moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze uczą się ratowania ofiar lawin

Jak prognozować zejście lawiny i organizować akcję ratunkową uczy się w Karkonoszach około 50 żołnierzy z jednostek lądowych i specjalnych oraz podchorążych studiujących w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Będą też ćwiczyć, jak odszukać w śniegu detektory, przeciwdziałać hipotermii i pomóc osobie wychłodzonej. Poznają także zasady autoratownictwa.

Do Szklarskiej Poręby przyjechali instruktorzy szkoleń wysokogórskich z różnych jednostek, m.in. z brygad: 21. Strzelców Podhalańskich, 6. Powietrznodesantowej, 25. Kawalerii Powietrznej, a także z pułków rozpoznawczych. Są też żołnierze oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej i jednostek wojsk specjalnych.

W dwudniowym kursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu uczestniczą również podchorążowie studiujący kierunki: aeromobilny i rozpoznanie. – To kolejny etap nauki – w grudniu mieliśmy zajęcia teoretyczne, teraz przyszedł czas na intensywny kurs praktyczny w górach – mówi sierż. pchor. Miłosz Siuta, przewodniczący Sekcji Szkoleń Wysokogórskich z WSOWL.

Żołnierze i podchorążowie na treningach spędzą dziś i jutro po kilkanaście godzin dziennie. Będą doskonalić kondycję podczas długodystansowych marszów po górskich szlakach. Poruszać się będą na nartach skiturowych i rakietach śnieżnych.

Jednak najważniejszym elementem szkolenia jest ratownictwo lawinowe. Kursanci wezmą udział w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Szkolić się będą pod okiem ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Instruktorzy GOPR-u, bazując na swoich doświadczeniach zawodowych, opowiedzą o specyfice działania w niskich temperaturach. O tym, jak powinno się przeciwdziałać hipotermii oraz w jaki sposób udzielić pomocy osobie, która jest skrajnie wychłodzona – opisuje ppłk dr Andrzej Demkowicz, wykładowca WSOWL i kierownik sekcji szkoleń wysokogórskich.

Wojskowi studenci oraz żołnierze, którzy w swoich jednostkach są odpowiedzialni za organizację szkoleń wysokogórskich, będą się uczyć, jak prognozować zejście lawiny i organizować dużą akcję ratunkową. Przećwiczą także zasady autoratownictwa i udzielania pomocy w małym zespole. – To właśnie pomoc udzielona przez kolegę z drużyny może być najważniejsza. Jeśli zejdzie lawina, to trzeba jak najszybciej pomóc zasypanym przez śnieg. Im szybciej ustalimy, gdzie są ofiary lawiny, tym większe szanse, że przeżyją. Akcja ratunkowa nie powinna trwać dłużej niż kwadrans – dodaje wykładowca z WSOWL.

Szkolący się w Karkonoszach będą ćwiczyć odszukiwanie zakopanych w śniegu emiterów. Do dyspozycji mają detektory lawinowe, sondy i łopatki lawinowe. – Przećwiczymy także udzielanie pomocy osobom w hipotermii – mówi sierż. pchor. Siuta. – Najważniejsze, to we właściwy sposób ocenić stopień hipotermii. Jeżeli jest to lekkie wychłodzenie, to trzeba taką osobę ogrzać i stopniowo wprowadzać wysiłek fizyczny. Gdy mamy do czynienia z drugim stopniem hipotermii, trzeba jak najszybciej odizolować poszkodowanego od podłoża i ostrożnie przetransportować go w miejsce, gdzie zostanie udzielona mu fachowa opieka medyczna – opowiada podchorąży.

Zimowe szkolenie w Karkonoszach zakończy się w niedzielę.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSO WLąd

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kierunek: Afganistan
Air-Landing Outside Comfort Zone
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Mieszko” po wodowaniu
Miroslawiec Up
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Nowi szturmani w JW Agat
Wielkie święto kawalerii!!!
Stawiamy na rozwój
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Raki dla zawiszaków
Początek dowódczej drogi
Nowy pułk artylerii
Karabiny od dęblińskich saperów
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
„Dragon’19” od kuchni
Sport nie dzieli, sport łączy
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Dni Huty Pieniackiej były policzone
„Pułaski” wrócił do kraju
Desant na czeskich spadochronach
Nowe nakolanniki
Kolejna szabla AFN zdobyta
Sojusze na fali
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Rozpoczynamy nową erę
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rozdarty subkontynent
Brytyjska „pamiątka”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Moja „bazówka”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Obława pełna białych plam
Działalność firm na rzecz obronności
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany w przepisach mundurowych
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Tak umierał Wołyń
Fleet of the Future
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Gen. Joks na czele JFTC
The Chariots of Jihad
Gotowi na F-35?
Polsko-francuska szkoła uczuć

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO