moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trening pod okiem komandosów

Komandosi z Lublińca we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach stworzyli program, dzięki któremu do służby trafią dobrze przygotowani kandydaci. W Jednostce Wojskowej Komandosów odbył się pierwszy wspólny trening. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób: nauczyciele WF-u i kandydaci do służby.

 

O bezpłatnym szkoleniu dla nauczycieli wychowania fizycznego i kandydatów do służby Jednostka Wojskowa Komandosów poinformowała na początku lutego. By wziąć udział w spotkaniu, wystarczyło wysłać zgłoszenie pod wskazany adres e-mailowy. – Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca lublinieckich komandosów. – Zgłoszenia dostaliśmy z całej Polski. O uczestnictwo w programie starali się kobiety i mężczyźni, nauczyciele, kandydaci do służby i studenci AWF-u, a także trenerzy z klubów sportowych. W sumie otrzymaliśmy ponad 160 zgłoszeń – dodaje dowódca JWK.

Sprawdzian na drążku

REKLAMA

Ostatecznie zaproszenie do udziału w szkoleniu jednostka wysłała do 33 nauczycieli i 37 osób zainteresowanych służbą w Lublińcu. Pozostali chętni będą zapraszani na kolejne spotkania. – To nie jest jednorazowa akcja, a pilotażowe szkolenie dla nauczycieli wychowania fizycznego szkół średnich, które zamierzamy przekształcić w długofalowy program wsparcia – informuje płk Kukuła.

Podczas spotkania w jednostce wuefiści i kandydaci do służby zostali zapoznani z zasadami naboru do JWK i przebiegiem selekcji. – Mówiliśmy o cechach, jakie powinien posiadać kandydat do służby, wyjaśnialiśmy, na czym polega egzamin sprawnościowy w jednostce i jak wygląda kilkudniowa gra terenowa, prowadzona w górach – wyjaśnia instruktor WF z JWK w Lublińcu.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. – Chętni mogli przywieźć strój sportowy i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do długotrwałego wysiłku. Przygotowaliśmy kilka stanowisk, przy których czekali instruktorzy. Chcieliśmy pokazać sposób wykonywania ćwiczeń, najczęściej popełniane błędy. Podpowiadaliśmy też kandydatom, w jaki sposób przygotować się do egzaminu – mówi instruktor.

Wyzwanie komandosów podjęło 90 procent uczestników szkolenia. – Nie spodziewałem się, że aż tyle osób zdecyduje się na trening. Ćwiczyli wszyscy kandydaci do służby i niemal wszyscy nauczyciele – dodaje. Śmiałkowie podciągali się na drążku wysokim, uginali ramiona na ławeczce i na poręczach. Poza tym wykonywali skłony tułowia w przód i zaliczyli bieg wahadłowy.

To nie wszystko. Nauczyciele wychowania fizycznego wzięli udział także w szkoleniu metodycznym, prowadzonym przez kadrę naukową AWF w Katowicach. – Podczas spotkania z nauczycielami i trenerami mówiliśmy o odpowiedniej metodyce, o sposobach szkolenia młodzieży. Przekazywaliśmy techniczne wiadomości, które pozwolą przygotować uczniów do dyscyplin wymaganych są na egzaminie sprawnościowym w jednostce – mówi dr Artur Gołaś z Katedry Teorii i Praktyki Sportu na AWF w Katowicach. – Jestem pod wrażeniem sposobu, w jaki jednostka w Lublińcu dba o kandydatów do służby. Indywidualne podejście do każdego na pewno przyniesie pozytywne efekty – dodaje.

Cel: zyskać najlepszych kandydatów

Sobotni trening u komandosów to efekt współpracy, jaką jednostka nawiązała z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Żołnierze i naukowcy stworzyli program, który ma być odpowiedzią na niż demograficzny i w dłuższej perspektywie ma przynieść efekty w postaci większej liczby dobrze przygotowywanych kandydatów do służby. W projekt angażuje się także kadra Zakładu Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu otrzymają wskazówki metodyczne, a wybranym szkołom udostępnimy innowacyjny program pedagogiczny, który będzie można wprowadzić obok obowiązującego programu nauczania – wyjaśnia jeden z komandosów.

Szkoły, które zdecydują się na wprowadzenie programu przygotowanego przez JWK i AWF w Katowicach, otrzymają certyfikat od jednostki oraz bezpośrednie wsparcie w procesie nauczania. Oznaczać to będzie, że placówki będą mogły korzystać ze szkoleń organizowanych przez JWK i brać udział w różnego rodzaju akcjach promocyjnych. – Chcemy współpracować ze szkołami, których celem będzie przygotowywanie najlepszych kandydatów na żołnierzy – podkreśla dowódca lublinieckiej jednostki.

Dowództwo JWK zapowiada, że kolejny taki trening odbędzie się w maju. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Ireneusz Dorożański

dodaj komentarz

komentarze

~Patryk
1456053300
Witam jest to bardzo interesujące ponieważ ja mając dopiero 16 lat chce wstąpić do JWK lubliniec ale , żeby do tego doszło muszę się gruntownie przygotować znam kryteria sprawdzianu fizycznego i jestem pewien , że nie robię większości ćwiczeń poprawnie a jeżeli nie będę ich robił poprawnie to sam nie nauczę się dobrej techniki oraz mogę sobie zafundować złe nawyki które będą pogarszały mój czas lub ogólny wynik. Dlatego wychodzę z pytaniem czy byłoby możliwe stworzyć poradnik lub ciąg filmów które będą nam wyjaśniać jakie najczęściej błędy robimy oraz na co powinniśmy zwracać uwagę według osób które przeszły nauczanie JWK i AWF albo samych komandsów :) . Na pewno dla osób zainteresowanych będzie to ogromna pomoc i będziemy mieli o wiele większe pojęcie co nas czeka w przyszłości i będziemy na to nie tylko przygotowani fizycznie ale również mentalnie . I jak warto zauważyć na "kursy" takie jak ten który odbył się w katowicach przyjeżdżają nauczyciele WF oraz osoby które chcą wstąpić na służbę do Lublinca ale jeżeli chodzi o samą młodzież która również chciałaby dołączyć ale nie ma odpowiedniego wieku lub wykształcenia w większości nie może sobie pozwolić na taki kurs (przejechanie przez pół Polski) i wychodzę tutaj z kolejnym pytaniem czy będą podobne kursy dla samej młodzieży lub wszystkich zainteresowanych od wieku 15+ .
83-B7-03-56
~mars
1456048980
wielka bzdura, i tak wszyscy odpadna na psychologu 80 % wyrzuci i tak sie to wszystko skonczy hahahaha szkoda czasu na nich
21-2B-43-72

Trzeba rozbić to więzienie!
 
Święto żołnierzy służących na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Głos (z) płonącej Warszawy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ćwiczenia z torpedą
„Harpun” do walki
„Anakonda” rusza na poligony
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Zwiadowcy na start
„Spartan” znów na Mazurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Białe noce podhalańczyków
Transportery płyną na drugi brzeg
Agent w generalskich szlifach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
„Defender” na poligonie!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Ratownik” od nowa
Wojsko przeciw wirusowi
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Generał Haller przybył w sam czas
Online z mistrzami sportu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Koniec kijowskiego snu
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
MON nie wycofuje się z MSPO
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Nowy wiceminister w MON
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Co z tegorocznym MSPO?
F-16 kończą misję w Estonii
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Amerykanie odmładzają F-16
Morskie początki „Anakondy”
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
NATO walczy z koronawirusem
Sojusznicy w Drawsku
Na wakacje z WOT
Mercedes nie tylko do holowania
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO