moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla kogo „Tanie wczasy” w 2016 roku?

W styczniu jednostki wojskowe zaczną rozpatrywać wnioski o wczasy finansowane przez MON. Na wakacje do ośrodków wypoczynkowych resortu mogą wyjechać rodziny najmniej zarabiających żołnierzy. Od nowego roku szansę na udział w programie „Tanie wczasy” będą mieli ci, których średni dochód na osobę wynosi 1170 zł miesięcznie.

Program „Tanich wczasów” istnieje w wojsku od 1998 roku. – Adresowany jest on do najmniej zarabiających wojskowych rodzin – podkreśla Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON. Chodzi o żołnierzy, których średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie za ostatni rok nie przekracza 45 procent kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Ponieważ od nowego roku wzrośnie ono o 100 złotych, z programu będą mogły skorzystać rodziny wojskowe o dochodzie na osobę nieprzekraczającym 1170 zł brutto. Do tej pory kwota ta wynosiła 1125 zł.

Z urlopu finansowanego przez MON żołnierze i ich rodziny mogą korzystać raz na dwa lata. Rzecznik MON przyznaje, że trudno oszacować, czy wyższy „próg dochodowy” sprawi, że na tanie wczasy wyjedzie więcej gorzej sytuowanych rodzin. – Jest to bowiem uzależnione od kilku innych czynników, między innymi od tego, jak duże będzie zainteresowanie tą formą wypoczynku – mówi Bartłomiej Misiewicz.

REKLAMA

Podkreśla jednocześnie, że choć kryterium dochodowe relatywnie wzrośnie, zasady programu się nie zmienią. Do obliczania dochodu wliczane będą wciąż wszystkie uzyskane przychody w rodzinie, również „trzynastka”, nagrody, ekwiwalenty itp. Nie będzie wliczana natomiast tzw. mundurówka.

Najpierw wniosek

Aby skorzystać z programu, żołnierz będzie musiał w swojej jednostce złożyć wniosek o dofinansowanie wypoczynku. Trzeba dołączyć do niego dokumenty poświadczające dochody małżonka oraz informację o dzieciach będących na utrzymaniu żołnierza. W jednostkach już w styczniu rozpocznie się rozpatrywanie wniosków. Tym, którzy zakwalifikują się do programu, armia sfinansuje koszty zakwaterowania i wyżywienia według cennika obowiązującego w danym ośrodku wypoczynkowym. Będzie można wziąć udział w dwutygodniowym wypoczynku. Dokładne daty terminów „Tanich wczasów” dla żołnierzy będą znane po nowym roku.

Na rodzinne wakacje żołnierze mogą wybrać jeden z dwunastu ośrodków oferowanych przez spółkę Rewita. Domy Wczasowe WAM. – Nasze ośrodki znajdują się w górach, nad morzem i nad jeziorami. Największym zainteresowaniem cieszą się wakacje nad morze oraz w Kościelisku i Zakopanem – mówi Magdalena Bieniek, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Domów Wczasowych WAM.

Żołnierze będą mogli wypocząć w Rogowie, Unieściu, Juracie, Sopocie, a także w Waplewie, Pieczyskach, Niedzicy, Solinie i Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. Ośrodek w Międzyzdrojach wstępne rezerwacje rozpoczął przyjmować już 9 listopada. – Zostały nam pojedyncze wolne miejsca. Ale na ostateczne potwierdzenia rezerwacji będziemy czekać do końca lutego – mówi Magdalena Pastwa z działu marketingu i sprzedaży w ośrodku Międzyzdrojach. Położony jest on tuż przy nadmorskiej „Promenadzie Gwiazd”, oferuje 364 miejsca w 161 pokojach. Wczasowicze mogą skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej czy groty solnej.

Ranni bez kryterium

MON przypomina, że z „Tanich wczasów” bez względu na wysokość dochodu mogą skorzystać żołnierze, którzy byli ranni lub zachorowali w związku z pełnieniem służby na misji. Weterani mogą wyjechać na koszt resortu dwa razy w ciągu dwóch lat od momentu powrotu do kraju. – Taka możliwości istnieje od 2004 roku. Dwa lata temu skorzystało z niej 5 żołnierzy, a w 2014 roku dwudziestu – mówi rzecznik MON. W przyszłym roku weterani będą mogli wyjechać do Międzyzdrojów, Juraty, Soliny, Waplewa i Zakopanego.

Według danych MON w latach 2004–2014 z „Tanich wczasów” skorzystało ponad 90 tysięcy osób (żołnierze zawodowi wraz z rodzinami). Resort przeznaczył na ten cel 97,5 mln zł. W ubiegłym roku z programu skorzystało prawie 8 tysięcy osób, co kosztowało blisko 10 mln zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WZW Zakopane

dodaj komentarz

komentarze

~czarnuh15
1454742480
szukacie ukrytych talentow ?
BC-EC-A0-57
~Iza
1452265200
Mąż był na misji 3 lata temu, jest weteranem poszkodowanym, czy może teraz wyjechać na wczady bez względu na wysokość dochodu?
FB-A7-73-2B
~Gosc
1448384220
Bylismy w tym roku w uniesciu i bylo super.moj maz jest weteranem poszkodowanym(w tym roku dostal legitymacje) czy jalo weteran poszkodowany ma.jakies wieksze przywileje?np czy przysluguje mu taki wyjazd w roku 2016?
F1-2E-A4-17
~Katol
1448365020
Tanie nie brzmi zachęcające lub ekskluzywnie. Zmięcie nazwę na np: " Rodzinne Wczasy".
FF-6C-B3-6A

„Defender” na poligonie!
 
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Ratownik” od nowa
NATO walczy z koronawirusem
Koniec kijowskiego snu
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Co z tegorocznym MSPO?
Obradowała Rada Gabinetowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Głos (z) płonącej Warszawy
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Prawdziwi wojownicy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Transportery płyną na drugi brzeg
Święto żołnierzy służących na misjach
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: Drawsko Pomorskie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Morskie początki „Anakondy”
Generał Haller przybył w sam czas
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ćwiczenia z torpedą
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Agent w generalskich szlifach
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Białe noce podhalańczyków
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Widzieć i nie być widzianym
„Spartan” znów na Mazurach
Trzeba rozbić to więzienie!
Mercedes nie tylko do holowania
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojsko przeciw wirusowi
„Harpun” do walki
Na wakacje z WOT
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
MON nie wycofuje się z MSPO
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Anakonda” rusza na poligony
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO