moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orły dla uczniów klas mundurowych

Wojskowi plastycy opracowali wzór naszywki z orłem, którą mogą nosić na beretach uczniowie z klas mundurowych. – To bardzo ciekawy projekt. Liczymy, że spodoba się młodzieży – mówi Magdalena Rochnowska, wicedyrektor Biura do Spraw Proobronnych. Dziś mogą oni chodzić w wojskowych beretach, jednak nie mają prawa ozdabiać ich wizerunkiem orła, jakim posługują się żołnierze.

Projekt przedstawia orła trzymającego w szponach rozłożoną książkę z literami KM (klasa mundurowa). Został przygotowany na naszywkach w pięciu kolorach wojskowych beretów (czerwony, szkarłatny, zielony, niebieski i czarny) oraz na tle kamuflażu, który może być wykorzystany np. na czapce z daszkiem „moro”. Wzór opracowali plastycy i graficy z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zdaniem Magdaleny Rochnowskiej z Biura do Spraw Proobronnych, właśnie ten projekt powinny używać wszystkie klasy mundurowe. - Choć powstał on na początku roku, to dopiero my, jako Biuro (działające od lipca), zajęliśmy się sprawą na poważnie. Rozesłaliśmy do szkół informację oraz wzór orła, jaki zalecamy do użytkowania. Okazało się, że niektóre szkoły już wykorzystały nasz pomysł – mówi Rochnowska.

Tak zrobiło np. CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Warszawie. – Pomysł wojska nam się spodobał. Wprowadziliśmy jednak swoje zmiany i zamiast liter KM, daliśmy MW, które są inicjałami naszego patrona – Waldemara Milewicza – mówi Piotr Goruk-Górski, koordynator klas wojskowych w CXXV Liceum.

Magdalena Rochnowska zachęca wszystkie szkoły z klasami mundurowymi, by używały wzór orła opracowanego przez wojsko, bo w ten sposób można będzie ujednolicić strój uczniów z całej Polski.


Dziś młodzież z klas mundurowych ma prawo nosić takie same berety jak żołnierze, jednak nie może być na nim orła, jakim posługują się wojskowi. To wzór zastrzeżony i nawet jeśli szkoła kupi berety od wojska, powinna odpruć naszywkę z orłem. – W armii występują cztery wzory naszywek z orłem, po jednym dla każdego z rodzajów wojsk. Prawo do ich użytkowania mają wyłącznie żołnierze, dla innych osób jest to prawnie zakazane – tłumaczy Rochnowska.

Zdarza się jednak, że szkoły, które kupują berety od wojska otrzymują je wraz z naszywkami z orłem. A uczniowie ich nie usuwają. – W wielu szkołach naruszenie przepisów umundurowania może skutkować obniżoną oceną ze sprawowania. Formalnie też osoby noszące ten wojskowy znak mogą zostać ukarane mandatem. W rzeczywistości jednak nikt  tego nie pilnuje. Trudno przecież kilkuset uczniom, stojącym na przykład pod Grobem Nieznanego Żołnierza, kazać zdejmować nakrycia głowy, bo jest na nich wojskowy orzeł – zauważa Magdalena Rochnowska.

Wicedyretor dodaje, że niektórzy nauczyciele, mając świadomość łamania przepisów, wymyślili własne wzory orłów. – Są oni jednak w zdecydowanej mniejszości – mówi Rochnowska.

Właśnie dlatego, by raz na zawsze rozwiązać tę kwestię, wojsko postanowiło opracować wzór orła, który będzie mógł znaleźć się na beretach noszonych przez uczniów klas mundurowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro ds. Proobronnych MON

dodaj komentarz

komentarze

~Muchomor
1450031760
Wątpię by młodzieży się spodobał. Dla nich najważniejsze to udawać prawdziwego rambo a inny orzełek niż używany przez wojsko im to utrudni.
0E-D6-4D-FC
~Vader
1450005180
Czapka "moro"... Wiem że ta nazwa już przeszła do popkultury, ale po profesjonalnym serwisie bym się jednak spodziewał znajomości wzorów maskujących, bo to trochę kłuje w oczy. Wzór 68 Moro był wykorzystywany w latach 69-89, obecnie pozostał tylko w Straży Więziennej a Wojsko Polskie wykorzystuje wz.93 Pantera, które możemy właśnie obserwować na czapce.
6D-E9-AC-78

Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
 
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobieta technikiem pokładowym Casy
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Benemerenti 2020
Rekordowy budżet MON
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Za wolność naszą i waszą
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kondor wystartował
Beagle dla żołnierzy?
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Defense Without Politics
Misje na dłużej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Arsenał Iranu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
We Are All Darfur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowe śmigłowce specjalsów
Następcy Wstęg poszukiwani
Nowy wiceminister w MON
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Posłowie o sytuacji w Iraku
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Kajak idealny dla komandosa
Terytorialsi za oceanem
Serwis AW101 w Łodzi
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Przeciw trzem wrogom
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
„Mewa” po służbie
Klasy wojskowe po nowemu
Ropą Polska stała

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO