moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Macierewicz uczcił pamięć „Ognia”

– Walczyli o Polskę zbrojnie wiedząc, że można zwyciężyć, że jeszcze Polska nie zginęła, że przyjdzie czas kiedy powstanie prawdziwa, niepodległa, najjaśniejsza Rzeczpospolita – mówił o żołnierzach wyklętych szef MON. W Waksmundzie odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.


W sobotę w Waksmundzie na Podhalu odbyły się obchody rocznicowe ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia, „Ognia”. W uroczystościach uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz.

Podczas inicjującej uroczystości mszy świętej minister Macierewicz wręczył akt nominacji na stopień pułkownika podpułkownikowi Kazimierzowi Paulo ps. Skała, który walczył u boku „Ognia” jako dowódca 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. Zwracając się do nowo mianowanego pułkownika, szef MON podkreślał: – Jesteśmy Panie pułkowniku dumni. Polska armia jest dumna, że może Pana mieć w swoich szeregach. Polska armia jest dumna, że może mieć w swoich szeregach żołnierzy niezłomnych, których nazwano wyklętymi. Których nazwano wyklętymi po to, by pogardzać tym, co najważniejsze w dziejach narodu.Minister skierował słowa uznania i wdzięczności do żyjących współtowarzyszy „Skały”, akcentując, że dzięki ich niezłomnej walce i wierze w niepodległą, najjaśniejszą Rzeczpospolitą ta Polska powraca, a wraz z nią prawdziwe wartości. Żołnierze wyklęci byli tym wartościom zawsze wierni i przenieśli je przez „czas pogardy i zapomnienia”.
– Wy przenieśliście tę największą miłość do Ojczyzny aż po dziś. To Wy jesteście fundamentem nowej polskiej armii i nowej polskiej tradycji. Nowej polskiej rzeczywistości, którą razem będziemy budowali – mówił minister Macierewicz.
Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają żołnierze Sztabu Zgrupowania Partyzanckiego majora Kurasia oraz jego najbliższa rodzina. Tam pod tablicą pomordowanych podczas okupacji zostały złożone wieńce i odczytano Apel Poległych.

Józef Kuraś (ps. „Ogień”, „Orzeł”) urodził się w 1915 roku w Waksmundzie koło Nowego Targu. Wychowywał się w rodzinie, dla której ważne były wartości patriotyczne. W 1939 roku walczył jako podoficer w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W tym samym roku zaangażował się w konspirację niepodległościową, od 1941 r. walczył jako żołnierz Konfederacji Tatrzańskiej, która zrzeszała członków ZWZ i podziemnego Stronnictwa Ludowego, oraz Armii Krajowej. Był dowódcą oddziałów Ludowej Straży Bezpieczeństwa oraz oddziału egzekucyjnego Powiatowej Delegatury Rządu RP w Nowym Targu. W 1943 roku – w odwecie za podziemną działalność Kurasia - Niemcy zamordowali jego najbliższych – ojca, żonę oraz dwuipółletniego syna, a następnie podpalili zabudowania wraz z ciałami zabitych. Wówczas Kuraś przyjął pseudonim „Ogień”.

Na początku 1945 roku Kuraś uczestniczył w tworzeniu Milicji Obywatelskiej, pracował też w zakopiańskim UB. Ten krótki epizod uświadomił „Ogniowi”, że współpraca z nową władzą jest niemożliwa. Rozczarowany wrócił do lasu i od kwietnia 1945 dowodził zgrupowaniem partyzanckim „Błyskawica”, walcząc przeciwko władzy komunistycznej na całym Podhalu, a także w innych częściach woj. krakowskiego.


21 lutego 1947 r., został osaczony przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Ostrowsku pod Nowym Targiem. Według doniesień świadków, nie chcąc dostać się do niewoli, usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł 22 lutego w szpitalu w Nowym Targu. Do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku.

MS/PAP/MON

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
 
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
Palmiry – miejsce kaźni
Rywalizacja strzelców wyborowych
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Obradowała Rada Gabinetowa
Pretorianie na Mazurach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
JWK z odznaką pamiątkową
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Defense Without Politics
We Are All Darfur
Security Game
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Militaria na Zamku Królewskim
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polacy najlepsi w Hackathonie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Symulatory strzelań Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Ważka bliżej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy wiceminister w MON
Własne interesy Europy
Śmierć bohatera
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Kolejne kontrakty na Wisłę
„Bolko” w służbie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
They Train Together, They Fight Together
Darłowo czeka na śmigłowce
Iran uderza w USA
Stulatka hydrografia
Polowy „Brave Band”
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał Iranu
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO