moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Weterana rozmawia online z żołnierzami

Po jednej stronie telemostu, w Opolu, zasiadło 50 żołnierzy 10 Brygady Logistycznej, po drugiej – w Warszawie – kilku pracowników Centrum Weterana. Bezpośrednia rozmowa była możliwa dzięki połączeniu wideokonferencyjnemu (VTC). Żołnierze pytali między innymi o spotkania, kursy i turnusy organizowane przez Centrum, a także o interpretację prawa.


– Nasza placówka służy wam pomocą. Nie będziemy dobrze funkcjonowali, jeśli nie będziemy blisko weteranów, a oni blisko naszego Centrum – powitał żołnierzy ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. Jak tłumaczył Stanisław Ekiert, szef zespołu informacyjno-konsultacyjnego, jego pracownicy nie wszędzie mogą dojechać, a chcą się podzielić swoją wiedzą i pomagać weteranom, także w sposób niestandardowy.

– To pierwszy nasz telemost z jednostką wojskową na terenie kraju. Dotychczas, gdy odwiedzały nas grupy młodzieży, organizowaliśmy takie wideokonferencje z polskimi żołnierzami w Afganistanie – mówi Andrzej Korus, szef zespołu edukacyjno-promocyjnego. Podczas VTC opowiadał o misjach polskich żołnierzy w operacjach poza granicami państwa, jakie odbywali przez ostatnie 63 lata. Przedstawił także zadania, jakie wypełnia Centrum Weterana. Żołnierze 10 Brygady nie tylko słuchali online tej opowieści, ale obejrzeli także prezentację multimedialną.

Izabela Stelmach, prawnik Centrum Weterana, opisała żołnierzom uprawnienia, jakie ustawowo przysługują weteranom i weteranom poszkodowanym. Mimo że prawo to obowiązuje od 2012 roku, do dziś wielu powracających z misji nie wie, jak zdobyć ów status. Wiele osób myli także legitymację weterana poszkodowanego oraz osoby poszkodowanej (tylko ta ostatnia uprawnia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej). – Podoficerowie, którzy uczestniczyli w wideokonferencji, przekażą zdobytą wiedzę swoim podwładnym – zapewnił st. chor. sztab. Wiktor Jachimek z 10 Brygady.

Jednostka ta od momentu powstania w 1999 r. uczestniczyła we wszystkich operacjach poza granicami państwa, w których brała udział Polska. – Byliśmy w Kosowie, Syrii, Libanie, Iraku, Afganistanie, Republice Południowoafrykańskiej, Kongu, a także na misjach humanitarnych, takich jak na przykład akcja po trzęsieniu ziemi w Pakistanie – wylicza por. Piotr Płóciennik, oficer prasowy 10 Brygady. Dotychczas około 1700 żołnierzy jednostki uczestniczyło w misjach poza granicami państwa, czterech z nich ma status weterana poszkodowanego. Grupę weteranów porucznik Płóciennik szacuje na około sto osób, jednak ewidencja taka nie jest prowadzona, ponieważ jest to indywidualna sprawa żołnierzy.

Stanisław Ekiert zachęcał wojskowych, by włączyli się w dwa projekty organizowane przez zespół informacyjno-konsultacyjny. Pierwszy z nich nosi tytuł „Dwa światy. Historie weteranów” – uczestnicy misji dzielą się w jego ramach wspomnieniami z zagranicznych operacji. 13 takich historii, opublikowanych na stronach internetowych Centrum Weterana, przeczytało już 11 tysięcy osób. Drugi projekt to organizowany raz w miesiącu „Wieczór z weteranem”. Uczestnicy misji opowiadają o nich podczas bezpośrednich spotkań.

Dyrektor Stępień zapowiedział, że podobne wideokonferencje Centrum Weterana będzie organizowało także z innymi jednostkami wojskowymi.

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
We Are All Darfur
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Czerwoni w odwrocie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Iran uderza w USA
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
O Patriotach na WAT
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Podziemna potęga
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Sowieci w lodowej pułapce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Noc deportacji
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Double Eagle po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Żyj zdrowiej
F-35 – polska Harpia
Chciałem walczyć z Niemcami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Umowa na Harpie podpisana!
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Szturmani na Lipie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO