moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Film o legendarnym kurierze z Warszawy

To dla nas duże wyzwanie. Choć będzie to film fabularny, postaramy się, by produkcja była jak najbliższa realiom 1944 roku – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które nakręci film o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Scenariusz pisze już Władysław Pasikowski. Kto zagra głównego bohatera, jeszcze nie wiadomo.


Produkcja otrzymała roboczy tytuł „Kurier”. Pełnometrażowy film fabularny będzie opowiadać o Janie Nowaku-Jeziorańskim. – Tak wybitna postać jak „kurier z Warszawy” zasługuje na hołd. Warto robić filmy o bohaterach narodowych. Nie tylko bowiem niosą one wartość artystyczną, lecz także doskonale promują historię – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum o napisanie scenariusza poprosiło reżysera i scenarzystę Władysława Pasikowskiego, który jest twórcą między innymi: „Psów”, „Krolla”, „Pokłosia” i „Jacka Stronga". – To będzie film o czasie, w którym podejmowano najważniejsze decyzje dla losu wojennej i powojennej Polski oraz jej mieszkańców. Uznaliśmy, że idealnym bohaterem takiego filmu będzie właśnie Jan Nowak-Jeziorański – mówi Pasikowski.

 „Kurier” ma opowiadać o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch powstania warszawskiego, kiedy to dowództwo Armii Krajowej rozważało, czy rozpocząć otwartą walkę z Niemcami. Zadanie Nowaka-Jeziorańskiego polegało na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu. Miał przekazać informacje o planach AK i dowiedzieć się, czy Brytyjczycy udzielą pomocy walczącej Warszawie. Po spotkaniu z najważniejszymi brytyjskimi politykami wrócił do kraju z odmową.

Niedawno zakończyły się pracę nad scenariuszem filmu. – Mamy już tak zwany mały scenariusz, który wymaga jeszcze drobnych prac literackich. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia kolejnych etapów produkcji – przyznaje Jan Ołdakowski. Dyrektor MPW zaznacza, że przygotowanie filmu historycznego jest dużym wyzwaniem. – Nie pracujemy nad filmem dokumentalnym, lecz fabularnym. W takim przypadku niełatwo jest przenieść na ekran całą historię. Trzeba posługiwać się pewnymi skrótami. Postaramy się jednak, by produkcja była jak najbliższa realiom 1944 roku – dodaje.

Obecnie Muzeum Powstania Warszawskiego zajmuje się kompletowaniem rekwizytów, poszukuje sponsora filmu oraz producenta wykonawczego. Koszty produkcji zostaną oszacowane dopiero za kilka miesięcy, po tym jak ostatecznie zostanie zaakceptowany scenariusz. Obsada filmu także nie jest jeszcze znana. Zdjęcia rozpoczną się w przyszłym roku. Film na ekrany trafi najwcześniej w 2018 roku.

Obraz poświęcony „kurierowi z Warszawy” to kolejny już film Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2011 roku placówka wyprodukowała „Miasto ruin”, krótkometrażową komputerową rekonstrukcję zniszczonego miasta. W 2014 roku odbyła się premiera „Powstania Warszawskiego”, dramatu wojennego, który w całości oparty jest na filmowych kronikach powstańczych. Obraz widziało ponad 600 tysięcy widzów. Dystrybuowany był w Polsce i za granicą. Jego międzynarodowa wersja „Warsaw Uprising” była oficjalnym polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy dokument.

Jan Nowak-Jeziorański urodził się 2 października 1914 roku w Berlinie jako Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak – to jeden z pseudonimów okupacyjnych). Podczas kampanii wrześniowej został wzięty przez Niemców do niewoli. Udało mu się uciec i wrócił do Warszawy, gdzie działał w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej, a później w Armii Krajowej. Jako publicysta polityczny debiutował w 1940 roku, drukując esej w podziemnym wydawnictwie „Znak”. Od 1943 roku kursował między Warszawą a rządem polskim w Londynie jako kurier komendanta głównego AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku przedostał się do Londynu, gdzie pracował w radiu BBC, a później w Radiu Wolna Europa. Polską rozgłośnią kierował do końca 1975 roku.

Po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych przez 20 lat działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, był też konsultantem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Angażował się w pomoc dla polskiej opozycji i Solidarności. Odegrał także ważną rolę w przyjęciu Polski do NATO.

Do kraju na stałe wrócił w 2002 roku. Zmarł trzy lata później w Warszawie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
 
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Nauka zimowego pływania
Umowa na Harpie podpisana!
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Własne interesy Europy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Żyj zdrowiej
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szturmani na Lipie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Czerwoni w odwrocie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Arsenał Iranu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
They Train Together, They Fight Together
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iran uderza w USA
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
O Patriotach na WAT
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Nowy wiceminister w MON
Double Eagle po nowemu
Podziemna potęga
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Krwawe walki o Monte Cassino
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Darłowo czeka na śmigłowce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ważka bliżej
F-35 – polska Harpia
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Chciałem walczyć z Niemcami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO