moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O tych, co polegli na misjach

Z misji w Iraku i Afganistanie nie wróciło 66 Polaków. Ich pamięci będzie poświęcony specjalny album, który przygotowuje Centrum Weterana. Poległych wspominają rodziny i koledzy z jednostek. – Chcemy uhonorować tych, którzy oddali życie na misji i sprawić, by zapisali się na trwałe w społecznej pamięci – mówi Stanisław Ekiert z Centrum Weterana.

Na pomysł wydania wspomnieniowego albumu wpadło Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i resort obrony. Prace nad nim trwają od dwóch miesięcy. – Chcemy w ten sposób nie tylko uhonorować tych, którzy oddali życie na misji, ale sprawić, by dzięki tej publikacji zapisali się na trwałe w społecznej pamięci – mówi Stanisław Ekiert, szef zespołu informacyjno-konsultacyjnego Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i koordynator prac związanych z wydaniem albumu.

O tych, co nie wrócili z misji

Publikacja poświęcona zostanie w sumie 66 poległym na misjach w Iraku i Afganistanie: 65 żołnierzom i jednemu cywilowi – ratownikowi medycznemu z Lublina. – Nie chcemy, by była to „sucha” charakterystyka tych osób. Bardziej zależy nam na reportażach, które staną się opowieścią. Dlatego zbieramy wspomnienia, rozmawiamy z rodzinami i kolegami z jednostek – mówi Stanisław Ekiert.

W pracę nad albumem zaangażowani są dziennikarze „Polski Zbrojnej” – Małgorzata Schwarzgruber i Piotr Bernabiuk oraz współpracujący z nami Marcin Górka, były dziennikarz, Marcin Ogdowski z portalu Interia.pl i Jacek Matuszak z Zespołu Prasowego Centrum Operacyjnego MON. – Brałem udział w misji i czuję się w obowiązku, by utrwalić pamięć o tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia. Cieszę się, że zaproszono mnie do pracy w tym zespole, ponieważ mam świadomość, że będzie to wyjątkowa publikacja – mówi Jacek Matuszak.

Album otworzy sylwetka ppłk. Hieronima Kupczyka, pierwszego polskiego żołnierza poległego w Iraku. 6 listopada 2003 roku, w drodze powrotnej z uroczystości promowania żołnierzy irackich Korpusu Obrony Cywilnej, polski konwój wpadł w zasadzkę. Oficer został poważnie ranny, zmarł po próbach reanimacji. Ostatnią opisaną postacią będzie st. chor. Rafał Celebudzki, 44. Polak poległy misji w Afganistanie. Żołnierz zginął 16 września 2014 roku, gdy obok wojskowej kolumny pojazdów zamachowiec-samobójca zdetonował samochód-pułapkę.

Wspomnienia najbliższych i kolegów uzupełnią fotografie z misji oraz portrety polskich żołnierzy wykonane przez amerykańskiego artystę grafika Michaela Reagana. – Mamy także zamiar wykorzystać w albumie kopie postanowień prezydenta o nadaniu odznaczeń państwowych dla poległych, a także kopie wpisu do Księgi Honorowej Wojska Polskiego – dodaje Stanisław Ekiert.

Ocalić od zapomnienia

Rodziny poległych podkreślają, że dla nich album będzie szczególną pamiątką. – Podchodzimy do sprawy bardzo emocjonalnie. To przecież nasi najbliżsi: mężowie, ojcowe, synowie. Liczymy, że pozycja dotrze do szerszego grona odbiorców i pozwoli zachować pamięć o tych, którzy z misji nie wrócili – mówi Monika Nosek, prezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. Jej mąż, kpr. Grzegorz Nosek, zginął we wrześniu 2004 roku w ataku na patrol saperski w pobliżu miasta Maszru w Iraku. – Jestem wdową od 11 lat, więc siłą rzeczy pamięć o niektórych wydarzeniach zaciera się. Moje wspomnienia znajdą się w tej publikacji, więc gdy za kolejnych dziesięć lat otworzę ten album, będę mogła sobie przypomnieć chwile spędzone z mężem – dodaje Monika Nosek.

Album ma być gotowy w czerwcu przyszłego roku. – Otrzymają go nie tylko najbliżsi poległych. Chcemy, by był on szeroko kolportowany i trafił także do sal tradycji w jednostkach, bibliotek, środowisk akademickich czy szkół z klasami mundurowymi. Będziemy go też zapewne promować podczas wojskowych uroczystości czy w Dniu Weterana – mówi Stanisław Ekiert.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze

~Peter
1450806960
Tylko żal! Wielki żal, że o kolegach pozostałych "na zawsze" w Libanie, Wzgórzach Gołańcz, byłej Jugosławii, Kambodży i innych misjach nikt nie pamięta! A wszyscy nosiliśmy te same znaki i tego samego orła! Żal, bo ja o dwóch cały czas pamiętam, a dwóm którzy po ostrzale mają pamiątki na całe życie cały czas współczuję! Taka nostalgia po tym artykule!
1D-53-63-02

Rivalry on Closed Sea
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wozy amunicyjne do Raków
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Strzelać nauczyłem się sam
Przysięga śląskich terytorialsów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Śladami Pierwszej Pancernej
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Pułaski” wrócił do kraju
Wielofunkcyjny scyzoryk
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Jedna misja, jeden zespół
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Irańskie szachy
High Confidence Operations
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wojna wywiadów
Spełniliśmy swój obowiązek
Zielonka dla Patriotów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Desant z transportowca-giganta
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Od sojusznika do kata
Sprawdzają Brutusa
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Piknik ze smakiem
Czarny odchodzi do cywila
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Amerykańska przyszłość WZL
A Wave of Alliances
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Brunatno-czerwona zmowa
Przez krew zdobyty Śląsk
Wojsko wróciło do Lublina
Szukamy następcy Herculesa
Preselekcja u komandosów
Cienka niebieska linia
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Najpierw „Sonda”, później promocja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO