moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla kogo „Tanie wczasy” w 2016 roku?

W styczniu jednostki wojskowe zaczną rozpatrywać wnioski o wczasy finansowane przez MON. Na wakacje do ośrodków wypoczynkowych resortu mogą wyjechać rodziny najmniej zarabiających żołnierzy. Od nowego roku szansę na udział w programie „Tanie wczasy” będą mieli ci, których średni dochód na osobę wynosi 1170 zł miesięcznie.

Program „Tanich wczasów” istnieje w wojsku od 1998 roku. – Adresowany jest on do najmniej zarabiających wojskowych rodzin – podkreśla Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON. Chodzi o żołnierzy, których średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie za ostatni rok nie przekracza 45 procent kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Ponieważ od nowego roku wzrośnie ono o 100 złotych, z programu będą mogły skorzystać rodziny wojskowe o dochodzie na osobę nieprzekraczającym 1170 zł brutto. Do tej pory kwota ta wynosiła 1125 zł.

Z urlopu finansowanego przez MON żołnierze i ich rodziny mogą korzystać raz na dwa lata. Rzecznik MON przyznaje, że trudno oszacować, czy wyższy „próg dochodowy” sprawi, że na tanie wczasy wyjedzie więcej gorzej sytuowanych rodzin. – Jest to bowiem uzależnione od kilku innych czynników, między innymi od tego, jak duże będzie zainteresowanie tą formą wypoczynku – mówi Bartłomiej Misiewicz.

Podkreśla jednocześnie, że choć kryterium dochodowe relatywnie wzrośnie, zasady programu się nie zmienią. Do obliczania dochodu wliczane będą wciąż wszystkie uzyskane przychody w rodzinie, również „trzynastka”, nagrody, ekwiwalenty itp. Nie będzie wliczana natomiast tzw. mundurówka.

Najpierw wniosek

Aby skorzystać z programu, żołnierz będzie musiał w swojej jednostce złożyć wniosek o dofinansowanie wypoczynku. Trzeba dołączyć do niego dokumenty poświadczające dochody małżonka oraz informację o dzieciach będących na utrzymaniu żołnierza. W jednostkach już w styczniu rozpocznie się rozpatrywanie wniosków. Tym, którzy zakwalifikują się do programu, armia sfinansuje koszty zakwaterowania i wyżywienia według cennika obowiązującego w danym ośrodku wypoczynkowym. Będzie można wziąć udział w dwutygodniowym wypoczynku. Dokładne daty terminów „Tanich wczasów” dla żołnierzy będą znane po nowym roku.

Na rodzinne wakacje żołnierze mogą wybrać jeden z dwunastu ośrodków oferowanych przez spółkę Rewita. Domy Wczasowe WAM. – Nasze ośrodki znajdują się w górach, nad morzem i nad jeziorami. Największym zainteresowaniem cieszą się wakacje nad morze oraz w Kościelisku i Zakopanem – mówi Magdalena Bieniek, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Domów Wczasowych WAM.

Żołnierze będą mogli wypocząć w Rogowie, Unieściu, Juracie, Sopocie, a także w Waplewie, Pieczyskach, Niedzicy, Solinie i Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. Ośrodek w Międzyzdrojach wstępne rezerwacje rozpoczął przyjmować już 9 listopada. – Zostały nam pojedyncze wolne miejsca. Ale na ostateczne potwierdzenia rezerwacji będziemy czekać do końca lutego – mówi Magdalena Pastwa z działu marketingu i sprzedaży w ośrodku Międzyzdrojach. Położony jest on tuż przy nadmorskiej „Promenadzie Gwiazd”, oferuje 364 miejsca w 161 pokojach. Wczasowicze mogą skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej czy groty solnej.

Ranni bez kryterium

MON przypomina, że z „Tanich wczasów” bez względu na wysokość dochodu mogą skorzystać żołnierze, którzy byli ranni lub zachorowali w związku z pełnieniem służby na misji. Weterani mogą wyjechać na koszt resortu dwa razy w ciągu dwóch lat od momentu powrotu do kraju. – Taka możliwości istnieje od 2004 roku. Dwa lata temu skorzystało z niej 5 żołnierzy, a w 2014 roku dwudziestu – mówi rzecznik MON. W przyszłym roku weterani będą mogli wyjechać do Międzyzdrojów, Juraty, Soliny, Waplewa i Zakopanego.

Według danych MON w latach 2004–2014 z „Tanich wczasów” skorzystało ponad 90 tysięcy osób (żołnierze zawodowi wraz z rodzinami). Resort przeznaczył na ten cel 97,5 mln zł. W ubiegłym roku z programu skorzystało prawie 8 tysięcy osób, co kosztowało blisko 10 mln zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WZW Zakopane

dodaj komentarz

komentarze

~czarnuh15
1454742480
szukacie ukrytych talentow ?
BC-EC-A0-57
~Iza
1452265200
Mąż był na misji 3 lata temu, jest weteranem poszkodowanym, czy może teraz wyjechać na wczady bez względu na wysokość dochodu?
FB-A7-73-2B
~Gosc
1448384220
Bylismy w tym roku w uniesciu i bylo super.moj maz jest weteranem poszkodowanym(w tym roku dostal legitymacje) czy jalo weteran poszkodowany ma.jakies wieksze przywileje?np czy przysluguje mu taki wyjazd w roku 2016?
F1-2E-A4-17
~Katol
1448365020
Tanie nie brzmi zachęcające lub ekskluzywnie. Zmięcie nazwę na np: " Rodzinne Wczasy".
FF-6C-B3-6A

Fabryka dżihadystów
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Jihadist Mill
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Medale dla uczestników walk w Karbali
Szef NATO w Warszawie
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Uchylone wrota piekieł
„Baltic Protector”
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Wywiad AK w służbie aliantów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Zmiany w przepisach mundurowych
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
I poszli! Jak zawsze się bić!
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Zmiana warty na Mazurach
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Targi Air Fair 2019
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Obrady Rady Unii Europejskiej
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Dołącz do zawodowców
Śmigłowiec na „Ślązaku”
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Modernizacja floty powietrznej
Być krok przed Bielikiem
Ich zadanie – zdobyć informację
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Region Without a Key
F-16 wracają do Polski
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Jelcze dla Wisły
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Nowy batalion podhalańczyków
Kierunek: Afganistan
Kampania wyborcza poza armią
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Tu się zadań nie wybiera
Modernizacja bombowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO