moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O tych, co polegli na misjach

Z misji w Iraku i Afganistanie nie wróciło 66 Polaków. Ich pamięci będzie poświęcony specjalny album, który przygotowuje Centrum Weterana. Poległych wspominają rodziny i koledzy z jednostek. – Chcemy uhonorować tych, którzy oddali życie na misji i sprawić, by zapisali się na trwałe w społecznej pamięci – mówi Stanisław Ekiert z Centrum Weterana.

Na pomysł wydania wspomnieniowego albumu wpadło Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i resort obrony. Prace nad nim trwają od dwóch miesięcy. – Chcemy w ten sposób nie tylko uhonorować tych, którzy oddali życie na misji, ale sprawić, by dzięki tej publikacji zapisali się na trwałe w społecznej pamięci – mówi Stanisław Ekiert, szef zespołu informacyjno-konsultacyjnego Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i koordynator prac związanych z wydaniem albumu.

O tych, co nie wrócili z misji

REKLAMA

Publikacja poświęcona zostanie w sumie 66 poległym na misjach w Iraku i Afganistanie: 65 żołnierzom i jednemu cywilowi – ratownikowi medycznemu z Lublina. – Nie chcemy, by była to „sucha” charakterystyka tych osób. Bardziej zależy nam na reportażach, które staną się opowieścią. Dlatego zbieramy wspomnienia, rozmawiamy z rodzinami i kolegami z jednostek – mówi Stanisław Ekiert.

W pracę nad albumem zaangażowani są dziennikarze „Polski Zbrojnej” – Małgorzata Schwarzgruber i Piotr Bernabiuk oraz współpracujący z nami Marcin Górka, były dziennikarz, Marcin Ogdowski z portalu Interia.pl i Jacek Matuszak z Zespołu Prasowego Centrum Operacyjnego MON. – Brałem udział w misji i czuję się w obowiązku, by utrwalić pamięć o tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia. Cieszę się, że zaproszono mnie do pracy w tym zespole, ponieważ mam świadomość, że będzie to wyjątkowa publikacja – mówi Jacek Matuszak.

Album otworzy sylwetka ppłk. Hieronima Kupczyka, pierwszego polskiego żołnierza poległego w Iraku. 6 listopada 2003 roku, w drodze powrotnej z uroczystości promowania żołnierzy irackich Korpusu Obrony Cywilnej, polski konwój wpadł w zasadzkę. Oficer został poważnie ranny, zmarł po próbach reanimacji. Ostatnią opisaną postacią będzie st. chor. Rafał Celebudzki, 44. Polak poległy misji w Afganistanie. Żołnierz zginął 16 września 2014 roku, gdy obok wojskowej kolumny pojazdów zamachowiec-samobójca zdetonował samochód-pułapkę.

Wspomnienia najbliższych i kolegów uzupełnią fotografie z misji oraz portrety polskich żołnierzy wykonane przez amerykańskiego artystę grafika Michaela Reagana. – Mamy także zamiar wykorzystać w albumie kopie postanowień prezydenta o nadaniu odznaczeń państwowych dla poległych, a także kopie wpisu do Księgi Honorowej Wojska Polskiego – dodaje Stanisław Ekiert.

Ocalić od zapomnienia

Rodziny poległych podkreślają, że dla nich album będzie szczególną pamiątką. – Podchodzimy do sprawy bardzo emocjonalnie. To przecież nasi najbliżsi: mężowie, ojcowe, synowie. Liczymy, że pozycja dotrze do szerszego grona odbiorców i pozwoli zachować pamięć o tych, którzy z misji nie wrócili – mówi Monika Nosek, prezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. Jej mąż, kpr. Grzegorz Nosek, zginął we wrześniu 2004 roku w ataku na patrol saperski w pobliżu miasta Maszru w Iraku. – Jestem wdową od 11 lat, więc siłą rzeczy pamięć o niektórych wydarzeniach zaciera się. Moje wspomnienia znajdą się w tej publikacji, więc gdy za kolejnych dziesięć lat otworzę ten album, będę mogła sobie przypomnieć chwile spędzone z mężem – dodaje Monika Nosek.

Album ma być gotowy w czerwcu przyszłego roku. – Otrzymają go nie tylko najbliżsi poległych. Chcemy, by był on szeroko kolportowany i trafił także do sal tradycji w jednostkach, bibliotek, środowisk akademickich czy szkół z klasami mundurowymi. Będziemy go też zapewne promować podczas wojskowych uroczystości czy w Dniu Weterana – mówi Stanisław Ekiert.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze

~Peter
1450806960
Tylko żal! Wielki żal, że o kolegach pozostałych "na zawsze" w Libanie, Wzgórzach Gołańcz, byłej Jugosławii, Kambodży i innych misjach nikt nie pamięta! A wszyscy nosiliśmy te same znaki i tego samego orła! Żal, bo ja o dwóch cały czas pamiętam, a dwóm którzy po ostrzale mają pamiątki na całe życie cały czas współczuję! Taka nostalgia po tym artykule!
1D-53-63-02

Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Świętuj z żołnierzami
Ukraiński kurs na Zachód
Awanse na Święto Wojska Polskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Biblią w bolszewików
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Sprawdzony sojusznik
Bon turystyczny także w wojsku
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Bitwa na miarę zwycięstwa w wojnie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Święto wojska w rocznicę warszawskiej wiktorii
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Polska i USA zacieśniają współpracę obronną
Strzelnice dla terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Laserowa artyleria US Army
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kierunek: misja
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Wolność jak świętość
Super Warrior w GROM-ie
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie znów w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO