moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi dowódcy w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim

Pułkownik Krzysztof Król został nowym zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a generał brygady Per Oluff Knudsen – nowym szefem sztabu. Przekazanie obowiązków nowym dowódcom odbyło się dzisiaj podczas oficjalnej ceremonii w Koszarach Bałtyckich.


Pułkownika Krzysztofa Króla już wczoraj wyznaczył na to stanowisko minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Mam nadzieję, że dzięki pana dowództwu siły NATO będą nie tylko skutecznie broniły swojej wschodniej flanki, ale przede wszystkim będą broniły naszej ojczyzny. Jestem przekonany, że oddaję dowództwo w dobre ręce – powiedział szef MON podczas uroczystości. Pułkownik podkreślał, że o obronę Polski dbał już jako dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. – Również na nowym stanowisku zrobię wszystko, aby korpus wielonarodowy zapewnił bezpieczeństwo naszego kraju – podkreślił.

Dziś, podczas oficjalnej ceremonii w Koszarach Bałtyckich, nastąpiło przekazanie obowiązków nowym dowódcom w szczecińskiej formacji. Pułkownik Krzysztof Król zastąpił na stanowisku zastępcy dowódcy Korpusu generała dywizji Agnera Rokosa z armii duńskiej. Dotychczas pułkownik służył jako dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia mieszczącej się w Stargardzie Szczecińskim. Natomiast duński generał brygady Per Orluff Knudsen, który przejął obowiązki szefa sztabu, przed rozpoczęciem służby w Szczecinie był dowódcą 1 Brygady Armii Duńskiej. Jego poprzednikiem na stanowisku szefa sztabu był niemiecki generał brygady Lutz Niemann.

– W obliczu zadań stojących przed Korpusem, bardzo istotny jest fakt, że dołączyli do nas tak doświadczeni oficerowie. Jestem przekonany, że dzięki ich wiedzy i pracy Korpus będzie skutecznie realizował swoją misję oraz służył za przykład profesjonalizmu – powiedział podczas ceremonii generał broni Manfred Hofmann, dowódca Wielonarodowego Korpusu.

Wymiana oficerów zajmujących najwyższe stanowiska w Korpusie następuje co trzy lata. Dowódcami całej formacji są rotacyjnie polscy i niemieccy generałowie. Również pozostałe stanowiska w grupie dowodzenia, czyli zastępcy dowódcy oraz szefa sztabu, obejmowane są cyklicznie przez przedstawicieli krajów założycielskich Korpusu, czyli Danii, Niemiec i Polski. W ten sposób podkreśla się jego wielonarodowy charakter i wspólną odpowiedzialność.

W szczecińskiej jednostce zachodzą właśnie zmiany wskazane przez dowództwo NATO oraz kraje założycielskie Korpusu. Mają one wzmocnić Korpus oraz zwiększyć jego gotowość bojową. Do końca 2017 r. ma się on bowiem stać kwaterą sił wysokiej gotowości NATO, tzw. szpicy, co oznacza, że musi skrócić swój czas na mobilizację ze 180 do 90 dni. – Przed warszawskim szczytem NATO mamy do zrealizowania cztery zadania – wyjaśnia ppłk Marcin Walczak, oficer prasowy Korpusu. – Po pierwsze, być w gotowości do przejęcia dowodzenia Siłami Zadaniowymi Bardzo Wysokiej Gotowości oraz Siłami Odpowiedzi NATO, jeśli zostaną rozmieszczone na północno-wschodniej flance Sojuszu. Po drugie, sprawować kontrolę operacyjną nad sześcioma jednostkami integracyjnymi sił Sojuszu (NFIU) w Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce oraz wkrótce także na Słowacji i Węgrzech. Po trzecie, monitorować sytuację bezpieczeństwa w regionie. Po czwarte zaś, koordynować przedsięwzięcia związane z rotacyjną, ale stałą obecnością wojsk NATO na flance wschodniej – wylicza ppłk Walczak.


Aby sprostać tym zadaniom, Korpus musiał zostać rozbudowany. Obecnie w Szczecinie stacjonują żołnierze z 21 krajów. W tym roku dołączą do nich przedstawiciele kolejnych: Grecji i Norwegii. Trwają rozmowy z przedstawicielami Islandii. W ostatnich miesiącach liczba żołnierzy pełniących  służbę w Szczecinie zwiększyła się z 200 do około 400 (polskich stanowisk jest około 170). – Obsadzonych zostało już 85 procent stanowisk przewidzianych w nowej strukturze – dodaje ppłk Walczak.

W najbliższych miesiącach Korpus weźmie udział w trzech dużych ćwiczeniach, które odbędą się jeszcze przed warszawskim szczytem NATO: „Trident Joust-16”, „Brilliant Jump” i „Anakonda-16”. Mają one certyfikować wykonanie zadań postawionych przed Korpusem oraz przygotować jednostkę do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: ppor Robert Suchy / CO MON, MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~Saper
1453791720
Do tego człowieka nic nie mam. Opisałem jedynie, że błazenadą wobec innych narodowości w tym korpusie jest wyznaczanie na stanowisko zastępcy dowódcy korpusu, pułkownika, gdy tymczasem jest to etat generała dywizji. To jest śmieszne, bo poniekąd będzie mu podlegał szef sztabu - generał, asystent szefa sztabu też generał (ponoć Polak), więc gdzieś została zachwiana hierarchia stopni i etatów. To jest żenujące !!!
64-DC-8B-9F
~Saper Znawca
1453745820
A znasz człowieka, że wyśmiewasz? To, że pułkownik to mniej predysponowany do stanowiska? Antoś by przecież nie awansował generała, któremu pagony dali poprzednicy. Czasy się zmieniły. Na ważne stanowiska wsadzamy osoby kompetentne, a nie pierdzistołki, a jeżeli trzeba to awansujemy.
E0-86-F6-69
~Saper
1453728240
No to się Duńczycy, Niemcy i inne narodowości w tym Korpusie musiały obśmiać na taką informację. Przecież to stanowisko generała dwugwiazdkowego, a tu pułkownik !!! Pewnie będzie awansowany... Ot kolejne śmieszne eksperymentowanie na stanowiskach w tym Korpusie przez Polaków. Błazenada i żenujące.
64-DC-8B-9F

Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
 
Ostatni samochód Marszałka
To nie mogło się udać, ale…
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Defense Without Politics
Podoficer po nowemu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Benemerenti 2020
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Nowy wiceminister w MON
Strykery znów na Mazurach
Beagle dla żołnierzy?
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Projekt MON dla szkół
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Bohaterskie Orlęta
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Misja wojownika
Powstanie bez sukcesu
Obradowała Rada Gabinetowa
Polsko-łotewska „Zima”
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Arsenał Iranu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iran uderza w USA
They Train Together, They Fight Together
Weterani trenują MMA
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
We Are All Darfur
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Kajak idealny dla komandosa
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Pomagali z narażeniem życia
Terytorialsi za oceanem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Misje na dłużej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Dragoni na poligonie
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Mobilne moździerze dla armii
Wojsko wzywa na kwalifikację
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO