moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Film o legendarnym kurierze z Warszawy

To dla nas duże wyzwanie. Choć będzie to film fabularny, postaramy się, by produkcja była jak najbliższa realiom 1944 roku – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które nakręci film o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Scenariusz pisze już Władysław Pasikowski. Kto zagra głównego bohatera, jeszcze nie wiadomo.


Produkcja otrzymała roboczy tytuł „Kurier”. Pełnometrażowy film fabularny będzie opowiadać o Janie Nowaku-Jeziorańskim. – Tak wybitna postać jak „kurier z Warszawy” zasługuje na hołd. Warto robić filmy o bohaterach narodowych. Nie tylko bowiem niosą one wartość artystyczną, lecz także doskonale promują historię – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum o napisanie scenariusza poprosiło reżysera i scenarzystę Władysława Pasikowskiego, który jest twórcą między innymi: „Psów”, „Krolla”, „Pokłosia” i „Jacka Stronga". – To będzie film o czasie, w którym podejmowano najważniejsze decyzje dla losu wojennej i powojennej Polski oraz jej mieszkańców. Uznaliśmy, że idealnym bohaterem takiego filmu będzie właśnie Jan Nowak-Jeziorański – mówi Pasikowski.

 „Kurier” ma opowiadać o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch powstania warszawskiego, kiedy to dowództwo Armii Krajowej rozważało, czy rozpocząć otwartą walkę z Niemcami. Zadanie Nowaka-Jeziorańskiego polegało na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu. Miał przekazać informacje o planach AK i dowiedzieć się, czy Brytyjczycy udzielą pomocy walczącej Warszawie. Po spotkaniu z najważniejszymi brytyjskimi politykami wrócił do kraju z odmową.

Niedawno zakończyły się pracę nad scenariuszem filmu. – Mamy już tak zwany mały scenariusz, który wymaga jeszcze drobnych prac literackich. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia kolejnych etapów produkcji – przyznaje Jan Ołdakowski. Dyrektor MPW zaznacza, że przygotowanie filmu historycznego jest dużym wyzwaniem. – Nie pracujemy nad filmem dokumentalnym, lecz fabularnym. W takim przypadku niełatwo jest przenieść na ekran całą historię. Trzeba posługiwać się pewnymi skrótami. Postaramy się jednak, by produkcja była jak najbliższa realiom 1944 roku – dodaje.

Obecnie Muzeum Powstania Warszawskiego zajmuje się kompletowaniem rekwizytów, poszukuje sponsora filmu oraz producenta wykonawczego. Koszty produkcji zostaną oszacowane dopiero za kilka miesięcy, po tym jak ostatecznie zostanie zaakceptowany scenariusz. Obsada filmu także nie jest jeszcze znana. Zdjęcia rozpoczną się w przyszłym roku. Film na ekrany trafi najwcześniej w 2018 roku.

Obraz poświęcony „kurierowi z Warszawy” to kolejny już film Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2011 roku placówka wyprodukowała „Miasto ruin”, krótkometrażową komputerową rekonstrukcję zniszczonego miasta. W 2014 roku odbyła się premiera „Powstania Warszawskiego”, dramatu wojennego, który w całości oparty jest na filmowych kronikach powstańczych. Obraz widziało ponad 600 tysięcy widzów. Dystrybuowany był w Polsce i za granicą. Jego międzynarodowa wersja „Warsaw Uprising” była oficjalnym polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy dokument.

Jan Nowak-Jeziorański urodził się 2 października 1914 roku w Berlinie jako Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak – to jeden z pseudonimów okupacyjnych). Podczas kampanii wrześniowej został wzięty przez Niemców do niewoli. Udało mu się uciec i wrócił do Warszawy, gdzie działał w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej, a później w Armii Krajowej. Jako publicysta polityczny debiutował w 1940 roku, drukując esej w podziemnym wydawnictwie „Znak”. Od 1943 roku kursował między Warszawą a rządem polskim w Londynie jako kurier komendanta głównego AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku przedostał się do Londynu, gdzie pracował w radiu BBC, a później w Radiu Wolna Europa. Polską rozgłośnią kierował do końca 1975 roku.

Po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych przez 20 lat działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, był też konsultantem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Angażował się w pomoc dla polskiej opozycji i Solidarności. Odegrał także ważną rolę w przyjęciu Polski do NATO.

Do kraju na stałe wrócił w 2002 roku. Zmarł trzy lata później w Warszawie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Śladami Pierwszej Pancernej
Desant z transportowca-giganta
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
A Torn Subcontinent
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
Piknik ze smakiem
Cienka niebieska linia
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Najpierw „Sonda”, później promocja
Nowa misja i nowy sprzęt
Wojna wywiadów
Szukamy następcy Herculesa
Wozy amunicyjne do Raków
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zielonka dla Patriotów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Przysięga śląskich terytorialsów
Wielofunkcyjny scyzoryk
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Spełniliśmy swój obowiązek
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Od sojusznika do kata
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rozpoczynamy nową erę
High Confidence Operations
Wojsko wróciło do Lublina
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Strzelać nauczyłem się sam
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Preselekcja u komandosów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
A Wave of Alliances
Amerykańska przyszłość WZL
„Pułaski” wrócił do kraju
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Irańskie szachy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Brunatno-czerwona zmowa
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Przez krew zdobyty Śląsk
Rivalry on Closed Sea
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Czarny odchodzi do cywila

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO