały taką broń – Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja. Drugą grupę stanowią kraje bez atomowego arsenału, które jednocześnie zadeklarowały, że nie pracują nad jego pozyskaniem.

Traktat nakłada na obie te grupy szereg zobowiązań. Państwa atomowe nie mogą przekazywać takiej broni innym krajom ani zachęcać do podejmowania starań o jej pozyskanie. Jednocześnie umowa nakłada na nie obowiązek sukcesywnego zmniejszania arsenału atomowego i współpracy z państwami, które chciałyby wykorzystywać technologie jądrowe do celów pokojowych. Ma to „zamrozić” liczbę państw atomowych bez ryzyka, że obawa o rozprzestrzenianie broni stworzy bariery dla rozwoju gospodarczego i naukowego.

Pozostali sygnatariusze traktatu zobowiązali się do wyłącznie pokojowego wykorzystania energii atomowej i zrezygnowali z chęci posiadania broni jądrowej. Umowa zabrania im także uczestniczyć we współpracy naukowo-technicznej oraz wymianie handlowej, której celem miałoby być przekazywanie technologii i materiałów niezbędnych do budowy uzbrojenia atomowego.

– System nierozprzestrzeniania broni atomowej będzie stabilny tylko wówczas, jeśli kraje, które nie posiadają tego rodzaju broni, zaakceptują swój status – podkreślał niemiecki wykładowca. Zagrożeniem dla funkcjonowania tego systemu są przede wszystkim Iran i Korea Północna. Pierwszy z tych krajów, formalnie strona traktatu, od dziesięciu lat intensywnie pracuje nad rozbudową infrastruktury atomowej, tak by mogła być ona wykorzystana do celów militarnych. W lipcu 2015 roku społeczność międzynarodowa wymusiła na Iranie podpisanie porozumienia o kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej. Na jego mocy, w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych, Iran udostępni międzynarodowym ekspertom swoje instalacje wojskowe. – Co ciekawe, żaden inny kraj nie jest objęty tak ścisłą kontrolą międzynarodową jak właśnie Iran – zaznaczył prof. Harnisch.

Korea Północna twierdzi z kolei, że zapisy traktatu jej nie obowiązują, gdyż jednostronnie wypowiedziała go w 2003 roku. Społeczność międzynarodowa nie zaakceptowała tego faktu i nadal uważa, że władze w Pjongjangu muszą przestrzegać zapisów umowy. – Gwarantem stabilności w Korei od dawna są Chiny. Mają one jednak problem z jasnym określeniem swojej polityki, gdyż cały czas obawiają się, że w razie zjednoczenia u ich granic powstanie silne, demokratyczne państwo dysponujące arsenałem atomowym – dodał prelegent.

– Niebezpieczne jest to, że dla pewnego typu państw, najczęściej dyktatur, posiadanie broni masowego rażenia jest bardzo atrakcyjne ze względu na możliwość wykorzystania tego faktu zarówno dla celów polityki zagranicznej, jak i krajowej – mówił gość Akademii Obrony Narodowej. Stąd stała potrzeba kontroli przepływu technologii atomowych i surowców do produkcji materiałów rozszczepialnych. Cały czas należy też pamiętać, że trzy kraje atomowe – Indie, Pakistan i Izrael – nie są sygnatariuszami traktatu. – One do niczego się publicznie nie zobowiązywały i pozostają poza kontrolą zapisów umowy – dodał prof. Harnisch.

Wątpliwości budzi także polityka Stanów Zjednoczonych. W ramach NATO-wskich porozumień amerykańska broń atomowa została rozmieszczona na terytorium pięciu krajów (Belgii, Niemiec, Holandii, Włoch i Turcji). Ten arsenał, w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego, ma być udostępniony armiom tych krajów. Zdaniem krytyków traktatu, ta polityka narusza zapisy układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Podobnie jak współpraca USA z Indiami, które pozostają poza grupą państw objętych umową.

Prelekcja prof. Harnischa była pierwszą odsłoną nowego cyklu wykładów w Akademii Obrony Narodowej. W ramach spotkań pod wspólnym hasłem „Security and International Relations” studenci i kadra naukowa AON będą mieli okazję spotkać się ze światowej sławy politologami i porozmawiać o największych wyzwaniach dla globalnego bezpieczeństwa. Patronat honorowy nad cyklem objął Minister Obrony Narodowej.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1457187720
Każde MĄDRE państwo tworzy swoją bombę atomową po cichutku. Gdyby to były "głośne" działania to USA zaraz zacznie krzyczeć o zagrożeniu ze strony tego państwa. Krzyczą głośno tylko te którym daleko jeszcze do posiadania bombki "A"
DE-99-B0-F2

Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
 
Leopardy na Podkarpaciu
Unwanted Treaty
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Gorące obrady NATO w Londynie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Kontenery dla Wisły
Z archiwum „Szarego”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Nowe laboratorium WAT
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Ludzie niebezpiecznej profesji
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Obrona bez polityki
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Klasy wojskowe po nowemu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Ostre strzelanie artylerzystów
T-72 strzelają na poligonie
Volhynian Lion Hearts
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Wrocław czeka na Amerykanów
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Kto zostawia ślady w sieci
Klucz do dobrych relacji
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Trudna droga
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe maszyny w LAW
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Dołącz do zawodowców
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Włosko-polski sojusz kosmiczny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO