moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi dowódcy w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim

Pułkownik Krzysztof Król został nowym zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a generał brygady Per Oluff Knudsen – nowym szefem sztabu. Przekazanie obowiązków nowym dowódcom odbyło się dzisiaj podczas oficjalnej ceremonii w Koszarach Bałtyckich.


Pułkownika Krzysztofa Króla już wczoraj wyznaczył na to stanowisko minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Mam nadzieję, że dzięki pana dowództwu siły NATO będą nie tylko skutecznie broniły swojej wschodniej flanki, ale przede wszystkim będą broniły naszej ojczyzny. Jestem przekonany, że oddaję dowództwo w dobre ręce – powiedział szef MON podczas uroczystości. Pułkownik podkreślał, że o obronę Polski dbał już jako dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. – Również na nowym stanowisku zrobię wszystko, aby korpus wielonarodowy zapewnił bezpieczeństwo naszego kraju – podkreślił.

Dziś, podczas oficjalnej ceremonii w Koszarach Bałtyckich, nastąpiło przekazanie obowiązków nowym dowódcom w szczecińskiej formacji. Pułkownik Krzysztof Król zastąpił na stanowisku zastępcy dowódcy Korpusu generała dywizji Agnera Rokosa z armii duńskiej. Dotychczas pułkownik służył jako dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia mieszczącej się w Stargardzie Szczecińskim. Natomiast duński generał brygady Per Orluff Knudsen, który przejął obowiązki szefa sztabu, przed rozpoczęciem służby w Szczecinie był dowódcą 1 Brygady Armii Duńskiej. Jego poprzednikiem na stanowisku szefa sztabu był niemiecki generał brygady Lutz Niemann.

– W obliczu zadań stojących przed Korpusem, bardzo istotny jest fakt, że dołączyli do nas tak doświadczeni oficerowie. Jestem przekonany, że dzięki ich wiedzy i pracy Korpus będzie skutecznie realizował swoją misję oraz służył za przykład profesjonalizmu – powiedział podczas ceremonii generał broni Manfred Hofmann, dowódca Wielonarodowego Korpusu.

Wymiana oficerów zajmujących najwyższe stanowiska w Korpusie następuje co trzy lata. Dowódcami całej formacji są rotacyjnie polscy i niemieccy generałowie. Również pozostałe stanowiska w grupie dowodzenia, czyli zastępcy dowódcy oraz szefa sztabu, obejmowane są cyklicznie przez przedstawicieli krajów założycielskich Korpusu, czyli Danii, Niemiec i Polski. W ten sposób podkreśla się jego wielonarodowy charakter i wspólną odpowiedzialność.

W szczecińskiej jednostce zachodzą właśnie zmiany wskazane przez dowództwo NATO oraz kraje założycielskie Korpusu. Mają one wzmocnić Korpus oraz zwiększyć jego gotowość bojową. Do końca 2017 r. ma się on bowiem stać kwaterą sił wysokiej gotowości NATO, tzw. szpicy, co oznacza, że musi skrócić swój czas na mobilizację ze 180 do 90 dni. – Przed warszawskim szczytem NATO mamy do zrealizowania cztery zadania – wyjaśnia ppłk Marcin Walczak, oficer prasowy Korpusu. – Po pierwsze, być w gotowości do przejęcia dowodzenia Siłami Zadaniowymi Bardzo Wysokiej Gotowości oraz Siłami Odpowiedzi NATO, jeśli zostaną rozmieszczone na północno-wschodniej flance Sojuszu. Po drugie, sprawować kontrolę operacyjną nad sześcioma jednostkami integracyjnymi sił Sojuszu (NFIU) w Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce oraz wkrótce także na Słowacji i Węgrzech. Po trzecie, monitorować sytuację bezpieczeństwa w regionie. Po czwarte zaś, koordynować przedsięwzięcia związane z rotacyjną, ale stałą obecnością wojsk NATO na flance wschodniej – wylicza ppłk Walczak.


Aby sprostać tym zadaniom, Korpus musiał zostać rozbudowany. Obecnie w Szczecinie stacjonują żołnierze z 21 krajów. W tym roku dołączą do nich przedstawiciele kolejnych: Grecji i Norwegii. Trwają rozmowy z przedstawicielami Islandii. W ostatnich miesiącach liczba żołnierzy pełniących  służbę w Szczecinie zwiększyła się z 200 do około 400 (polskich stanowisk jest około 170). – Obsadzonych zostało już 85 procent stanowisk przewidzianych w nowej strukturze – dodaje ppłk Walczak.

W najbliższych miesiącach Korpus weźmie udział w trzech dużych ćwiczeniach, które odbędą się jeszcze przed warszawskim szczytem NATO: „Trident Joust-16”, „Brilliant Jump” i „Anakonda-16”. Mają one certyfikować wykonanie zadań postawionych przed Korpusem oraz przygotować jednostkę do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: ppor Robert Suchy / CO MON, MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~Saper
1453791720
Do tego człowieka nic nie mam. Opisałem jedynie, że błazenadą wobec innych narodowości w tym korpusie jest wyznaczanie na stanowisko zastępcy dowódcy korpusu, pułkownika, gdy tymczasem jest to etat generała dywizji. To jest śmieszne, bo poniekąd będzie mu podlegał szef sztabu - generał, asystent szefa sztabu też generał (ponoć Polak), więc gdzieś została zachwiana hierarchia stopni i etatów. To jest żenujące !!!
64-DC-8B-9F
~Saper Znawca
1453745820
A znasz człowieka, że wyśmiewasz? To, że pułkownik to mniej predysponowany do stanowiska? Antoś by przecież nie awansował generała, któremu pagony dali poprzednicy. Czasy się zmieniły. Na ważne stanowiska wsadzamy osoby kompetentne, a nie pierdzistołki, a jeżeli trzeba to awansujemy.
E0-86-F6-69
~Saper
1453728240
No to się Duńczycy, Niemcy i inne narodowości w tym Korpusie musiały obśmiać na taką informację. Przecież to stanowisko generała dwugwiazdkowego, a tu pułkownik !!! Pewnie będzie awansowany... Ot kolejne śmieszne eksperymentowanie na stanowiskach w tym Korpusie przez Polaków. Błazenada i żenujące.
64-DC-8B-9F

„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Spełniliśmy swój obowiązek
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Zielonka dla Patriotów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Od sojusznika do kata
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rivalry on Closed Sea
Piknik ze smakiem
Wojna wywiadów
Warszawa walczy, wracamy
High Confidence Operations
Śladami Pierwszej Pancernej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wozy amunicyjne do Raków
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Preselekcja u komandosów
Czarny odchodzi do cywila
Amerykańska przyszłość WZL
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Sprawdzają Brutusa
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Najpierw „Sonda”, później promocja
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozpoczynamy nową erę
Desant z transportowca-giganta
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Jedna misja, jeden zespół
Przysięga śląskich terytorialsów
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
A Wave of Alliances
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przez krew zdobyty Śląsk
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO