moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Macierewicz uczcił pamięć „Ognia”

– Walczyli o Polskę zbrojnie wiedząc, że można zwyciężyć, że jeszcze Polska nie zginęła, że przyjdzie czas kiedy powstanie prawdziwa, niepodległa, najjaśniejsza Rzeczpospolita – mówił o żołnierzach wyklętych szef MON. W Waksmundzie odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.


W sobotę w Waksmundzie na Podhalu odbyły się obchody rocznicowe ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia, „Ognia”. W uroczystościach uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz.

Podczas inicjującej uroczystości mszy świętej minister Macierewicz wręczył akt nominacji na stopień pułkownika podpułkownikowi Kazimierzowi Paulo ps. Skała, który walczył u boku „Ognia” jako dowódca 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. Zwracając się do nowo mianowanego pułkownika, szef MON podkreślał: – Jesteśmy Panie pułkowniku dumni. Polska armia jest dumna, że może Pana mieć w swoich szeregach. Polska armia jest dumna, że może mieć w swoich szeregach żołnierzy niezłomnych, których nazwano wyklętymi. Których nazwano wyklętymi po to, by pogardzać tym, co najważniejsze w dziejach narodu.Minister skierował słowa uznania i wdzięczności do żyjących współtowarzyszy „Skały”, akcentując, że dzięki ich niezłomnej walce i wierze w niepodległą, najjaśniejszą Rzeczpospolitą ta Polska powraca, a wraz z nią prawdziwe wartości. Żołnierze wyklęci byli tym wartościom zawsze wierni i przenieśli je przez „czas pogardy i zapomnienia”.
– Wy przenieśliście tę największą miłość do Ojczyzny aż po dziś. To Wy jesteście fundamentem nowej polskiej armii i nowej polskiej tradycji. Nowej polskiej rzeczywistości, którą razem będziemy budowali – mówił minister Macierewicz.
Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają żołnierze Sztabu Zgrupowania Partyzanckiego majora Kurasia oraz jego najbliższa rodzina. Tam pod tablicą pomordowanych podczas okupacji zostały złożone wieńce i odczytano Apel Poległych.

Józef Kuraś (ps. „Ogień”, „Orzeł”) urodził się w 1915 roku w Waksmundzie koło Nowego Targu. Wychowywał się w rodzinie, dla której ważne były wartości patriotyczne. W 1939 roku walczył jako podoficer w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W tym samym roku zaangażował się w konspirację niepodległościową, od 1941 r. walczył jako żołnierz Konfederacji Tatrzańskiej, która zrzeszała członków ZWZ i podziemnego Stronnictwa Ludowego, oraz Armii Krajowej. Był dowódcą oddziałów Ludowej Straży Bezpieczeństwa oraz oddziału egzekucyjnego Powiatowej Delegatury Rządu RP w Nowym Targu. W 1943 roku – w odwecie za podziemną działalność Kurasia - Niemcy zamordowali jego najbliższych – ojca, żonę oraz dwuipółletniego syna, a następnie podpalili zabudowania wraz z ciałami zabitych. Wówczas Kuraś przyjął pseudonim „Ogień”.

Na początku 1945 roku Kuraś uczestniczył w tworzeniu Milicji Obywatelskiej, pracował też w zakopiańskim UB. Ten krótki epizod uświadomił „Ogniowi”, że współpraca z nową władzą jest niemożliwa. Rozczarowany wrócił do lasu i od kwietnia 1945 dowodził zgrupowaniem partyzanckim „Błyskawica”, walcząc przeciwko władzy komunistycznej na całym Podhalu, a także w innych częściach woj. krakowskiego.


21 lutego 1947 r., został osaczony przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Ostrowsku pod Nowym Targiem. Według doniesień świadków, nie chcąc dostać się do niewoli, usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł 22 lutego w szpitalu w Nowym Targu. Do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku.

MS/PAP/MON

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Przez krew zdobyty Śląsk
 
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Irańskie szachy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sprawdzają Brutusa
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Cienka niebieska linia
Najpierw „Sonda”, później promocja
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Amerykańska przyszłość WZL
Jedna misja, jeden zespół
Wozy amunicyjne do Raków
Śladami Pierwszej Pancernej
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Preselekcja u komandosów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zielonka dla Patriotów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Od sojusznika do kata
Obrady Rady Unii Europejskiej
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Pułaski” wrócił do kraju
Czarny odchodzi do cywila
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Warszawa walczy, wracamy
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Piknik ze smakiem
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojna wywiadów
High Confidence Operations
A Torn Subcontinent
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Desant z transportowca-giganta
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Przysięga śląskich terytorialsów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
A Wave of Alliances
Blitzkrieg na stepach Mongolii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO