Cichociemni, legendarni polscy żołnierze, szkoleni podczas II wojny światowej w Wielkiej Brytanii i desantowani do okupowanej ojczyzny, by walczyć z nazistami. Ci partyzanci Polskich Sił Zbrojnych zostali patronami 2016 roku – zdecydowali posłowie. – Uczczeni zostaną wielcy bohaterowie – podkreśla Anna Rowińska z Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby oddać hołd wszystkim Cichociemnym, którym należy się szacunek całego Narodu, oraz aby przekazać pamięć o Nich kolejnym pokoleniom, ogłasza rok 2016 Rokiem Cichociemnych” – zaznaczono w uchwale, zaproponowanej przez posłów Prawa i Sprawiedliwość. Została przyjęta przez Sejm 414 głosami. Nikt nie głosował przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Z tej decyzji cieszy się Anna Rowińska, która od miesięcy zabiegała o ustanowienie roku cichociemnych. – W lutym 2016 roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych do walki w okupowanej Polsce, więc jest to doskonała okazja, by przypomnieć Polakom, kim byli ci niezwykle dzielni żołnierze – mówi.
Na 2016 rok zaplanowano wiele wydarzeń, które mają upamiętnić cichociemnych. Pierwsze uroczystości odbędą się 16 lutego. – W rocznicę pierwszego zrzutu odbędą się uroczystości w Dębowcu koło Cieszyna. Weźmie w nich udział Janusz Zabielski, syn cichociemnego Józefa „Żbika” Zabielskiego – wyjaśnia Anna Rowińska.
23 lutego w warszawskiej filharmonii pamięć bohaterów uczczona zostanie podczas uroczystego koncertu. W maju na warszawskim Ursynowie odbędzie się piknik cichociemnych. Jak co roku wezmą w nim udział żołnierze GROM-u, którzy przejęli tradycje legendarnych skoczków. – W czerwcu zapraszamy na drugi już bieg imienia cichociemnych, który odbędzie się w Sochaczewie – mówi Anna Rowińska. Fundacja imienia Cichociemnych planuje również wystawy, odsłonięcia tablic oraz nadawanie imion szkołom. – Planujemy takie wydarzenie w Mordach, niedaleko Siedlec, ponieważ tam również skakali cichociemni – wyjaśnia Rowińska. – Aby być na bieżąco z wydarzeniami warto śledzić naszego Facebooka oraz stronę internetową – dodaje.
Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. Tradycje cichociemnych przejęli żołnierze GROM-u, którzy co roku spotykają się z żyjącymi cichociemnymi oraz ich rodzinami.
autor zdjęć: wikipedia
komentarze