moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy sezon narciarski rozpoczęty

Wojska rozpoznawcze i specjalne z całego kraju rozpoczęły sezon zimowych szkoleń w górach. Pierwsi na obóz szkoleniowo-kondycyjny przyjechali w Sudety zwiadowcy z Giżycka. Doskonalą swe umiejętności narciarskie, ale też ćwiczą działanie w górach w warunkach zimowych, wspinaczkę, życie w niedostępnym terenie czy budowę schronień, gdy spadnie śnieg.


Narty pozwalają komandosom i zwiadowcom na szybkie i skryte pokonywanie ośnieżonego terenu. Dla żołnierzy wojsk rozpoznawczych i specjalnych są więc nadal są najlepszym środkiem transportu podczas wykonywania zadań bojowych w takich warunkach. A skoro od dobrych umiejętności zjazdu i chodzenia na deskach zależy sprawność i terminowość wykonania zadań, zimą w programie nauczania zwiadowców i komandosów pojawiają się zajęcia na stokach.

Z Giżycka w Sudety

Do Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach Zdroju jako pierwsi w tym roku przyjechali zwiadowcy z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. 4 stycznia tygodniowy obóz szkoleniowo-kondycyjny rozpoczęło 16 oficerów i podoficerów sekcji rozpoznawczych sztabu brygady i jej batalionów. Popołudniami w salach wykładowych mają zajęcia operacyjno-taktyczne, poświęcone informacyjnemu przygotowaniu pola walki oraz zasadom prowadzenia działań w terenie górskim w warunkach zimowych. Od rana natomiast szlifują swoje umiejętności narciarskie, to główny cel ich zgrupowania.

Żołnierzy podzielono na dwie grupy szkoleniowe: narciarzy mniej i bardziej zaawansowanych. Ci ostatni doskonalą swoje umiejętności samodzielnie, a początkujący uczą się jazdy na nartach od podstaw. – Opiekuje się nimi doświadczony instruktor narciarstwa z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Nauka pod jego kierunkiem przynosi doskonałe efekty i jestem przekonany, że po tygodniowym kursie żołnierze będą już sprawnie szusować na stoku – zapewnia mjr Adam Fuk, dowódca zgrupowania, a na co dzień szef rozpoznania 15 GBZ.Obóz w „Jodle” jest tylko wstępem do znacznie poważniejszych zajęć, jakie w warunkach górskich czekają zwiadowców z Giżycka. 17 stycznia przyjedzie tutaj prawie stu żołnierzy kompanii rozpoznawczej i trzech batalionowych plutonów rozpoznawczych. Trening narciarski będzie, co prawda, częścią szkolenia, jednak znacznie więcej czasu zajmie wojskowym ćwiczenie działań taktycznych w górach w warunkach zimowych, wspinaczki, a także życia w niedostępnym terenie, budowy schronień i ukryć na ośnieżonym terenie.

Żołnierze 15 Brygady stacjonują w województwie warmińsko-mazurskim, a więc góry zapewniają im śnieg i doskonałą możliwość zaprawy kondycyjnej w trudniejszych niż zazwyczaj warunkach. – Zwiadowca nigdy nie wie, w jakim terenie przyjdzie mu wykonywać zadania bojowe. Musi więc być przygotowany na każdą ewentualność, także na działania w terenie, gdzie jest wiele wzniesień. W naszej okolicy, mimo że jest lesisto-jeziorna, takich też nie brakuje – przekonuje sierż. Daniel Witka, podoficer sekcji rozpoznawczej batalionu czołgów, zwiadowca z kilkunastoletnim stażem.

Zimowe centrum szkoleniowe

Do ośrodka szkoleniowego w Zieleńcu w pierwszych dniach roku na tygodniowe obozy szkoleniowo-kondycyjne przyjechali także żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 15 Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi. Wkrótce przybędą kolejni wojskowi.

Ośrodek w Dusznikach Zdroju mieści się bowiem blisko kurortu Zieleniec, znanego ze sportów zimowych. Od niedawna komendzie Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” podporządkowany jest także wojskowy obiekt w Ostrej Górze, oddalony o kilkanaście kilometrów od Dusznik. Do dyspozycji żołnierzy są dwa stoki i dwa wyciągi narciarskie. Pierwszy, o długości 270 metrów, położony jest tuż przy głównym budynku ośrodka i przeznaczony jest dla mniej zaawansowanych narciarzy. Drugi wojskowy wyciąg, o długości 560 metrów, umiejscowiony jest na głównym stoku w Zieleńcu, w pobliżu cywilnego wyciągu kanapowego. Jeżdżą tam wojskowi narciarze posiadający spore doświadczenie.
– W sezonie zimowym, który trwa od pierwszych dni stycznia do końca marca, tygodniowo szkoli się u nas średnio około 260 żołnierzy. Są to głównie wojska rozpoznawcze oraz specjalne – mówi kpt. Marek Chosianna, komendant ośrodka.

Często przyjeżdżają tutaj także kierowcy trenujący jazdę po górskich bezdrożach. Kiedyś szkolili się kierowcy wyjeżdżający na misję do Afganistanu, a dziś głównie ci wybierający się na kolejną zmianę do Kosowa. Natomiast w marcu każdego roku odbywa się na terenie „Jodły” trzytygodniowe centralne szkolenie pododdziałów rozpoznawczych Dowództwa Generalnego RSZ.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Możdżer

dodaj komentarz

komentarze


Obradowała Rada Gabinetowa
 
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wojsko wzywa na kwalifikację
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Beagle dla żołnierzy?
Bohaterskie Orlęta
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Defense Without Politics
Ostatni samochód Marszałka
To nie mogło się udać, ale…
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
They Train Together, They Fight Together
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
We Are All Darfur
Weterani trenują MMA
Powstanie bez sukcesu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Misje na dłużej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Kajak idealny dla komandosa
Arsenał Iranu
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polsko-łotewska „Zima”
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Network Intelligence
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Projekt MON dla szkół
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Podoficer po nowemu
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Mobilne moździerze dla armii
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Dragoni na poligonie
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Iran uderza w USA
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Klasy wojskowe po nowemu
Stepping out of the Shadow

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO