moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Weterana rozmawia online z żołnierzami

Po jednej stronie telemostu, w Opolu, zasiadło 50 żołnierzy 10 Brygady Logistycznej, po drugiej – w Warszawie – kilku pracowników Centrum Weterana. Bezpośrednia rozmowa była możliwa dzięki połączeniu wideokonferencyjnemu (VTC). Żołnierze pytali między innymi o spotkania, kursy i turnusy organizowane przez Centrum, a także o interpretację prawa.


– Nasza placówka służy wam pomocą. Nie będziemy dobrze funkcjonowali, jeśli nie będziemy blisko weteranów, a oni blisko naszego Centrum – powitał żołnierzy ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. Jak tłumaczył Stanisław Ekiert, szef zespołu informacyjno-konsultacyjnego, jego pracownicy nie wszędzie mogą dojechać, a chcą się podzielić swoją wiedzą i pomagać weteranom, także w sposób niestandardowy.

– To pierwszy nasz telemost z jednostką wojskową na terenie kraju. Dotychczas, gdy odwiedzały nas grupy młodzieży, organizowaliśmy takie wideokonferencje z polskimi żołnierzami w Afganistanie – mówi Andrzej Korus, szef zespołu edukacyjno-promocyjnego. Podczas VTC opowiadał o misjach polskich żołnierzy w operacjach poza granicami państwa, jakie odbywali przez ostatnie 63 lata. Przedstawił także zadania, jakie wypełnia Centrum Weterana. Żołnierze 10 Brygady nie tylko słuchali online tej opowieści, ale obejrzeli także prezentację multimedialną.

Izabela Stelmach, prawnik Centrum Weterana, opisała żołnierzom uprawnienia, jakie ustawowo przysługują weteranom i weteranom poszkodowanym. Mimo że prawo to obowiązuje od 2012 roku, do dziś wielu powracających z misji nie wie, jak zdobyć ów status. Wiele osób myli także legitymację weterana poszkodowanego oraz osoby poszkodowanej (tylko ta ostatnia uprawnia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej). – Podoficerowie, którzy uczestniczyli w wideokonferencji, przekażą zdobytą wiedzę swoim podwładnym – zapewnił st. chor. sztab. Wiktor Jachimek z 10 Brygady.

Jednostka ta od momentu powstania w 1999 r. uczestniczyła we wszystkich operacjach poza granicami państwa, w których brała udział Polska. – Byliśmy w Kosowie, Syrii, Libanie, Iraku, Afganistanie, Republice Południowoafrykańskiej, Kongu, a także na misjach humanitarnych, takich jak na przykład akcja po trzęsieniu ziemi w Pakistanie – wylicza por. Piotr Płóciennik, oficer prasowy 10 Brygady. Dotychczas około 1700 żołnierzy jednostki uczestniczyło w misjach poza granicami państwa, czterech z nich ma status weterana poszkodowanego. Grupę weteranów porucznik Płóciennik szacuje na około sto osób, jednak ewidencja taka nie jest prowadzona, ponieważ jest to indywidualna sprawa żołnierzy.

Stanisław Ekiert zachęcał wojskowych, by włączyli się w dwa projekty organizowane przez zespół informacyjno-konsultacyjny. Pierwszy z nich nosi tytuł „Dwa światy. Historie weteranów” – uczestnicy misji dzielą się w jego ramach wspomnieniami z zagranicznych operacji. 13 takich historii, opublikowanych na stronach internetowych Centrum Weterana, przeczytało już 11 tysięcy osób. Drugi projekt to organizowany raz w miesiącu „Wieczór z weteranem”. Uczestnicy misji opowiadają o nich podczas bezpośrednich spotkań.

Dyrektor Stępień zapowiedział, że podobne wideokonferencje Centrum Weterana będzie organizowało także z innymi jednostkami wojskowymi.

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Piknik ze smakiem
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Cienka niebieska linia
Wojsko wróciło do Lublina
Szukamy następcy Herculesa
Wojna wywiadów
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Wave of Alliances
Przez krew zdobyty Śląsk
Irańskie szachy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Strzelać nauczyłem się sam
Zielonka dla Patriotów
Preselekcja u komandosów
Sprawdzają Brutusa
Desant z transportowca-giganta
Rozpoczynamy nową erę
Jedna misja, jeden zespół
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wędrówka dla Dwóch Serc
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
A Torn Subcontinent
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Brunatno-czerwona zmowa
Rivalry on Closed Sea
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
High Confidence Operations
„Pułaski” wrócił do kraju
Wozy amunicyjne do Raków
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Bohaterowie jadą na wakacje
Od sojusznika do kata
Czarny odchodzi do cywila
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Wielofunkcyjny scyzoryk
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Spełniliśmy swój obowiązek
Przysięga śląskich terytorialsów
Nowa misja i nowy sprzęt
Najpierw „Sonda”, później promocja
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrady Rady Unii Europejskiej
Amerykańska przyszłość WZL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO