moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowie minerzy ćwiczą w jeziorze Czos

Poszukiwanie i rozbrajanie improwizowanych ładunków wybuchowych zarówno pod wodą, jak i na lądzie ćwiczą w Mrągowie nurkowie minerzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W ten sposób przygotowują się do zadań na morzu oraz w portach i akwenach położonych w głębi Polski.Temperatura wody na powierzchni jeziora Czos wynosi zaledwie trzy stopnie Celsjusza. Piętnaście metrów głębiej jest o stopień wyższa. Widzialność waha się tam od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Minerzy mają na sobie tak zwane suche skafandry. Dzięki nim mogą przebywać w zimnym jeziorze po 30–40 minut. Ten czas musi wystarczyć na wykonanie zadania, a nie jest ono łatwe.

– Nurkowie poszukują na przykład różnego typu improwizowanych ładunków, z angielskiego zwanych IED. A kiedy je znajdą, muszą je rozbroić – tłumaczy kpt. mar. Adam Pociecha, dowódca Grupy Nurków Minerów 12 Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu. – Oczywiście w jeziorze nie możemy używać do ćwiczeń materiałów wybuchowych. Nasze ładunki to atrapy. Niemniej wszystkie procedury muszą zostać zachowane – zastrzega. Sprawę dodatkowo komplikuje to, że poszczególne zadania realizowane są pod lodem. – Co prawda jest on zbyt cienki, by zakładać na nim stanowiska nurkowe i minerzy schodzą do jeziora wprost z pomostu, nie zmienia to jednak faktu, że nurkują w trudnych warunkach. Widoczność pod wodą jest ograniczona, trudniej o orientację, w dodatku w razie komplikacji nie można się wynurzyć w dowolnym miejscu – wyjaśnia kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, który obserwuje szkolenie. Schodzący pod wodę nurkowie są ubezpieczani przez kolegów za pomocą linek asekuracyjnych.

Nurkowanie odbywa się także w specjalnym basenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego. – Jego głębokość sięga ośmiu metrów, a w połowie tego dystansu zamontowano specjalny próg. Nurkowie doskonalą tutaj techniki autoratownictwa i radzenia sobie w trudnych sytuacjach – tłumaczy kmdr ppor. Kwiatkowski.

Do tego dochodzą ćwiczenia na lądzie. – Tam też nurkowie musieli neutralizować improwizowane ładunki wybuchowe – informuje kpt. mar. Pociecha. – Zwykle pracujemy pod wodą, ale musimy być też gotowi do interwencji, kiedy zagrożona będzie infrastruktura portowa. Wykorzystujemy doświadczenia zebrane przez polskich żołnierzy podczas zagranicznych misji, na przykład w Afganistanie – dodaje. Treningom związanym z IED nurkowie minerzy poświęcają ostatnio sporo uwagi. Niedawno 11 z nich wyjechało nawet na Islandię. Tam w ramach ćwiczenia „Northern Challenge” między innymi poszukiwali i likwidowali ładunki przytwierdzone do kadłubów stojących w porcie okrętów.


– Podczas zgrupowania w Mrągowie swoje umiejętności doskonali około 50 marynarzy. Prócz minerów z 12. i 13 Dywizjonu Trałowców są tutaj także nurkowie inżynierii zarówno z 8., jak i 3 Flotylli – informuje kmdr ppor. Kwiatkowski. Kilka tygodni temu podobne szkolenie przeszli w mrągowskim ośrodku nurkowie z Brzegowej Grupy Ratowniczej 3 Flotylli Okrętów. Ćwiczyli umiejętności związane z poszukiwaniem pod lodem rozbitków i wydobywaniem ich na powierzchnię.

W Marynarce Wojennej są dwie Grupy Nurków Minerów. Każda liczy kilkanaście osób. Do ich zadań należy przede wszystkim poszukiwanie min w basenach i kanałach portowych, a także dokładna lokalizacja i identyfikacja obiektów wykrytych na morzu przez okręty. Nurkowie likwidują miny, niewybuchy, podwodne przeszkody nawigacyjne, wspierają akcje poszukiwawczo-ratownicze, zabezpieczają stojące w portach okręty przed akcjami dywersyjnymi. Wykonują też zadania w głębi lądu: na jeziorach, rzekach i kanałach. Tak było chociażby podczas podniesienia potężnej bomby lotniczej, którą niespełna trzy lata temu znaleziono na dnie Odry w centrum Szczecina.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Marcin Purman, Marynarka Wojenna

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Wojsko wróciło do Lublina
Cienka niebieska linia
„Pułaski” wrócił do kraju
Desant z transportowca-giganta
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Jedna misja, jeden zespół
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Amerykańska przyszłość WZL
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojna wywiadów
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rozpoczynamy nową erę
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Śladami Pierwszej Pancernej
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Spełniliśmy swój obowiązek
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
A Torn Subcontinent
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Piknik ze smakiem
High Confidence Operations
Irańskie szachy
Rivalry on Closed Sea
Zielonka dla Patriotów
A Wave of Alliances
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Od sojusznika do kata
Bohaterowie jadą na wakacje
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowa misja i nowy sprzęt
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Czarny odchodzi do cywila
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Szukamy następcy Herculesa
Wozy amunicyjne do Raków
Preselekcja u komandosów
Brunatno-czerwona zmowa
Wędrówka dla Dwóch Serc
Przez krew zdobyty Śląsk
Strzelać nauczyłem się sam

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO