moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obiecuję służyć mojej Ojczyźnie…
„Jako obywatel Afganistanu, jako policjant, obiecuję służyć mojej Ojczyźnie.

 


W uroczystości, która odbyła się w bazie Ghazni, uczestniczyli między innymi: pułkownik Michael Haerr, zastępca dowódcy Polskich Sił Zadaniowych, major Allah Nazer, szef Wydziału Kryminalnego Policji w Ghazni, podpułkownik Jarosław Fortuna, szef ANSF, oraz major Mateusz Dadał, polski komendant TSS Ghazni (Troop Sustainment Site). Obecni byli także przedstawiciele władz prowincji, policji oraz polscy i afgańscy instruktorzy.

Zgodnie z tradycją, uroczystość rozpoczęła się modlitwą. Następnie odegrano trzy hymny państwowe: Afganistanu, Polski i Stanów Zjednoczonych. „Jutro rozpocznie się dla Was nowy etap w życiu i pracy. Jutro tak naprawdę jest pierwszy dzień w waszej karierze. Bez względu na to, gdzie będziecie służyć, pamiętajcie, że waszym obowiązkiem jest ochrona ludności. Wiem, że życzeniem wroga jest to, aby ludziom, których chronimy, żyło się coraz ciężej. Ale pamiętajcie, że wasza praca ma umożliwić mieszkańcom Afganistanu spokojne i bezpieczne życie na co dzień”, tymi słowami do uczestników zakończonego kursu zwrócił się pułkownik Haerr. Zastępca dowódcy Polskich Sił Zadaniowych podziękował również afgańskim policjantom za zaangażowanie, jakie każdego dnia można było dostrzec podczas ćwiczeń. Wyraził także nadzieję, że zdobyte na kursie umiejętności pozwolą na dobre wykonywanie nowych obowiązków i skuteczną ochronę mieszkańców Ghazni przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Także major Allah Nazer, szef Wydziału Kryminalnego, reprezentujący podczas uroczystości szefa policji w Ghazni, oraz afgański komendant TSS kapitan Ali Ramazan podziękowali uczestnikom kursu za ich zaangażowanie, a polskim i afgańskim instruktorom za dobre przygotowanie policjantów do nowej służby i dobrą współpracę. „Chciałbym przede wszystkim podziękować polskim żołnierzom za pomoc afgańskim instruktorom, a afgańskim instruktorom za pomoc polskim żołnierzom. Dzięki waszej dobrej współpracy 116 nowych policjantów będzie mogło pilnować bezpieczeństwa w różnych regionach naszej prowincji”.  Zwracając się do uczestników kursu, major Nazer przypomniał, że w trakcie służby muszą pamiętać, iż Afganistan jest jeden i bez względu na przynależność plemienną każdy obywatel tego państwa ma prawo czuć się bezpiecznie. A o to muszą postarać się między innymi kończący kurs policjanci. Zbiórka była także okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Kilkunastu uczestników kursu otrzymało dyplomy i nagrody rzeczowe.

Szczególne słowa podziękowania za pomoc udzieloną podczas trwania kursu komendant TSS major Mateusz Dadał skierował także do podpułkownika Rafała Miernika, dowódcy Zgrupowania Bojowego „Alfa”, oraz lekarzy: pułkownika Adama Olszewskiego i podpułkownika Piotra Waimana z grupy zabezpieczenia medycznego PKW.

Uroczystość w Centrum Szkolenia Policji zakończył pokaz wyszkolenia.

Zakończone 14 lipca 2011 roku tzw. szkolenie podstawowe trwało 6 tygodni. W tym czasie pod okiem afgańskich i polskich instruktorów policjanci i kandydaci na policjantów uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Zdobywali wiedzę na temat obowiązującego w Afganistanie prawa, poznawali procedury prawne i techniczne niezbędne w pracy policjanta, uczyli się strzelać, działać na punktach kontrolnych i przeszukiwać zabudowania. Każdy z nich przeszedł także kurs udzielania pierwszej pomocy medycznej. W przyszłości, wykorzystując zdobyte umiejętności, 116 absolwentów kursu rozpocznie pracę na posterunkach rozlokowanych we wszystkich dystryktach prowincji Ghazni.

Za kilka dni w Centrum Szkolenia Policji rozpocznie się następny kurs podstawowy. Po raz kolejny poprowadzą go żołnierze Żandarmerii Wojskowej pod dowództwem majora Mateusza Dadała.

Fot.: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Przez krew zdobyty Śląsk
 
Wojsko wróciło do Lublina
High Confidence Operations
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Wave of Alliances
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Od sojusznika do kata
Nowa misja i nowy sprzęt
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Torn Subcontinent
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Piknik ze smakiem
Preselekcja u komandosów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Rozpoczynamy nową erę
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rivalry on Closed Sea
Śladami Pierwszej Pancernej
Cienka niebieska linia
Zielonka dla Patriotów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Czarny odchodzi do cywila
Najpierw „Sonda”, później promocja
Jedna misja, jeden zespół
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Strzelać nauczyłem się sam
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Brunatno-czerwona zmowa
Sprawdzają Brutusa
Spełniliśmy swój obowiązek
Przysięga śląskich terytorialsów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Amerykańska przyszłość WZL
Wozy amunicyjne do Raków
Desant z transportowca-giganta
Szukamy następcy Herculesa
Irańskie szachy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO