moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obiecuję służyć mojej Ojczyźnie…
„Jako obywatel Afganistanu, jako policjant, obiecuję służyć mojej Ojczyźnie.

 


W uroczystości, która odbyła się w bazie Ghazni, uczestniczyli między innymi: pułkownik Michael Haerr, zastępca dowódcy Polskich Sił Zadaniowych, major Allah Nazer, szef Wydziału Kryminalnego Policji w Ghazni, podpułkownik Jarosław Fortuna, szef ANSF, oraz major Mateusz Dadał, polski komendant TSS Ghazni (Troop Sustainment Site). Obecni byli także przedstawiciele władz prowincji, policji oraz polscy i afgańscy instruktorzy.

Zgodnie z tradycją, uroczystość rozpoczęła się modlitwą. Następnie odegrano trzy hymny państwowe: Afganistanu, Polski i Stanów Zjednoczonych. „Jutro rozpocznie się dla Was nowy etap w życiu i pracy. Jutro tak naprawdę jest pierwszy dzień w waszej karierze. Bez względu na to, gdzie będziecie służyć, pamiętajcie, że waszym obowiązkiem jest ochrona ludności. Wiem, że życzeniem wroga jest to, aby ludziom, których chronimy, żyło się coraz ciężej. Ale pamiętajcie, że wasza praca ma umożliwić mieszkańcom Afganistanu spokojne i bezpieczne życie na co dzień”, tymi słowami do uczestników zakończonego kursu zwrócił się pułkownik Haerr. Zastępca dowódcy Polskich Sił Zadaniowych podziękował również afgańskim policjantom za zaangażowanie, jakie każdego dnia można było dostrzec podczas ćwiczeń. Wyraził także nadzieję, że zdobyte na kursie umiejętności pozwolą na dobre wykonywanie nowych obowiązków i skuteczną ochronę mieszkańców Ghazni przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Także major Allah Nazer, szef Wydziału Kryminalnego, reprezentujący podczas uroczystości szefa policji w Ghazni, oraz afgański komendant TSS kapitan Ali Ramazan podziękowali uczestnikom kursu za ich zaangażowanie, a polskim i afgańskim instruktorom za dobre przygotowanie policjantów do nowej służby i dobrą współpracę. „Chciałbym przede wszystkim podziękować polskim żołnierzom za pomoc afgańskim instruktorom, a afgańskim instruktorom za pomoc polskim żołnierzom. Dzięki waszej dobrej współpracy 116 nowych policjantów będzie mogło pilnować bezpieczeństwa w różnych regionach naszej prowincji”.  Zwracając się do uczestników kursu, major Nazer przypomniał, że w trakcie służby muszą pamiętać, iż Afganistan jest jeden i bez względu na przynależność plemienną każdy obywatel tego państwa ma prawo czuć się bezpiecznie. A o to muszą postarać się między innymi kończący kurs policjanci. Zbiórka była także okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Kilkunastu uczestników kursu otrzymało dyplomy i nagrody rzeczowe.

Szczególne słowa podziękowania za pomoc udzieloną podczas trwania kursu komendant TSS major Mateusz Dadał skierował także do podpułkownika Rafała Miernika, dowódcy Zgrupowania Bojowego „Alfa”, oraz lekarzy: pułkownika Adama Olszewskiego i podpułkownika Piotra Waimana z grupy zabezpieczenia medycznego PKW.

Uroczystość w Centrum Szkolenia Policji zakończył pokaz wyszkolenia.

Zakończone 14 lipca 2011 roku tzw. szkolenie podstawowe trwało 6 tygodni. W tym czasie pod okiem afgańskich i polskich instruktorów policjanci i kandydaci na policjantów uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Zdobywali wiedzę na temat obowiązującego w Afganistanie prawa, poznawali procedury prawne i techniczne niezbędne w pracy policjanta, uczyli się strzelać, działać na punktach kontrolnych i przeszukiwać zabudowania. Każdy z nich przeszedł także kurs udzielania pierwszej pomocy medycznej. W przyszłości, wykorzystując zdobyte umiejętności, 116 absolwentów kursu rozpocznie pracę na posterunkach rozlokowanych we wszystkich dystryktach prowincji Ghazni.

Za kilka dni w Centrum Szkolenia Policji rozpocznie się następny kurs podstawowy. Po raz kolejny poprowadzą go żołnierze Żandarmerii Wojskowej pod dowództwem majora Mateusza Dadała.

Fot.: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Double Eagle po nowemu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Żyj zdrowiej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Stulatka hydrografia
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Chciałem walczyć z Niemcami
Rywalizacja strzelców wyborowych
Własne interesy Europy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Symulatory strzelań Rosomaków
Krwawe walki o Monte Cassino
Iran uderza w USA
Defense Without Politics
Szturmani na Lipie
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nauka zimowego pływania
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Ważka bliżej
They Train Together, They Fight Together
Obradowała Rada Gabinetowa
Czerwoni w odwrocie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
We Are All Darfur
Podziemna potęga
Darłowo czeka na śmigłowce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Centrum dla Viperów w Łodzi?
O Patriotach na WAT
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
For the Right Cause
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO