moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Macierewicz uczcił pamięć „Ognia”

– Walczyli o Polskę zbrojnie wiedząc, że można zwyciężyć, że jeszcze Polska nie zginęła, że przyjdzie czas kiedy powstanie prawdziwa, niepodległa, najjaśniejsza Rzeczpospolita – mówił o żołnierzach wyklętych szef MON. W Waksmundzie odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.


W sobotę w Waksmundzie na Podhalu odbyły się obchody rocznicowe ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia, „Ognia”. W uroczystościach uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz.

Podczas inicjującej uroczystości mszy świętej minister Macierewicz wręczył akt nominacji na stopień pułkownika podpułkownikowi Kazimierzowi Paulo ps. Skała, który walczył u boku „Ognia” jako dowódca 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. Zwracając się do nowo mianowanego pułkownika, szef MON podkreślał: – Jesteśmy Panie pułkowniku dumni. Polska armia jest dumna, że może Pana mieć w swoich szeregach. Polska armia jest dumna, że może mieć w swoich szeregach żołnierzy niezłomnych, których nazwano wyklętymi. Których nazwano wyklętymi po to, by pogardzać tym, co najważniejsze w dziejach narodu.Minister skierował słowa uznania i wdzięczności do żyjących współtowarzyszy „Skały”, akcentując, że dzięki ich niezłomnej walce i wierze w niepodległą, najjaśniejszą Rzeczpospolitą ta Polska powraca, a wraz z nią prawdziwe wartości. Żołnierze wyklęci byli tym wartościom zawsze wierni i przenieśli je przez „czas pogardy i zapomnienia”.
– Wy przenieśliście tę największą miłość do Ojczyzny aż po dziś. To Wy jesteście fundamentem nowej polskiej armii i nowej polskiej tradycji. Nowej polskiej rzeczywistości, którą razem będziemy budowali – mówił minister Macierewicz.
Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają żołnierze Sztabu Zgrupowania Partyzanckiego majora Kurasia oraz jego najbliższa rodzina. Tam pod tablicą pomordowanych podczas okupacji zostały złożone wieńce i odczytano Apel Poległych.

Józef Kuraś (ps. „Ogień”, „Orzeł”) urodził się w 1915 roku w Waksmundzie koło Nowego Targu. Wychowywał się w rodzinie, dla której ważne były wartości patriotyczne. W 1939 roku walczył jako podoficer w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W tym samym roku zaangażował się w konspirację niepodległościową, od 1941 r. walczył jako żołnierz Konfederacji Tatrzańskiej, która zrzeszała członków ZWZ i podziemnego Stronnictwa Ludowego, oraz Armii Krajowej. Był dowódcą oddziałów Ludowej Straży Bezpieczeństwa oraz oddziału egzekucyjnego Powiatowej Delegatury Rządu RP w Nowym Targu. W 1943 roku – w odwecie za podziemną działalność Kurasia - Niemcy zamordowali jego najbliższych – ojca, żonę oraz dwuipółletniego syna, a następnie podpalili zabudowania wraz z ciałami zabitych. Wówczas Kuraś przyjął pseudonim „Ogień”.

Na początku 1945 roku Kuraś uczestniczył w tworzeniu Milicji Obywatelskiej, pracował też w zakopiańskim UB. Ten krótki epizod uświadomił „Ogniowi”, że współpraca z nową władzą jest niemożliwa. Rozczarowany wrócił do lasu i od kwietnia 1945 dowodził zgrupowaniem partyzanckim „Błyskawica”, walcząc przeciwko władzy komunistycznej na całym Podhalu, a także w innych częściach woj. krakowskiego.


21 lutego 1947 r., został osaczony przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Ostrowsku pod Nowym Targiem. Według doniesień świadków, nie chcąc dostać się do niewoli, usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł 22 lutego w szpitalu w Nowym Targu. Do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku.

REKLAMA

MS/PAP/MON

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Dublet pięciobojowych sztafet
 
Putin sięga po rezerwy
Premier w Żelaznej Dywizji
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Alianci z AK
Początek oficerskiej drogi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO stawia na drony
Interwencyjne granatniki
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Przygotowani na kryzys
Półmaratończycy na medal
Collective Defense is Priority
Ile Polska straciła podczas II wojny
Nowy znak specjalny komandosów
Czerwona agresja
Patriotyzm to nie frazes
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Gaudeamus igitur!
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
System zwalczania BSL
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Rekordowa przysięga na WAT
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Włoskie Typhoony w akcji
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Jastrzębie nad Słowacją
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Włoscy lotnicy w Malborku
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Jak się testuje F-35
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Brunatny najazd
Zostań podoficerem WP!
Siła WOT
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
„Rekin” dobił do brzegu
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Od Chersonia po Krym
Śladem profesjonalistów
Wojska OT mają pięć lat!
Ukraińska kontrofensywa
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Powrót do korzeni
„Rekin” grasuje na Bałtyku
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Raptory już w Polsce
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Desant pod Arnhem
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Zostań stypendystą MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO